li PASAR MAfeAM AMSTERDAM '^^IXJaarcm - omdat Herinneringen door SAJA SADJA toe, zijn de bossen rond-om nog wel groen. En, "onhoorbaar groeit 't gras", terwijl ik dit jaar in ons bos en in de tuin meer vogels heb dan ooit. Maar Zandvliet, 't industrie-terrein van Antwerpen, komt zo griezelig dichtbij. Inderdaad Li, ook ik heb me dikwijls afgevraagd waarom de overheid de fa bricage van schadelijke stoffen niet verbiedt. Geld; zaligmakend slijk-der- aarde. Wat zullen zij te keer gaan, de heren fabrikanten, als ze hier de vezel- zakken ook gaan introduceren, die onze zuidelijke buren nu aan 't uitproberen zijn... Als...? Bij ons in de "desa", zeulen we nog altijd met emmers. Met dubbele bodems, van alle roest. Maar ik hoop dat we 't nog lang zo mogen blijven doen. Maar wat doe ik met de diepvries? Heeft iemand een suggestie? Ik wil dolgraag radicaal breken met volks-, wereld-vijand No. 1. En nóg triester vind ik eigenlijk de ver vuiling van binnen. Veroorzaakt door een Barend Sekrt, een "verheven" figuur als Markies van 't Reve en hun resp. soortgenoten. Wat zij opdienen gaat er bij velen immers in als vanille- ijs op een hete zomerdag. Als we over 't verstand beschikken om onze her sens te gebruiken, kunnen we aan de buiten-schoonmaak tenminste nog een beetje mee helpen. Maar die geïnfec teerde binnenkanten, hoe bereiken we die? Soms wil een mens wel eens onlogisch redeneren. Waarom, als God niet slaapt, laat Hij toe, dat Zijn mooie wereld bezoedeld en besmeurd wordt, van buiten en van binnen? Waarom sluit Hij voor zoveel kwaad Zijn ogen? Geweld, misdaad, terreur nemen hand over hand toe. Wij de boel verzieken. En Hij maar dokteren. "U heeft gelijk God. Laat ons maar modderen. Zelf zien, hoe we er uit komen." En als we er niet uitkomen? Pech gehad. Kismet, voor hen die van goede wille zijn. Plantersvrouw Ossendrecht "Veel meer samenwerking van Indische en Hollandse verenigingen om zodoen de (geldt voor de Indische mensen) op de hoogte te komen van Hollandse denkwijzen en problemen en eigen denkwijzen en problemen in de Hol landse kringen te doen doordringen. Daaruit (lidmaatschappen en contacten) vloeien vanzelf besprekingen, overden kingen, oplossingen en last but not least de acties voort om in "eendracht en macht" de nodige veranderingen bij de regering door te drukken. Als wij Indische mensen naar de Hollandse willen toegaan om de handen ineen te slaan (we kunnen moeilijk verwachten dat de Hollandse vrouwen lid gaan wor den van Indische verenigingen) dan kan er samen wat bereikt worden (ingekort red.) The Guyana's, bruisend van enthousiasme met Antilliaanse folklore. 31 mei t/m 3 juni 1973 AMSTELHAL RAI GEBOUW Geopend: dagelijks van 12.00 tot 24.00 uur zaterdags tot 01.30 uur. Entree: volwassenen 3,50 p.p. 65 ers en kinderen tot 12 jaar 1,50 p.p. Groepen van 20 pers. 2,50 p.p. Programmaboekjes 1,p.st. Voordelige Trein Toegangs-bil- jetten, die 3x reduktie geven, zijn verkrijgbaar op ca. 60 stations. Wilt U niet lang in de rij staan? Bestel dan nu Uw entree-kaarten Het totaal-bedrag vermeerderd met 1,50 porto en administratie kosten kunt U overmaken op giro 19 45 236 t.n.v. Org. Bureau EFFENDI B.V., te Alkmaar. U krijgt de kaarten per omgaand toegestuurd. Inlichtingen: Willem Bartiusstraat 6, Alkmaar Tel. 02200- 1 18 65 Slecht geleegde asemmers komt door te vast aangestampte inhoud (dus ei gen schuld!)Ik heb geen last van slecht schoongemaakte emmers, maar mocht dit in de toekomst toch als zo danig aangemerkt worden dan zou de beste oplossing zijn dat vrouwen deze tak van dienst van de mannen over nemen (Rusland) aangezien de vrouw gewend is te boenen en deze emmer een onderdeel van onze huisvrouwen bekakas is. Mevr. D. de Quant Den Haag De Indische en de Hollandse proble men op het terrein van de vervuiling zijn volkomen gelijk, daarvoor hoeven we niet bij elkaar op schoot te kruipen. Waarom gaat steeds ons denken Naar het land van zon en licht. Waarom worden zovele gesprekken Op het verleden gericht. Waarom koken wij toch zo vaak Het eten dat onze tongen streelde. Waarom zien wï] telkens weer De omgeving waar wij als kinderen speelden? Omdat wij niet vergeten willen. Dat er leven is in ruimer zin. Omdat wij onze kinderen leren Te durven starten in nieuw begin. Omdat wij door ervaring weten, De wereld niet eindigt aan de kust. Omdat wij zoveel reeds leerden. Dat maakt ons ruimtevaart bewust! E. S. v. K. (geboren 1895) Adoeh, te erreh toh! De Eerste Lagere Meisjesschool was op Simpang, in het Soerabaja van 1905, tussen het Residentshuis en de Sim pangclub. Op het voorerf stonden twee enorme waringins met luchtwortels. Op het voorerf speelden de kleintjes in de uitspanning. Op het achtererf was ook een enorme waringing en daar was het speeldomein van de groteren. Vaak voerden de grotere meisjes bij de grote waringin gesprekken op fluiste rende toon. Toen was de algemene benaming: vieze praatjes; nu noemen ze het sex-educatie. Eens werd een meisje van goede huize (waarvan ik de naam niet wil verklappen) voor lan ger dan een week van school gestuurd omdat ze had gefluisterd, dat de ooie vaar niet bestond en tevens de ware toedracht vertelde. Het was niet alleen voor het meisje een schandaal, maar ook voor de school! Ik geloof dat de Indische huisvrouw drommels goed weet dat de plastic zak die haar restant zure ajam opor bevat net zo schadelijk is als de plas tic zak van de buurman met aardappel schillen en spruitjes. Het gaat erom dat de plasticfabrikant met de zegen van Grietjes de zakken blijft verkopen aan iedereen die doof en blind en stom WIL zijn. Voor een algehele boycot is geen verschil in rang, stand, godsdienst of huidskleur nodig, alleen VER ANTWOORDELIJKHEIDSGEVOEL EN DAADKRACHT. En de WIL om iets te bereiken. Toemaar, we kunnen de schoonmaakbedrijven ook wel enta meren (in Singapore worden de straten brandschoon gehouden door vrouwelij ke straatveegsters!) dan kunnen de mannen hun goedbetaalde baantjes in de plastic- en chemische bedrijven blij ven houden. Ik geef U de verzekering mevrouw de Quant dat blank en bruin daar zij aan zij werken! Lilian Ducelle 15

Tong Tong | 1973 | | pagina 15