Ritman tachtig jaar Pasar Malam Amsterdam waar U gewoond heeft. Dat de Heer U rijkelijk zegenen mag. Mag ik U een algehele beterschap toewensen. n.n. U denkt: zo'n briefje kan iedereen schrijven. Wat zegt dat nou? Maar dat heeft U mis. Zo'n brief kan lang niet iedereen schrijven. Pas als U bij Uzelf nagaat hoe weinig (of helemaal niet) U soortgelijke brieven aan andere mensen geschreven heeft, merkt U wel dat in deze wereld van erg veel mooie daden en erg veel mooie woorden er een soort sterke bewogenheid aanwezig moet zijn, die een mens naar de pen doet grijpen voor zo'n simpel briefje. Vooral wie het met de velen eens is dat er inderdaad op Tjalie en Tong Tong veel aan te merken zou kunnen zijn, kan zich met mij verbazen waarom nochtans zulke briefjes ge schreven worden. Ik heb dus vaak in gepeinzen met zo'n brief in mijn handen gezeten, speurend naar karakter en identiteit van de schrijver (ster), die ik vaak (hoe vreemd het ook klinkt) kon "voelen met de vingertoppen": een soort volheid en integriteit die je zelden tegenkomt in de omgang van alle dag. Maar als ik zulke soerats krijg, prevel ik: waarom dan zó'n brief "waar niemand wat mee opschiet"? Op de eerste plaats is dat niet waar. Ikzelf schiet er enorm veel mee op. In buien van moedeloosheid of onverschilligheid kan ik er opeens een geweldige ruk omhoog door krijgen. "Laat ze nooit in de steek, Tjalie, nooit!" En dan poekoel ik weer teroes. En gaat zo'n werk voor tienduizenden lezers tóch maar weer verder. Zie je, dat die "flutbriefjes" dus wél tot véél in staat zijn? Met deze brief in het bijzonder was ik wel erg gelukkig. Want lang niet genoeg mensen realiseren zich, welk een ontzaglijk moedige, onverslaanbare, volhardende vrouw Lilian is. Met al haar fulminerende boosheid, haar nooit te doven vechtlust, haar op de bres springende audaciteit voor alles wat zwak en gekleineerd is, haar totale onbevreesd heid voor wat pompeus de baas speelt, is zij voor Tjalie en Tong Tong een nimmer verflauwende aanwakkerende wind zonder welk geen vlam kan leven. En natuurlijk spreek ik nu niet voor Lilly alleen, maar voor de ongeteld vele vrouwen die in totale onbekendheid (im mers vaak schuilgaand achter hun man) met verbazing wekkende volharding een intuitief gevonden waarheid des noods tegen alle logica van de (mannen-) wereld in, vast houden in de goede richting. Privé denk ik dat deze ratio nalistisch denkende beschaving, die steeds verder aan het bederven is, alleen door intuitief denken (wat wij vaak vrou welijk denken noemen) bewaard kan worden voor de on dergang. Natuurlijk is er niet alleen de vrouwelijke intuitie die de Tong Tong-gedachte steunt. Ik heb ook vele vrienden (ver houdingsgewijs meer in Indonesië dan in Nederland), die op een kalme, onverstoorbare wijze vriend blijven door dik en dun, hoog over redeneringen heen. Mensen vaak, die door hun hoge positie "alles weten van Tjalie" en van "alle verderfelijke fouten van het kolonialisme", dus wel erg anti-Tong-Tong moeten zijn, maar nochtans saudara blijven in de ware zin des woords. Dit is een soort typisch mannelijk denken, dat je in de laatste tijd steeds meer gaat missen, een soort "open vizier vriendschap" (sans peur et sans reproche) i.pl.v. die moderne boekhoudertjes-vriendschap die werkt met papie ren bewijsjes, maar te deksel, dan is geen karakter meer nodig, geen moed en geen eer! Aan je eigen kant vind je dus de kolonialen die in alle stan den fout waren en zijn. Plus de Indonesiërs die corrupt zijn en achterlijk en „kolonel". Alles aangetoond met papieren bewijsjes of „iedereen-weet-dats" En aan de andere kant staat dan het verlichte westerse denken van alle gelijkhebbers (en die dus rijk zijn. Maar waarom ligt dan een