MA IN HOLLAND PASAR MLAbAM AMSTERDAM Gek is het dat je je moeder pas op latere leeftijd goed leert kennen en be grijpen, als je zelf al veel meegemaakt hebt. Willens en wetens doen wij kin deren een moeder veel verdriet en desondanks is haar hart groot genoeg om je alles te vergeven. Je bent en blijft een kind dat zij gedragen, ver zorgd en groot gebracht heeft, kortom, een deel van haar zelf. Dat deel gaat overal mee hoe en waar ook ter wereld je je ophoudt, de banden des bloeds laten zich niet verloochenen. Nu nog vraag ik mij af wat ze allemaal van mij gedroomd en verwacht heeft toen ik als pas geboren baby in haar armen lag en van haar melk dronk. Heb ik haar teleurgesteld? Wie weet wat moeders van hun kinderen dromen, goed dat wij het niet weten, misschien is het haar al goed genoeg de kinderen verzorgd te zien. Ja, nu pas besef ik het offer en de pijn die ze gevoeld heeft toen zij voorgoed uit Indië weg moest, weg van haar geboorteplaats, weg van haar land en moeder, van alles wat ze lief had om haar man en kinde ren te volgen naar Holland. Vreemd, omdat ze er nooit geweest was. Alleen de taal en zeden waren ver trouwde dingen, waar ze niet eens op bouwen kon, omdat het daar in de Oost zo heel anders was en toch is ze gegaan, wat de toekomst ook brengen zou. Ik heb haar horen huilen bij de dood van haar vader en later, bij het afscheid van Tjang, hartverscheurend zien snikken. Ik voelde haar zuchten en zag haar ogen staren naar een verdwij nende kust bij het vertrek uit Tandjong Priok. De schrik en smart heb Ik ge lezen bij aankomst in Rotterdam in een druilige koude regen. Hoe moest haar hart toen verkild zijn bij zo een ont vangst! Geen klacht kwam haar over de lippen steeds gaf zij warmte en koestering voor ons, naar liefde hun kerende, kinderen. De eerste dagen moest zij verdoofd zijn geweest van heimwee en ellende, wij woonden toen bij mensen thuis die ons meer dan schandalig hebben be handeld. Bij het zoeken naar een huis werden mijn ouders tegengewerkt tot dat ze eindelijk een woning kregen in het dorp waar mijn vader geboren is. Wat zal het haar de eerste tijd zwaar gevallen zijn al het werk te moeten doen. Vroeger hadden wij vijf bedien den, en toen helemaal geen hulp! Hoe zal ze gepiekerd hebben om rond te komen met zo weinig contanten. De omgang met mensen zo conservatief en stijf en beklemd in streng afgeba kende vooroordelen zal haar ook heel veel moeite hebben gegeven. Het leven hier bracht een hele omme keer. De eerste jaren was ze veel ziek; had last van haar hart en ze verging haast van de heimwee maar ze had maar één doel: Het is er; doorzetten voor je man en kinderen. Je moet, je hebt het zelf gekozen. In die jaren is haar liefde voor ons en de natuur waar ze veel schoons in vond een zekere troost geweest. Ge leidelijk begon ze te wennen, verstond het dialect toen beter, had meer oog voor de verhoudingen en omdat ze van nature goed en begrijpend was kreeg ze alras vele goede kennissen. Wij jongens werden groter en sloegen de vleugels uit. Kort na elkaar moest ze haar drie zoons afstaan aan de grote wereld. Kan iemand peilen hoe diep een moederhart dan gewond wordt? Hoe wijs waren toen haar lessen en raadgevingen. Nooit heeft ze ons weerhouden weg te gaan. Ga en vind je eigen weg en je eigen leven, ik ben maar een schakel en je vast tehuis. Mijn broer ging naar zee, ik trok Indië-waarts en mijn jong ste broer kwam bij de marine. De oor log kwam, mijn broer dook onder in Noorwegen, ik zat krijgsgevangen bij de Jap en mijn jongste broer ging via Engeland naar de west, contact was er niet meer. Zij kreeg de zorgen van twee opgroeiende meisjes waarvan er een in de oorlog trouwde en alleen bleef omdat haar man ook onderduiken moest. Later de zorgen van een eerste kleinkind en alarmerende geruchten van mijn broer. Grijs en oud hebben die dagen haar gemaakt. Zeven jaar later zag ze haar oudste zoon pas terug, na acht jaar haar derde en na tien en een half jaar kwam ik pas thuis. Vanuit Indië kon ik haar niets dan ellende vertellen en een lijst van familieleden die wij hebben moeten verliezen door de oorlog. Als eb en vloed heeft ze familie en kinde ren zien komen en vertrekken naar andere landen. Papa heeft ze ziek zien worden, aderverkalking, geheugenver lies, hij moest uit huis weg, voor ver pleging Hij werd wat agressief en herkende haar niet meer. Andere moeilijkheden financieel, huwelijk en ziekte enz. kwa men aankloppen. De dood van haar laatste broer greep haar erg aan en wat later nog die van Pa met Kerstmis. Nog zie ik haar 's morgens toen ze na slapeloze nachten bij het raam ging staan, gebroken de kist nastarend die per wagen weggevoerd werd door het rulle zand weg naar de gehuurde DiSCO Bolland Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 gj DEN HAAG Waarom zoekt U zo lang als U weet dat wij alle Indische platen en krontjong voor radig hebben? Fabritius sprookjes op z'n Indisch 13,90; Lief Java ƒ10,—, Naflri Tuan uit Modjokerto, The Real Krontjong met Sam Saimun, bekend door Bert Garthof, Annie Landouw, L.P.'s, enz. enz. Ook vele importplaten voorradig u.a. uit HAWAII. zaal van waaruit de uitvaart plaats zou vinden. Hopeloos snikkend ontroost baar: "O God, daar gaat hij op zijn laatste reis. O God, Pa, daar ga je heen... Ik met haar alleen thuis kon haar onmogelijk troosten, had haar met zachte dwang gewassen en aange kleed en gedwongen tot eten en drin ken. Als een kind liet ze zich leiden, later bij de begrafenis was ze sterkeen moedig. In het oude huis kon ze toen alleen niet meer wennen, nu woont ze bij een jongere zuster van me in, waar ze kookt en met de huishouding helpt. In het dorp mogen ze haar graag, ze heeft veel kennissen waar ze op be zoek kan komen en rijst voor hen klaar maakt. Haar zusters zitten hier in Holland, die komen af en toe om oude herinneringen op te halen. Ze heeft een eigen kamer en nog overal belang stelling voor, ze leest erg veel en is graag bereid tot helpen of voorlichten. Nog altijd heeft ze vele herinneringen uit Indië van tempo doeloe en ze kan vertellen, die moeder van me! Boek delen! En nog na al die jaren knaagt het heimwee van verlangen dat nooit zwijgt ook al zou ze niet terug willen. Dit land is haar land geworden, ze is ermee vergroeid maar in haar dromen is ze daar waar ze groot geworden is. Jan Weites Raden Mas Samiran en Mariani brengen klassieke Balinese dansen. 31 mei t/m 3 juni 1973 AMSTELHAL RAI GEBOUW Inlichtingen: Alkmaar Willem Bartiusstraat 6 Tel. 02200- 1 18 65 20

Tong Tong | 1973 | | pagina 20