ik De Desa "Bandoengan" Bij Ambarawa KiPilPii ik w DE GUITAAR k d. "DE KRONTJONG - GITAAR" door ROSALIE GROOSS De Profeet Mohamed zei: Herinnert u de deugden van uw doden en onthoudt u van hun zonden. rechtzetting) BOSM QBfiOSS moesson Op zoek naar de oorsprong en geschiedenis van de krontjong. 190 pagina's (plm.) f 9,90 f 0,90 porto. Tijdens onze lange fietstochten gedurende onze grote vakanties in onze studietijd 1920/ 1924, hebben we b.g. gehuchtje vaak aan gedaan om in een waronkje aan de weg te kunnen "genieten" van een warme tjankir koppie toebroek en een stukje ketela-poe- hoen met goela-djawa of gepofte dja'thah (bereid uit beras-ketan vermengd met ge raspte jonge klapper). Dit i.v.m. het artikel: "Het leven in een kleine garnizoensplaats" in T. T. no. 14 dd. 1 feb. '73, waar op blz. 14, middenkolom, één na laatste alinea abusievelijk kp. "Bandoeng" werd genoemd. Mijn twee trouwe tourgenoten in die tijd waren ook "vaste" ingezetenen van Sala- tiga, nl. Victor Wijfenbach (na de bezetting ontmoet in Singapore) toen op de T.S. te Bandoeng en Nico Warlich, van de A.M.S. te Djocjakarta. Onze resp. ouders hadden er toen eigendomspercelen (R.V.E.) met eigen woning(en) er op. Vic en ik waren in het bezit van de toen vermaarde Duitse "Dürkopp Diana" rijwielen. In één van mijn vorige artikelen in T.T,. had ik het over zwembad Moentjoel. De rit Salatiga-Moen- tjoel ging snel omdat het grootste gedeelte van de weg omlaag ging, met twee beruchte hellingen. Na een heerlijk verfrissend bad altijd eerst de maag gevuld met petjel-ke- toepat en saté waar je nooit genoeg van kreeg. Hierna ging onze route verder in de richting van Banjoe-Biroe met veel kleinere hellingen aan de voet van de Goenoeng Telomojo aan welks linkerkant de Goe noeng Gadjah Moengkoer (omgekeerde oli fant) ligt. Van Banjoe-Biroe ging de weg, vlak, zonder een enkele helling naar Am barawa (Willem I), verderop in oostelijke richting gaande, lag Desa BANDOENGAN (bedoeld in b.g. artikel) waar de weg weer begint te klimmen. Verder en verder rij dende, werd de weg al stijler en stijler en op het laatst moesten we zigzagsgewijs (en staande op de pedalen) peddelen om de klim tot het einde toe te volbrengen. Het was net of onze dijen zouden barsten en de aderen aan onze slapen gezwollen vanwege hogere bloeddruk en inspanning, maar we poekoelden teroes; we stapten niet van onze fiets om er naast te lopen (verlehen, als sol) we lieten ons niet ken nen, want DAT was sport Dan passeerden we een Merk-pilaartje langs de weg waarop stond "BAWEN 1 Paal" (In die jaren werden weg-afstanden nog niet met Kilometers aangeduid) en kwamen we aan op een gedeelte waar de stijging ophield. Wat een opluchting; nou even op adem komen en even de bush-bush in voor een nodige "exhaust"Bawen, onze laatste stopplaats is gelegen aan de grote postweg tussen Semarang en Sala- tiga. Na een korte rust, met Westminster- Stag-of Emblem-sigaret gingen we toen dus Bawenwaarts. Op Bawen zelf was een bus station met een waronkje waar men limonade, koffie, pisang-goreng, rottie-ma- nis e.a. versnaperingen kon nuttigen. Hier hadden we dan ook degelijk onze maag gevuld en lang gerust, terwijl we ons in tussen vermaakten met het kijken naar de passagiers in de aankomende en vertrek kende bussen