Mijmeringen over hei Land van Herkomst (I) Disco Bolland Een gedwongen maandenlang huisar rest heeft mij er toe gebracht weer in tensief te lezen, waarbij ook een vrij grote achterstand in tijdschriften werd ingelopen. Hierbij bevonden zich ook wat nummers van TONG TONG. Ik heb een zeer drukke werkkring, ongeveer een uur van mijn woonplaats verwij derd, zodat het geforens heel wat tijd kost. In de avonduren was ik zo bezig "het leven te leven", dat voor rustig lezen weinig tijd overschoot. Die heb ik NU in overvloed! Het doorlezen van al die Tong Tongs bracht mij tot mijmeren over het verleden, te meer daar de oorzaak van mijn gedwongen rust de gevolgen zijn van een gebroken enkel, vorig jaar gedurende een vacantie in Indonesië opgelopen. Daar was ik in geen 25 jaar meer ge weest. Eind 1946 met ziekteverlof naar Holland vertrokken, ben ik daar blijven "hangen". Met de "bersiap"-tijd nog vers in het geheugen had ik op dat ogenblik weinig zin om terug te gaan en ik heb hier een "nieuw" leven op gebouwd. Het heeft 25 jaar geduurd eer ik de "moed" vond naar mijn ge boorteland terug te gaan. Ik had er zo'n heerlijke jeugd gehad, vermoede lijk door de tijd nog wat geromanti seerd, dat ik bang was voor een con frontatie. Daarom besloot ik met de "Garuda" naar Jakarta te vliegen, om alvast wat "in de sfeer te komen". Dat gelukte ook wonderwel, het was een allerple zierigste reis. Op Kemajoran werd ik direkt al met Jakartaanse toestanden geconfronteerd. De vriend, bij wie ik zou logeren en die mij zou afhalen, was - ook na een intensieve speurtocht - niet te vinden. Goede raad was duur, want ik kende zijn adres niet. De cor respondentie was altijd via de ambas sade gegaan waar hij werkzaam is. Hij zal wel in het telefoonboek staan, be dacht ik. Maar dat bleek niet het geval. (Naderhand werd mij schaterlachend verteld dat het wat overdreven mijner zijds was te veronderstellen dat tele foonboeken ook alle geabonneerden zouden bevatten.) Omdat er iets moest gebeuren, draaide ik toen maar op goed geluk een der nummers van de ambassade (wel in het boek vermeld) en kreeg - enigszins tot mijn ontsteltenis - Zijne Excellentie persoonlijk aan de telefoon. Ik legde hem de situatie uit en gelukkig kon hij mij het telefoonnummer van mijn vriend opgeven. Op mijn verontwaardigde vraag waarom hij niet op Kemajoran was, antwoordde hij geschrokken en verbaasd, dat hij mij de volgende dag pas verwachtte. Dat was nu heel ver velend, want hij had de chauffeur al naar huis gezonden en zelf rijden kon hij niet. Of ik maar een taxi wilde ne men. De koeli stond geduldig bij mijn koffers te wachten en dat bezorgde mij De schrijfster van dit onpretentieuse reisverhaal, is een Indisch meisje, dat kort na de Japanse capitulatie naar het onbekende verre Nederland vertrok en daar carriere maakte ofschoon zij er vrijwel niemand kende en dus niet dank zij kruiwagens een belangrijke post in de public-relations-wereld bereikte. Zij heeft, na een kwart eeuw Indonesië, haar geboorteland, teruggezien. Elke schets van de confrontatie tussen heden en verleden heeft altijd onze belang stelling - dus ook deze! een nieuwe schrik. Ik had alleen maar traveller cheques en hoegenaamd geen Indonesisch geld bij me. Het wissel kantoor bleek gesloten. "Makan", ver duidelijkte een rondslenterend persoon. Op mijn vraag of de kassier nog terug kwam haalde hij zijn schouders op: "Barangkali". Op dat moment