Fonteijn Co - Fort Willem I te Ambarawa Disco Bolland v/h te DJOKJA Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 46 46 47 GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot lOOgr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud M1DO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) TJITJAK broches in 22 KARAAT goud in étui f 110,franco huis. In aansluiting op het verhaal van Gen. Maj. b.d. P. Scholten over fort Willem I te Ambarawa even een kleine cor rectie. Ik was nl. tijdens de Jappen ook in fort Willem I. Het fort zelf was toen echter uitsluitend een gevangenis voor staats gevaarlijke mannen.(en in T.T. 1-2-'73 stond in het artikel "Het leven in een kleine garnizoensplaats" door Gen.- maj. P. Scholten abusievelijk, dat in de Japanse bezetting hier vrouwen en kin deren waren geinterneerd - Red.). Vanuit gevangenis Djoernatan in Sema- rang (Was je daar ook bij Botjah Se- mawis en hoe heet je eigenlijk van jezelf?) werden we doorgestuurd naar Ambarawa. Vóór het fort was de administratie. Eerst alles inleveren, de kleren, die je nog aan had incluis, daarna uitreiken van gevangeniskleding en in rijen op het platje gehurkt voor de barbier, die al je overtollig haar met een aftandse tondeuse afsneed en rukte. Na afloop in ganzenmars de grote poort in, waar je ondergebracht werd in de verschillende gemeenschappelij ke cellen. In de cel zelf, kreeg je van oudgedienden prompt de levensregels te horen en die waren niet erg prettig. Hurken en nog eens hurken. Als je geroepen werd, rennen en dan tevens direct hurken. Als je de hoofdcipier Tegoe in de verte zag, meteen maar hurken. Je ogen neergeslagen houden. Niet vallen (wat onlogisch). Met werken boven de ton komen. Enige strafmaat regel een pak ransel. Enige hogere straf pak ransel in herhaling, het z.g. goeloeng, dat is pak ransel door meer dere personen tot je op de grond viel en dan trappen tot ze zelf moe werden; dan de cel in: eenzame opsluiting. Elke dag uit de cel, herhaling van het voor gaande, enz. tot de straf genoeg leek, dan onmiddellijk weer aan het werk. Werken de hele dag aan een weefge touw van meters en meters jute, waar je klerenluis opliep, 's Avonds jacht op klerenluis en overal aanwezige wandluizen. Eten 2 keer per dag. Menu: een hand vol rijst en een schep warm water met wat grassprieten. Eens in de week een theelepel koffiepoeder en een thee lepel suiker. Dan een dag vrij, door te brengen op het grasveld: zittend. Als attractie een voetbalwedstrijd tussen uitgemergelde gevangenen onderling en muziek van ons eigen muziekcorps (ook gevangenen). Alle spelers krijgen op die dag een extra schepje rijst als beloning. Eens in drie maanden eten van buiten de gevangenis, als iemand ze kwam brengen. Alles op eten buiten op het grasveld. Dat was dat; wij waren ingewijd. We konden beginnen. Maar toch eerst een merkwaardige ontmoeting enige tijd later. Tijdens het weven werd ik voorgeroepen en weg gestuurd naar het magazijn, om iets te halen. Een kamertje in, gehurkt, met neerge slagen ogen; hoorde iemand aanko men en voor me staan, dan een stem in het Nederlands zeggen: "Mijnheer Ottenhof, ja U bent het, sta maar rus tig op en kijk me aan. U kent mij mis schien niet meer. Lange tijd geleden was U het hoofd van de Padvinderij in Solo. Ik was daar als padvinder. Ik kan hier weinig voor U doen, helaas. Maar denk goed na over het volgende. U staat nu onderin het rad van het lot. Vergeet nooit, dat dit rad steeds door draait. Wanhoop nooit. Als Allah het wil, komt U eens weer boven. Maar blijf erop vertrouwen. Anders bent U verloren. En mag ik U nu een hand geven? Hier hebt U, waar U voor ge komen bent. Ga nu maar vlug terug." Een vreemde, niet verwachte ontmoe ting, die me toch geholpen heeft er weer uit te komen. Hierbij nog mijn dank, medepadvinder. Verder ging 't in de tredmolen van elke dag, triest, uitzichtloos. Eén uitzonde ring was er: Tenno Heikadag. Eerst heel vet eten. Grote brokken vet met weinig vlees. Daarna een vrije dag. Die dag hadden we nodig om onze darmen leeg te spoelen. We konden geen eten meer zien. 's Avonds lagen we uitgeput op onze matten. Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070- 55 66 97 g?- DEN HAAG Waarom zoekt U zo lang als U weet dat wij alle Indische platen en krontjong voor radig hebben? Fabritius sprookjes op z'n Indisch 13,90; Lief Java ƒ10,—, Nafiri Tuan uit Modjokerto, The Real Krontjong met Sam Saimun, bekend door Bert Garthof, Annle Landouw, L.P.'s, enz. enz. Ook vele importplaten voorradig o.a. uit HAWAII. Op een dag knapte ik ook af, als velen vóór mij. Eerst ontelbare luizenbeten, die uitliepen op tropenzweren over je hele lichaam. Ik ging de ziekenzaal in. Een kleine verbetering. Je lag op een echte brits en je hoefde niet te werken. De rest bleef hetzelfde. Geen medicijnen, maar hetzelfde eten, hetzelfde hurken. Alleen één attractie, 's nachts. Er lagen ook een paar, zo gezien, goed doorvoede Chinezen. Elke nacht kwam er een grote portie rijst met allerlei heerlijkheden. Zij maar eten en wij maar kijken. Ze schoven nooit iets af aan een ander. En dan te bedenken, dat er velen van ons niet eens meer op konden staan, om hun behoefte te doen en dan van hun bed af werden geranseld en dan verder kruipend de pot moesten bereiken. Toen kwam de bevrijding. Het werd voor velen fataal. Plotseling was de poort open en velen kwamen van bui ten naar ons toe met allerlei lekker eten. Goed bedoeld natuurlijk, maar vele verzwakten bezweken juist door deze overdaad. Op een brancard kwam ik uiteindelijk eruit en een ziekenhuis in. Eindelijk, een paar maanden daarna, naar huis; toen de T.R.I. me weer kwam halen. Maar dat is een ander verhaal. K.F.O. 11 Gehaakte beursjes, sleutelhan gerbeursjes, brilétuis en sigaret- tenétuis v.a. f 4,50. Beeldige avondtasjes in goud- en zilverkleurige tinten klein, rond genoeg voor het allernodigste f 11,50.

Tong Tong | 1973 | | pagina 11