hetgeen des te onverantwoordelijker geweest ware, wijl de krijgsgeschiede nis ons, juist waar het onzen Balischen vijand betrof, tot groote voorzichtig heid aanmaande. Een tweede factor die aan den direc- ten opmarsch in den weg stond, en waarvan de critiek, opmerkelijk ge noeg, niet eens gewag heeft gemaakt, was in de omstandigheid gelegen dat op den landingsdag aan de 4000 man troepen slechts voor twee dagen rant soen had kunnen worden verstrekt, en zulks tengevolge van de branding wel ke des namiddags kwam opzetten. Voor eene behoorlijke proviandering met het oog op de te ondernemen tochten was dus een langer oponthoud te Sanoer noodig. Ik kwam bij de landing van het tweede echelon in eene der samengekoppelde sloepen te zitten, welke door 'n stoom- sloep landinwaarts werd gesleept. Op dertig meter van het droge sprong men te water en het vijandelijke ge bied was betreden. Dit landen, alsme de het aan wal brengen van provisiën en van materiaal gaf veel werk, en maakte dat er op het strand groote drukte heerschte. De eerste taak daarna bestond in het verder landinwaarts schuiven der voor postlinie, in het bezetten van den hoofdweg, die naar de 600 meter van daar gelegen desa Sanoer voert, en in het uitzoeken van geschikte plaatsen om te bivouakeeren. Daartoe leenden zich het best de ommuurde terreinen van twee groote Chineesche erven, aan de kust te Pabean Sanoer, en te Sanoer. Uit deze woningen werden de eigenaren, Chineesche belastingpach ters met hun gevolg weggezonden. Zij maakten bij hun vertrek allerzonder lingste grimassen en de vrouwen huil den, doch dit was voor ons geen be zwaar om ons zoo gemakkelijk mogelijk binnen genoemde erven te installeren. Het commando, de staf, de genie, de cavalerie, het 11de en het 18de batail- lon de marinelandingsdivisie en het veldpostkantoor werden alle te Sanoer gelegerd; tevens bevonden zich daar de Luit. t/z, 1e klasse van Umbgrove, vroeger commandant van Hr. Ms. Ser- dang, thans belast met de regeling van het verband tusschen landmacht en zeemacht, pastoor Fischer, Mr. Thieme en mijn persoon. Het 20ste bataillon, de artillerie, de magazijnen en een deel der genie lagen te Pabean Sanoer. Een rechte weg liep van de kust, mid den door de gronden van laatstge noemde plaats, langs het bivouak Sa noer naar de desa van dezen naam. Op het veld tusschen beide bivouaks stond tabak. Het was de moeite waard om binnen de door ons bezette, in vakken ver deelde ruimte, de verschillende bi- vouakplaatsen te bezoeken. Aan den wegkant lag het 11de bataillon in lange gelederen om de slaapplaat sen der officieren heen, en aan de te genovergestelde zijde lagen de lan dingsdivisie en het 18de bat. die zich met behulp van klapperbladen een bij zonder geriefelijk logies hadden weten te verschaffen. Luit. Goester was on der een afdakje geinstalleerd, dicht bij den wijden kring der Australische po- nies, aan een vleugel van de tampats der cavaleristen. Het middelpunt van alles vormden de gebouwen, die tot hoofdkwartier waren gekozen van den generaal en van den staf. Zij beston den uit de woning van den Chinees en uit eene steenen schuur; tusschen die twee gebouwen in, bevond zich een open plein; de daaraan gelegen bijge bouwen werden gebruikt voor veld postkantoor en voor hospitaal. In ge noemde schuur had Karemin, mijn jon gen, met behendigen spoed ook mijn rieten slaapmat, alsmede de bagage, die ik in twee stukken imitatieleer me degenomen had, ondergebracht; een veldbed of matras had ik ditmaal niet bij mij: de mat voldeed onder de ge geven omstandigheden, het droge jaar getijde en de korte duur der expeditie in aanmerking genomen, volkomen. De posten werden vooruitgeschoven langs de schone poera van Sanoer, tot aan den westelijken desa-rand, van waar