ALI BIN JOESOEP roman uit de nadagen 1» van het voormalige p Kederlandsch-jndië m "Een boek dat dit allemaal biedt, is tegenwoordig heel erg zeldzaam!" door A. G. Deelman Uitgeverij T. Wever - FRANEKER a c; drelawn Omvang 361 pagina's. Fraai uitgevoerd in geheel linnen stempelband met geplastificeerd stofomslag in vierkleurendruk. Prijs f 24,50. Zo luidt de konklusie van één der eerste enthousiaste persreacties op de verschijning van Roman uit de nadagen van Nederlands-lndië (oud-resident van Zuid-Borneo) Een boek waar dat van gezegd wordt, verdient ook üw aandacht. Om u daarvan te overtuigen volgt hier een greep uit de eerste recensies: HANS WARREN schreef in de 'Provinciale Zeeuwse Courant' van 14-4-'73: "Deelman weet taferelen te schilderen die je nooit weer vergeet, zowel tussen mensen en mensen, als tussen mensen en de hen omrin gende, overweldigende tropische natuur. Zijn kennis van zaken is fenomenaal, zijn in- JAAP JOPPE schreef in de 'Haagsche Courant' van 27-4-'73: "TEMPO DOELOE in een gedramatiseerde, ge romantiseerde documentaire: oud-BB-ambtenaar A. G. Deelman heeft zich, met succes, gewaagd aan dat avontuur Hij laat zijn Indonesische held in het stroom gebied van de Barito, boven Bandjermasin, ge boren worden en opgroeien, voor een vergrijp wordt hij 'kettingbeer' in Atjeh, weer vrij, maakt hij de Japanse bezetting mee (en wat dan verder volgt) op zijn geboortegrond en met veel avon turen in het hele stroomgebied van de Barito. V. N. MOENS in Tong Tong van 15-4-'73: is geen alledaags romannetje met een Indisch sausje overgoten; "zonder politieke strekking, goena goena-kolder, erotische ver houdingen, etc." zoals hij zelf aangeeft, maar berustend op eigen herinneringen en ervaring gedurende zijn 32-jarige diensttijd, die hij voor namelijk doorbracht in Borneo en Atjeh. Geen Recensies als deze laten er geen twijfel aan best levingsvermogen groot, hij schrijft af en toe heel verzwegen en beknopt. Dat is meer dan genoeg om heel dankbaar voor te zijn. Een boek dat dit allemaal biedt, is tegenwoordig heel erg zeldzaam!" Drie afzonderlijke verhalen dus eigenlijk, en die zijn heel meeslepend geschreven. Deelman is bepaald een geboren verteller. Hij heeft het vooroorlogse leven van de Indonesiër met open ogen waargenomen en hij vertelt daar over in 'n beheerste, maar meeslepende stijl. Hij kroop in de huid van zo'n naamloze 'beer' en bekeek de wereld, zo goed als hij als Euro peaan kon, door diens ogen. En de verhalen over de avonturen van zijn helden in het Bor- neose oerwoud zijn bijzonder levendig en over tuigend." langdradige of vermanende beschouwingen, maar één en al actie, recht in de roos. Deelmans eersteling verruimt en verheldert de kijk op de niet algemeen bekende "Buitenge westen" en is niet alleen voor de Indië-kenners een "MUST". Want het is een waar boek, dat direct tot het hart spreekt van elke echte Indischman. dit boek verdient een plaats in uw boekenkast! Verkrijgbaar Boekhandel Tong Tong, Pr. Mauritslaan 36, Den Haag, Tel. 070-54 55 01, Gironummer 6685

Tong Tong | 1973 | | pagina 17