OBAT KOEWAT BERDJALAN Jos. van Arcken cLekkef %ok§n vaii Sabang tot (^Merèuke mocss Onvermoeibaar, met een rustige regel maat liep de mantri-opnemer van de bosinrichting voor mij uit. Wij waren bezig om een tracée te zoeken voor een uitbreiding van het railbaannet in de houtvesterij Djombang. Het was midden in de Oost-moesson, het djatie- bos stond kaal en bij iedere stap knis perden de grote, droge djatibladeren onder onze voeten. Wind was er niet en er hing een merkwaardige geur van wierook in het bos. Het enige groen was van de kemlandingan en soms in het oude bos, stond al een ploso boom met naakte takken te pronken met een overmaat aan grote fel oranje vlinder bloemen. Op zulke dagen komt de dorst je om de tien minuten overvallen en wie er aan toegeeft wordt mat en overver moeid. De huid wordt ruig van het zout en als onervaren baroe begin je al gauw de moeilijkheden van het klimaat te ondervinden. Zo had ik ook de grootste moeite om de magere kleine, oudere man bij te houden, maar ik had het hart niet om voor te stellen om te rusten. Aan hem was niets van enige vermoeidheid te bespeuren; hij zweet te zelfs nauwelijks onder zijn bruine bamboehoed. Voortdurend registreerde zijn brein alle topografische gegevens van het terrein, waar het railbaantracé moest komen. Tenslotte kwamen we in het oude bos, dat door de nieuwe baan moest worden opengelegd. Het tracé was al uitgezet met paaltjes; het ging erom of kleine veranderingen konden worden aangebracht, die het graafwerk zouden verminderen en risico's van eventuele verzakkingen zouden wegne men. Na enkele uren zwoegen kwamen wij aan het eind en namen een rustpauze. We deden de veldflessen open en rookten een voorzichtig plukje tjap Warning. Toen vroeg ik de mantri hoe hij het - op zijn leeftijd en met zijn tengere fi guur - klaarspeelde om dergelijk slo pend loopwerk vol te houden in dit klimaat en in dit zwaar geaccidenteerde terrein. Dat kwam door de obat koewat berdjalan, die hij de avond tevoren bij het naar bed gaan had ingenomen, vertrouwde hij mij toe. En toen ik in formeerde wat dat voor obat was, ver telde hij het recept: Eén lepel honing, een mespuntje peper, het geel van een rauw ei, dit in een bierglas goed men gen en aanvullen met bier tjap Koentji, de donkere soort. De volgende dag ben je dan onvermoeibaar. Dat het een voedzaam soepje moest zijn was overduidelijk, maar erg veel vertrouwen had ik er toch niet in. Wan neer de gebruiker er baat bij had zou het wel voor een deel op suggestie berusten. Maar een jaar later op Midden-Java in de houtvesterij Telawa kreeg ik de proef op de som. Telawa ligt aan de spoorlijn van Se- marang naar Solo. Het is een kleine desa met een onderdistrictshoofd, een pandhuisje, een éénmans postkantoor, een aantal Chinese winkeltjes en een grote houtstapelplaats aan weerszijden van de spoorbaan. De kampong is verscholen onder een woud van klap perbomen, de stapelplaats onder de gebruikelijke regenbomen en daarbui ten begint het djatibos, afgewisseld door tegallans. Daar weiden in de Oost-moesson de trage zwarte karbou wen onder de hoede van een zwart- verbrande naakte dreumes, met een groot grasmes in de hand. De waker van de stapelplaats was een lange oude man. 's Nachts deed hij ieder uur een ronde over het terrein en sloeg dan op verschillende plaatsen op stukken rail, die aan ijzerdraden aan de takken van de regenbomen bengelden. Het was altijd een gerust stellend geluid, dat getingel, begeleid door snerpende insectenkreten in de tropennacht. Als ik wakker was luister de ik daar met genoegen naar. Overdag stond de oude heer nog wat hout te kloven of deed andere lichte karweitjes op de kleinste van de sta pelplaatsen, die het dichtst bij het sta tionnetje lag. Daar kwam ik geregeld langs en op een dag drong het plotse ling tot mij door, dat deze oude man eigenlijk dag en nacht bezig was. Ik vroeg hem hoeveel uur hij per et maal sliep. "Och, antwoordde hij, ik ben al zo oud, dan heb je niet veel slaap meer nodig dan zo'n twee of drie uur; dat zult U ook nog wel eens beleven als U een oude man geworden bent." "Ja, dat hoop ik", antwoordde ik, "maar dat neemt niet weg, dat ik niet snap hoe je dat volhoudt zo iedere dag eigenlijk voortdurend in beweging te zijn en dan ertussen door zo nu en dan nog zwaar werk te verzetten ook". Voor Juwelen en Uurwerken als van ouds naar Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 En daar kwam weer het verhaal van de obat koewat berdjalan; precies hetzelf de recept. Dus sobats, als we nu oud zijn en we moeten nog eens zo'n paar dagen hard sjouwen, verhuizen bij voorbeeld of behangen bij de pas getrouwde kinde ren en je voelt je dan wat moe of ziet er tegenop: Neem het aloude Javaanse recept!! En dan jij poekoel teroes ja! Bosganger Voor de meeste ondernemingen heet te zo'n waker "ronda", omdat hij im mers "de ronde" maakte. Maar ik ben ook op ondernemingen geweest waar op deze waker "tjentèng" heette; en hierin hoor je duidelijk het slaan van ijzer op ijzer! - T.R. Het nieuwste boek van Lin Schol- te (Anak Kompenie) is een KOOKBOEK! "LEKKER KOKEN VAN SABANG TOT MERAUKE" Splinternieuwe, maar ook oude, minder bekende recepten uit de wonderlijke tropenkeuken. 10,90 0,90 porto Bestel Nu per giro 6685, boek handel Tong-Tong.

Tong Tong | 1973 | | pagina 7