men een uitzicht had over de be bouwde vlakte tot Den Pasar toe. Deze was bijna geheel bedekt met mais, riet en tabak. Geen vijand vertoonde zich daarop, want de vorst, die beducht was voor het marinegeschut, had zich ten doel gesteld ons op de vlakte te lokken, ten einde daar stand te houden. Van zijne lieden kregen wij den eersten dag slechts den poenggawa van Sa noer te zien, die geheel bedwelmd door opium, naar het kwartier van den gene raal werd gebracht. Intusschen waren er een bepaald aantal schoten met het 24cm. geschut van de Hertog Hendrik op Den Pasar afgege ven, en dit vuur herhaalde zich de volgende dagen geregeld. Suizend vlo gen de granaten over het bivouak, en een doffe knal in de verte wees er telkens op dat zij gesprongen waren. Tegelijkertijd vergewisten zich onze spionnen waar de projectielen neer kwamen en hunne rapporten maakten het mogelijk, om voor zoover noodig correcties in 't richten aan te brengen. Den avond van den eersten dag aan wal, dineerde ieder die bij den staf ondergebracht was, alleen, en kon men dus zijne onverdeelde aandacht wijden aan het uitstekende eten, dat wij aan de nooit volprezen zorgen van kapitein van Genderen Stort te danken hadden. De afwisseling in de dagelijksche me nu's, en de blijkbaar heilzame invloed Een nieuwe voorraad BATIKSHIRTS Grote en kleine maten, korte mouw, lange mouw 30,en 35,Frisse zomerkleuren van het oog des meesters op de be reiding der maaltijden, maakten dat wij steeds de genoeglijkste herinneringen zullen behouden aan het Luilekkerland, dat de Balische stafmenage voor ons schiep. Dien nacht verwachtte men een lans- aanval, want deze zoude, bij de groote overmacht van den vijand, en bij de mogelijkheid om ons door de hooge tabaksvelden, ongezien tot op korten afstand te naderen, zekere kansen van slagen hebben geboden. Dicht struik gewas en andere terreinhindernissen die den Baliërs tot dekking hadden kunnen dienen, werden dus zooveel mogelijk uit den weg geruimd. De posten werden bij het vallen der duis ternis uit de bebouwde desa ingetrok ken en daarentegen binnen 't kamp aan den ringmuur verdubbeld; deze muur was aan den buitenkant twee meter hoog. Om elk der twee bivouaks heen, was op 100 meter afstand van den muur eene rij lantaarns op stokken ge plaatst, waartusschen niets ongemerkt kon passeeren. Schitterend mooi was 's nachts de aanblik dien het landschap bood; de zoeklichten der marine wier pen om onze omgeving een helderen schijn, maar lieten de bivouaks steeds in het duister, zoodat men van uit deze laatste, een prachtig uitzicht had op de branding en op het strand. Tot 11 uren toe bleef ik dit schouwspel gadeslaan, en daarna ging ik slapen, met het voor gevoel dat wij waarschijnlijk vóór het aanbreken van den dag door alarm signalen zouden worden gewekt. Dit kwam echter niet uit; de nacht verliep zonder stoornis, doch te vijf uren, vóór dat de posten weer naar den westrand van de kampong Sanoer waren afge marcheerd, kreeg de assistent-resi dent Schwarz door spionnen het be richt, dat wij op korten afstand door duizenden Baliërs waren omsingeld, waarvan de meesten met lansen en krissen gewapend waren, terwijl het aantal geweerdragenden moeilijk was te bepalen. Deze tijdingen werden den generaal spoedig door meldingen der voorposten bevestigd. De vijand kwam hoofdzakelijk uit zuidelijke en weste lijke richting opzetten - stil en bijna onmerkbaar - en had de desa zelve grootendeels reeds bezet. Te zes uren werden er ten zuiden van het Chineesche erf, op honderd a hon derdvijftig meter, in het tabaksveld en in een klapperbosch talrijke lanspunten opgemerkt, welker dragers zich in ge bukte houding, door het hooge gras verborgen, in onze richting voort bewogen. 13

Tong Tong | 1973 | | pagina 13