in beide richtingen, Sema- rang-Salatiga. Sommige van hen moesten wel uitstappen om een andere bus te pak ken voor Ambarawa. Dan ging het huis waarts in zuidelijke richting waar het kleine plaatsje Toentang ligt, bekend om de Elec- trische Centrale van de A.N.I.E.M.; electr. stroom leverende voor Semarang, Salatiga en omstreken. Afstand Bawen-Toentang is ongeveer 6 Paal, maar omdat de weg hier tussen aan één stuk omlaag ging, was het een korte rit zonder veel inspanning. Bij Toentang ging de verkeersweg over de brug van Kali Toentang welke haar oor sprong heeft bij de Rawa Pening bij Banjoe- Biroe/Ambarawa; dan ongeveer 20 meter verder over de spoorails van de N.I.S. (Nederlands Indische Spoorwegen/breed- spoor) en ongeveer 50 meter verder begint de weg - de Toentangsche Weg - al direct weer steil te klimmen over een bepaald ge deelte en hierna wel 6 Paal tot aan Salatiga normale klim. Het gehele traject bedraagt ongeveer 30 Java Palen of ongeveer 50 km. Ter illustratie betreffende de peilen boven de zeespiegel het volgende: Ambarawa 500 meter: Magelang 378 m.; Malang 445 m.; Oengaran 324 m.; Salatiga 675m.; Wonosobo 780 m.; Gombong en Banjoemas 20 m. enBatavia spant de "kroon" met "0" m. (nog geen 1 meter). Zo'n sportritje lijkt zo'n beetje op een "tour de France", vindt U niet! Maar, voordat we na de Jap, bezetting voorgoed afscheid namen van Indonesië in Mei 1957, hebben we nog eens lekker ge zwommen in het mooie gecementeerde zwembad van "BANDOENGAN". Vanuit Se marang reden we met een grote pick-up wagon met z'n allen en nog enkele vrindjes van onze jongens er heen. Vanzelfsprekend werd voor deze pic-nic het nodige voor de inwendige mens niet vergeten, w.o. de nooit te versmaden lemper. Vele aardige bun galows stonden er toen nog, alhoewel zeer verwaarloosd. Op het laatste moment werd de toelèn Javaanse Bibik Petjil die ge duldig bij de ingang van het zwembad op haar dingklik op onze terugkomst wachtte, toch ook niet vergeten en werd voor het laatst "Hantam-Kromo" geblazen. Joh Hamar Tampa, Florida Een nieuwe voorraad BATIKSHIRTS Grote en kleine maten, korte mouw, lange mouw 30,en 35,Frisse zomerkleuren KAJOEPOETIH-OLIE De beste kwaliteit die we konden krijgen. Neem nu een fles (hoop dat U 'm niet nodig hebt!) want straks is het weer wachten op een nieuwe zending. 100 cc. fles f 6,50 cc. f 3,25 (porto 90ct-60 ct.) Beschimpt de doden niet, want daar mee kwetst ge de levenden. Spreekt geen kwaad van de doden want zij zullen oogsten wat zij hebben gezaaid. De voet van de zoon van Adam zal zich op de Dag der Opstanding niet eerder verzetten voordat hij over zeven dingen is ondervraagd: over zijn leven en hoe hij dit besteedde, over zijn jeugd, waaraan hij deze verspilde, over zijn rijkdom en hoe hij deze verkreeg en waaraan hij ze besteedde en over wat hij deed met de kennis die hij bezat. God zal op de Dag der Opstanding zeggen: "O zoon van Adam, Ik was ziek en gij bezocht Mij niet". Dan zal de man zeggen: "O mijn Heer, hoe kon ik U bezoeken, waar Gij de Heer der Werelden zijt?" God zal zeggen: "Wist gij niet dat die en die van Mijn die naren ziek was en bezocht gij hem niet? Wist ge niet dat als ge hem had bezocht gij zeer zeker Mij bij hem zou vinden?" (Uit: Al-Islam) 9

Tong Tong | 1973 | | pagina 9