'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Boekbespreking Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. JAMMER Oud Resident A. G. Deelman heeft een opmerkelijk boek het licht doen zien: ALI BIN JOESOEP. Dis is geen alle daags romannetje met een Indisch sausje overgoten; "zonder politieke strekking, goena goena-kolder, ero tische verhoudingen, etc," zoals hij zelf aangeeft, maar berustend op eigen herinneringen en ervaring gedurende zijn 32-jarige diensttijd, die hij voor namelijk doorbracht in Borneo en At- jeh. Geen langdradige of vermanende beschouwingen, maar één en al actie, recht in de roos. In het eerste gedeelte beschrijft de auteur op boeiende wijze het dorpsle ven van de Dajaks uit het stroomge bied van de Barito. Tussen haakjes: wist U, dat de Barito in lengte en stroomgebied niet voor de Rijn onder doet? Ook maken we kennis met de vele facetten van de taak als B.B.-amb tenaar. Onze held, Ali bin Joesoep raakt in moeilijkheden en belandt als kettingbeer (dwangarbeider) op een der marechausseeposten in Atjeh. We gens moedig gedrag tijdens een kle- wangaanval wordt hem de resterende straf kwijtgescholden en keert hij naar zijn geboorteland terug. Thuisgekomen maakt hij kennis met de toen in op komst zijnde nationale beweging en leert het woord merdeka kennen. Dan komt de Japanse inval en later ervaart Ali bin Joesoep, dat het juk van de bezetter hem op ondraaglijke wijze knelt. Vergezeld door een aantal met gezellen neemt hij stroomopwaarts de wijk tot in de haast ontoegankelijke jungle. Hij komt daar in aanraking met gelijk gestemde stammen en vormt naar het voorbeeld van de marechaus sees een "manisee" brigade tot het voeren van een guerilla-oorlog. Het droppen van een aantal Australische militairen, die tot verzet aanspoorden, heeft hiertoe veel bijgedragen. Vanuit het hartje van Borneo opererend, boe ken zij inderdaad successen. Dan is de oorlog afgelopen. Ali wenst het oude, vertrouwde statische leven weer op te vatten, maar merkt, dat de jonge Repu bliek de fiere vrijheidslievende Dajaks voor nieuwe problemen stelt. Tenslotte lopen de conflicten zo hoog, dat Ali met zijn gezin en bloedsbroeders opnieuw de vrijheid verkiest in het Britse Sera- wak. Deelmans eersteling verruimt en ver heldert de kijk op de niet algemeen bekende "Buitengewesten" en is niet alleen voor de Indië-kenners een "MUST". Want het is een waar boek, dat direct tot het hart spreekt van elke echte Indischman. V. N. Moens "Ali Bin Joesoep" - A. G. Deelman. Uitg Wever Prijs 24,50 - porto 2,25. Verkrijgbaar Boekhandel Tong Tong. CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, ƒ4,20 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. De verhouding tussen Indonesië en Nederland laat niets te wensen over; zij heeft haar hoogtepunt gevonden in het bezoek van de koningin en de prins (een wegbereider zonder weer ga). Dat is niet zo vreemd: de verhou ding tussen vele individuele Indone siërs en een groot aantal Nederlanders is altijd goed geweest, zelfs in de don kere dagen tussen 1945 en 1950, zelfs in de periode 1957-1962, die van het dwaze conflict om Irian. Nu alle ob stakels uit de weg zijn geruimd kunnen allerlei voor beide landen belangrijke mogelijkheden tot ontwikkeling komen. Wie zou zich daarover niet verheugen? Wel, er is althans één man die zich daarover niet verheugt en die boven dien de goede kansen op een groei van de voortreffelijke verhouding tus sen Indonesië en Nederland met lede ogen aanzieet. Het is Peter Schumacher en hij getuigt van zijn mening in een artikel in De Gids. Schumacher was tot voor kort correspondent van (linkse) Nederlandse publiciteitsmedia in Jakarta maar is door de Indonesische regering het land uitgezet. In het artikel van Schumacher wordt de regering Soeharto (de gene raal schrijft zijn naam nog altijd met oe instede van u) aangeduid als een cor rupte kliek. Wij zijn reeds uit de aard van ons beroep tegen elke beknotting van de persvrijheid, maar een derge lijk oordeel over de regering van het land, dat de correspondent gastvrijheid verleende maakt het besluit van Jakarta althans begrijpelijk! Schumacher dan vindt die goede ver standhouding tussen Indonesiërs en Nederlanders maar gek, althans "ab normaal". Dat is zij ook en het zou ons deugd gedaan hebben wanneer hij had getracht, een verklaring te vinden voor dit verschijnsel, dat zich zéér demon stratief aandient. Instede daarvan heft hij dreigend de vinger tegen beide par tijen. Hij laakt de "overdreven pro-Ne derlandse houding van vele Indone siërs" en het ontbreken van wrok te gen de voormalige "overheersers". Hij vindt dat "beangstigend". Maar wat hem het meest ergert is, dat de uitzon deringspositie waarin de Nederlanders verkeren "van Nederlandse zijde eer wordt gecultiveerd dan geslecht." Merkwaardige mentaliteit van die Ne derlanders: zij vinden het nog prettig óók dat Indonesiërs hen na alles wat er gebeurd is nog geschikte lui vinden. Foei! Tot welk een hemeltergende dwaas heden een star politiek dogma kan lei den dat bewijst deze uiteenzetting van een "anti-koloniale" Nederlander, die blijkbaar het liefst zou willen, dat de Nederlandse regering propaganda te gen zichzelve ging voeren. Dat drie-en-een-halve eeuw samenle ving, zelfs in een "koloniale verhou ding" speciale banden schept, schijnt de schrijver helaas geheel te zijn ont gaan. Van de menselijke factor heeft hij niets begrepen. De tegenwoordige toestand moet hem dan ook niet alleen "beangstigend" maar ook volmaakt onbegrijpelijk voorkomen. J.H.R. 5

Tong Tong | 1973 | | pagina 5