passeerde een van mijn medereizigers, vergezeld van een Indo nesische afhaler. Nog slechts vervuld van de gedachte van het vliegveld weg te komen, schoot ik hem aan en vroeg - na een korte explicatie - wat geld te leen om de koeli te kunnen betalen. Breed lachend verstrekte de Indone siër mij enige bankbiljetten voldoende om de koeli te betalen en heette mij na zo'n lange afwezigheid hartelijk wel kom. Eindelijk zat ik dan in de taxi en reed naar de Djalan Dipo Negoro. De naam zei me niks, want de meeste straten zijn natuurlijk herdoopt, maar het was een heel eind en daardoor zag ik alvast iets van mijn geliefd Batavia. De chauffeur had uitgevist dat ik na 25 jaar weer voor het eerst in Indonesië was en waar of ik had gewoond. Hij besloot op eigen gezag kennelijk tot een kleine sightseeing, wat waarschijn lijk niet de kortste weg betekende, maar dat kon mij niet schelen. Hij voerde mij toen langs Goenoeng Sahari, de schouwburg, die ik onmid dellijk herkende (al is die nu dan een bioscoop), het postkantoor, de kathe draal, het "Kleine Klooster" (waar ik de lagere school doorliep), het voor malige departement van financiën (zon der het beeld van J. P. Coen met zijn gebiedende wijsvinger), het Waterloo- plein (zonder de zuil met het leeuwtje). Ik zag in de geest weer de prachtige parades op de verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis. Verder, het Hertogspark, waar ik naast het vroegere Volksraadgebouw in het duis ter nog een ander gebouw zag staan, over de brug van de Tjiliwoeng, en dan staan links van de weg, op Pedjambon, twee huizen, in een waarvan ik mijn 1 UIIIIHilllitllljJ/bi uHHhlilllllI'té hele leven in Indië heb gewoond. In een flits zag ik dat ze er nog stonden en dan krijg je wel even een brok in je keel. Maar voort ging het alweer, langs de Willemskerk, Koningsplein Oost. Daar stond waarachtig de C.A.S. nog, zes jaar zwoegen kwamen mij onmiddellijk in herinnering. Parapatan, Menteng, En tree Gondangdia, daarna werd het vol slagen nieuw voor me, want we zwenk ten Kebajoran in. Een enorme boule vard, zes rijen auto's, skyscraperachti- ge gebouwen, toen een paar zijstraten en eindelijk draaiden we een erf op, vol bomen en bloemen, die me een zucht van herkenning ontlokten. Mijn gastheer leidde mij naar het platje, waar een koele drank klaar stond. Ik werd voorgesteld aan de bedienden- schare en zij aan mij. Gretig snoof ik de melatigeur op, de maan was zo vriendelijk tevoorschijn te komen, de djangkriks sjirpten, doordat het geregend had was het koel. Ont spannen strekte ik mijn benen op een andere stoel: ik was weer thuis! Frieda Swart Prachtige handgebatikte doeken (tafelkleden). Ook genoeg om een blouse te maken 150x105cm f40,—. Een nieuwe collectie fleurige happy-coats (overslag jasjes) leuke blouses, blazers, allemaal van eerste kwaliteit batik, v.a. f 40,—. Stationsweg 143 tel. 070 t 60 17 03 DEN HAAG T Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG I Herenstraat 157 tel. 070 J 86 32 01 VOORBURG 4. Fred. Hendrikl. 161 i tel. 070 - 55 66 97 g- DEN HAAG Waarom zoekt U zo lang als U weet dat wij alle Indische platen en krontjong voor- radig hebben? T Fabritius sprookjes op z'n Indisch f 13,90; Lief Java f 10,Nafirl Tuan uit Modjokerto, The Real Krontjong met Sam Salmun, f bekend door Bert Garthof, Annie Landouw, T L.P.'s, enz. enz. 7 Ook vele importplaten voorradig o.a. uit r HAWAII. t 10

Tong Tong | 1973 | | pagina 10