derde deel van de mensheid, van Dacca tot Dakar toe, mens én dier èn plant, letterlijk te verrekken van de honger? En vervuilen lucht, aarde en water op ontzaglijke schaal en contamineert de geest meer en meer en meer? Als je met jezelf en met TongTong en met de Indische groep bezig bent, je vaak erg verdrietig en kan je tegen ver oordelende wijsvingers weinig meer zeggen. Maar diep bin nenin weet je dat je gelijk hebt en dat je instelling goed is. Je moet alleen nog wat wachten. Omdat een nieuwe Tijd aan het doorbreken is. Met een totaal nieuw geweten. Met wérkelijke eerlijkheid en wérkelijke waarheid. Als je dat grondig weet, kan deze droeve tijd je niet erg meer teneer slaan, noch je nade rende dood je verontrusten. Want je weet dat je nu al aan de Goede Kant staat. T.R. In verband met het feit dat J. H. Ritman eind Juli a.s. 80 jaar gaat worden wilde ik uit de intieme kring van zijn vrinden enige herinneringen ophalen (episodes en/of anecdotes) uit zijn leven in een tijdperk dat men met hem heeft mee gemaakt (uit het heden of uit het ver leden) eventueel met foto's verrijkt die voor dit doel kunnen worden afgestaan en die in alfabetische volgorde zullen worden samengebundeld en ingeplakt in een album, dat aan hem zal worden aangeboden op zijn 80ste verjaardag! De voorwaarden zijn: liefst getypt (zonder foto's) minstens 100 woorden en hoogstens 300 woorden, met 1 of 2 foto's (formaat 6 bij 6 of 6 bij 9) echter hoogstens 200 woorden. Vóór de 29ste Juni per brief opzenden aan: W. H. J. Bessem-Bodewitz Dal-weg 4, Soest. (Nederland). Van harte hoop ik heel veel reacties binnen te krijgen zodat er een boekdeel aangeboden kan worden als een "Te rugblik op de veelbewogen levenspe riode in "moment-opname's" van J. H. Ritman." W. H. J. Bessem-Bodewitz Over twee weken kunt U er weer naar toe; een van de grootste pasar malams die Nederland telt: Pasar Malam Am sterdam. De lichtste, best geventileer de en ruimste ruimte waarin we onze verlangens naar iets "Indisch" of iets "anders" kunnen verwerkelijken. Dat wordt dan vanaf 31 Mei weer gezellig slenteren en véél snoepen. En natuur lijk kopen, want er zal weer van alles te krijgen zijn, nuttige en niet-zo-nuttige maar wel mooie artikelen. En voor die laatste is zo'n pasar wel de aangewe zen plaats. Een zorgeloos avontuur vol gespannen verwaohting naar onbeken de en oud-bekende zaken. Het is altijd weer de onverwachte confrontatie die de sfeer van de pasar malam maakt. Dit jaar is er in samenwerking met de Indonesische Ambassade een Indone sische filmweek waarin behalve speel films ook documentaires over Indone sië vertoond zullen worden. En natuur lijk kunt U uitgebreide voorlichting over reizen daarheen krijgen, plus een gra tis reis als U een prijsvraag wint. Dus gaat U behalve naar de Pasar Malam ook nog misschien naar Indonesië of Hawaii! De amusements-programma's bieden zoals ieder jaar weer het beste wat er op dit gebied te genieten valt. Top- artisten van tv en radio, variété en kunst, er is elke pasar-malam dag wat te beleven op het podium, voor de kin deren ook. Wanneer, hoe laat staat al lemaal in een fleurig programmaboekje. Het is misschien wel handig zo'n boek je vooraf te bestellen, kunt U zelf be kijken wanneer het een dagje Pasar malam Amsterdam gaat worden voor U en het gezin. Ik kan nu wel lang en breed gaan uit wijden over alle bezienswaardigheden van dit evenement, maar ik zeg maar: een pasar malam is niet om over te schrijven, maar om naar te GAAN! Onthouden: van 31 Mei tot en met 3 Juni a.s. Amstelhal-Raigebouw Programmaboekje bestellen bij Tong Tong, kost 1,60 incl. porto. Voor meer inlichtingen: Willem Bartiusstr. 6, Alkmaar, tel 02200- 11865. L.D. 5

Tong Tong | 1973 | | pagina 5