Voor en Tegen om 'Onder en Boven' (Tong Tong no. 18-1-4-73) Ik benijd mensen (soms) die zich ner gens druk om maken. Voor wie een probleem ophoudt te bestaan als de knop van de tv is omgedraaid, een krant terzijde gelegd, de radio afgezet. Mensen die kunnen, leven met opge heven hoofd, een glimlach op het ge zicht en blijde ogen die uitsluitend blij de dingen zien. Mensen die zeggen: "Daar moet je boven staan, daar moet je je niet druk om maken!" Maar lieve help, hoe kun je "er" boven staan, als je er tot aan je hals in zit. Armen, benen machteloos, alleen het hoofd dat nog kan denken en een mond die af en toe kan fulmineren? Het is mijn eigen schuld dat ik de tv en radio niet afzet, alle kranten lees en de onheilsberichten niet kan ver geten. Niet door het kijken naar vogels en bloemen, het luisteren naar vrolijke muziek of door het bezig zijn met degenen die mij het liefst zijn. Want juist omdat ik van planten, dieren en alles wat natuur is, hou, MOET ik me die bedreiging aantrekken. Als je je liefste tjoetjoek bedreigd ziet door een aanstormende dolle hond, zeg je dan: "Ach wat een lief kindje, niets te maken met die hond. Als ik maar alleen naar het kind blijf kijken, dan kan haar niets gebeuren!" Lariekoek, toch? Net zulke onzin als de handen voor de ogen slaan, hard weg lopen en het kind aan het monster overlaten. Wat zou U doen? Met mijn kippeverstand weet ik dat het te laat is om die dolle hond met een kluifje weg te krijgen. Het kind snel in veilig heid brengen is goed. Maar laten we die hond dan maar doordraven tot een volgend slachtoffer? Of moeten we het dier doodschieten, het gevaar geheel opruimen, ook al is het misschien een oude brave hond geweest? Hoe anderen hierover denken kunt U lezen uit onderstaande brieffragmen ten: "Waarom vechten tegen iets dat on ontkoombaar is? De trant van je schrij ven is niet alleen pedis, maar ook wanhopig, is dat nodig? Ik ben allang gestopt met me druk te maken om iets dat toch voortgang zal hebben of ik wil of niet. Alles verandert tegenwoor dig, vandaag is iets normaal, mogen abnormaal of omgekeerd. Normen ver anderen, je moet die dingen gewoon aannemen, in je eentje kun je er toch niet tegenop. Nederland vervuilt, de hele wereld vervuilt, hier in Canada schrijven ze doorlopend over pollution en dit land is zeker niet overbevolkt. Als je dagelijks de advertenties en de reclame hoort en de spullen ziet die ze kwijt willen, zodat je je eigen oude, nog goede bekakas argwanend gaat be kijken. Crediet wordt je opgedrongen, wat doe je in zo'n geval? Gekke we reld, maar waarom je er druk om ma ken het is zo en niet anders..." W. Pijpaert. Vancouver "Een belangrijk punt is, dat de pro ductie van plastic schoon is, ook breekt het alledaagse plastic wel af, al is het na een jaar of drie pas. Als iedereen i.p.v. plastic papier zou ge bruiken, zou de productie omhoog gaan en die productie is niet schoon en voor papier is hout nodig! Door lezen en de teleac-milieu kursus weten we dat er wel degelijk aan ge werkt wordt en er ook met België samenwerking hiertoe bestaat. Die samenwerking wordt internationaal uitgebreid. Ik behoor niet tot die huis vrouwen die groene zeep en soda ge bruiken, Dixan bevalt me goed en ik gebruik aanmerkelijk minder dan me wordt geadviseerd. De smerige gifproducten blijven inder daad te koop, maar gelukkig leven wij in een vrij land en hoeven we die dingen niet te kopen. Het feit dat sex- clubs e.d. een royaal bestaan hebben is een teken dat er behoefte aan is. Als onze geesten zich richten op dat onderwerp met voorbij zien van al het goede, dan is er een hoop dat het denken gauw verzadigd mag zijn door sex, om zich daarna om andere dingen te bekommeren (???L.) We mogen ons niet zo fel tegen al die sex-aanbidders keren, ieder zijn eigen mening en elk mag in eigen geloof zalig worden. Lilian, je sneert over onze mooie so ciale wetten. Ik weet mensen die door die wetten heel doelmatig geholpen worden... "nergens heb ik zo een drachtig zien werken aan de vernieling van alles wat een mens waard maakt HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies en ontbijt 15, Volledig pension f 25,—. Kamer met toilet en douche f 19,—. Kamer met voll. pension, douche en toilet f 30, Mens te zijn, "laat ik aannemen dat je tijdens het schrijven in een niet te bes te bui was, of moeten we konstateren dat je zo'n hekel aan Nederland hebt? Mevr. E. Sipma-v. Kesteren, Ede Laat me beginnen het met U eens te zijn: mijn hekel aan Nederland. Liever gezegd aan een vervuild Nederland, moreel, geestelijk, sociaal, cultureel. Om dat te erkennen hoef ik niet in een pestbui te zijn. Weet U wat mij in een slechte bui brengt? Een aandoenlijk artikel te lezen over de verwaarloosde apen die U liefderijk verzorgt en een thuis geeft. Over uw inzet voor het maken van een baby apen-crêche, een oord waar honderden mishandelde (ge- importeerde) aapjes weer kunnen le ven. En in diezelfde krant, mevrouw Sipma, staat een kanjeuze advertentie van een dierenhandelaar die doodge woon doorgaat met aapjes verkopen. Heel tere, bijzondere soorten, beestjes die hier geen enkele levenskans heb ben in de bouwvakkersklauwen die het geld kunnen neertellen. Deze en tien tallen andere dieren, vogels, reptielen etc. Bij duizenden geïmporteerd. In dit vrije land waar alles mag, gelukkig! Het z.g. zoeken naar een verbetering voor de schadelijke productenindustrie is LARIEKOEK. Het fraaie knipsel dat U me toezond, het middel dat plastic in een paar minuten kon verteren. Dacht U werkelijk dat dit ooit door Nederland zou worden aangekocht? Dacht U werkelijk dat Nederland één man, een paar mensen, zou kunnen voortbrengen die durfden zeggen: EN NU IS HET AFGELOPEN met de import van dieren, afgelopen met de BIO- industrie, afgelopen met de smeerlap perij-shows op tv, porno in het publiek (ook al hebben zovelen er zo'n vrese lijke behoefte aan - wie zo nodig het hypocritische keurslijf uitmoet, doet dat in een besloten club - mijn zegen!) Er wordt geleuterd over dingen die men zal gaan doen. Maar LATEN doen we niets. U ook niet. Men verwijt Indische mensen vaak een "ach laat maar - houding, maar ik ben nu wel in het Land van Laatmaar verzeild geraakt. In een land waar niets verboden wordt. Sweet dreams! L.D. "Uw artikel is me uit het hart gegrepen. Ook ik ben vaak verdrietig en moede loos omdat we machteloos staan. Bijzonder triest vooral om te zien hoe men van Holland een grote asfalt en betonmassa aan het maken is Chr. van ter Beek-Beynon Halfweg (Van mevrouw van ter Beek kreeg ik de nuttige tips die wij de vorige keer reeds in Tong Tong zetten. Zij behoort tot de hopelijk groeiende groep "doen- sters"). Ik voel me bevoorrecht, dat ik dage lijks de natuur van zo dicht bij kan beleven. Maar ik houd mijn hart vast als ik denk aan alle vervuiling. Tot nog 14

Tong Tong | 1973 | | pagina 14