Onze Gezondheid (II) East is East vervolg: "De Geschiedenis van de Gouden Pet" leurs, die onmiddellijk met de kleine man in aanraking kwamen, hadden daarbij een voorname taak. Zij moesten de bevelen van hogerhand overbrengen en veel hing er van af, of dit met vol doende takt geschiedde. Omgekeerd dienden zij hun chef er van op de hoog te te stellen, hoe de stemming onder de bevolking was, of er niet "iets broeide". Versterkt werd dit ijveren voor het wel zijn der bevolking door het opkomen der z.g. "Ethische Richting". Hoe een buitenlander 1900 ons B B. zag, mo ge weer blijken uit het bekende boek van Chailley Bert (p. 179): "Ik ken in de wereld geen bestuur, dat beter on derlegd en meer doordrongen is van zijn plicht. Ik heb ze in het veld aan het werk gezien. Hun bestuurswetenschap daagt alle kritiek uit, hun ambtelijke plichtsgetrouwheid gaat elke lof te boven. Er zit in hen iets van een Apostel." Natuurlijk kon het Europese B B. niets verrichten zonder de hulp van het Inlandse. Reeds onder het Cultuur stelsel bezochten de controleurs maan delijks iedere desa in gezelschap van een wedana. "Geen goed controleur zonder een goede wedana", werd er gezegd. Het spreekt van zelf dat er soms over dreven werd, n.l. door het z.g. "in de watten leggen." Dit leverde dan weer kritiek op, met name van een hunner G. J. Gonggrijp, die onder het pseu doniem van "Opheffer" een honderd tal brieven in het Bataviaasch Handels blad schreef (van 6 mrt. 1911 tot 18 juni 1913). Deze "Honderd Brieven van Opheffer" zijn nog altijd het lezen waard, bereikbaar als zij zijn door een uitgave in boekvorm. Onder de humor en spot schuilt een grote liefde voor "Kromo" en zijn "opheffers". Bij slot van rekening werd ook hier iets groots verricht, een majestueus administratief gebouw opgericht. Be ginnende in de desa, die zijn eigen lurah's of petinggi's koos, kwamen daarop de assistent-wedana, de weda na, de regent (boepati) met zijn patih. Daarnaast stonden dan de controleur, de assistent-resident, de resident, en wat daarop verder volgt. Want ons verhaal houdt op bij de eerste en de tweede bestuurshervor- ming, de nieuwere ambtenaren als gouverneurs en burgemeesters, de ver tegenwoordigende lichamen. Ook heb ben wij, kortheidshalve niet gesproken over de rechtspraak, die ook enige tijd een belangrijke taak van het B.B. was. Wij willen slechts eindigen met een grapje, waarvan ik niet weet, of het uit het Europese dan wel uit Inlandse kring stamt, maar dat wil aantonen hoe groot eertijds het gezag van het "Koe- permèn" bij de "kleine man" was. Ergens op een "binnenplaats" moest een ambtelijk schrijven naar een an dere "binnenplaats" overgebracht wor den, maar dwars door een gebied, dat Naar aanleiding van Bosganger's: Obat Koewat berdjalan" op blz. 7 in TT. No. 20, dd. 1-5-1973 volgt hierbij mijn "sam- bungan" (vervolg): Eén lepel (zal wel bedoeld zijn, eet lepel) honing bevat een enorme hoe veelheid energie, zeker voldoende om de dagelijkse tippelaar de hele dag zo fris als een hoentje te laten djalan. Bovendien werkt honing kalmerend en daarom dit advies: Wie een zware of enerverende dag voor de boeg heeft, bijvoorbeeld examen (school/rij), solli- citatiebezoek enz., neme als ontbijt niet-voorgekookte havermout, uit een REFORMwinkel kruidenierswinkel van niet ongezonde en zelfs enkele ge zonde artikelen). Hardwerkende race-paarden, dravers en trekpaarden krijgen immers ook al tijd haver. Reformwinkel-havermout ko ken, zodra dit gaar is van het vuur halen en 1 eetlepel honing erbij doen, en tang- gung obat kuat istimewa. (prima ver- sterkings- en kalmeringsmiddel). En nu nóg iets voor: Onze gezondheid II Honing. Guatemala honing van dr. A. Vogel (reformwinkel) is tanggung 100% zuivere honing. En bedenkt wel: alle goede eigenschappen van honing staan of vallen met de zuiverheid daarvan en daarom gebruik ikzelf uitsluitend Vo gels' Guatemalahoning. Dus: alle suiker 't huis uit en uitsluitend Vogels' Guatemala honing als zoetstof gebruiken. Tanggung baik (gegaran deerd goed) voor onze gezondheid. Honing: goede eigenschappen: 1e. bevat ongeveer alle voor onze ge zondheid noodzakelijke vitaminen 2e. en deze blijven in honing langer goed dan in fruit en groenten. 3e. bovendien bevat donkere honing ook nog vele voor ons belangrijke mineralen, waardoor die o.a. uit stekend is voor bloedarmoede-pa- tienten. 4e. Honing werkt kalmerend. 5e. Zeer belangrijk: honing is goed te gen vele kwalen o.a. verhoogde bloeddruk, pijnlijk-ontstoken ge wrichten enz. en goed voor de Hart- functie. O. H. Kiliaan destijds van tijgers wemelde. Niemand dorst de soerat over te brengen, be halve Krama, die zich welgemoed voor het gevaarlijke karweitje aanbood. Met de brief op een gespleten bamboe in de hand toog hij vrolijk op weg. Inder daad gebeurde wat te verwachten viel. De gestreepte koning van het woud na derde de briefdrager, maar Krama ging netjes sila-zitten, hield het epistel voor de snuit van de matjan, en zei kort maar krachtig: Poeniki saking Kand- jeng Koepermèn! En inderdaad sloop de tijger met de staart tussen de poten het oerwoud weer in Zó groot was destijds het ontzag voor ons Gouver nement. "East is East and West is West" op deze foto zien we een terrein waarin Oost en West elkaar wél ontmoeten: daar waar de mens die ren doden kan en verslinden mag! Het tafe reeltje hier is gefotografeerd in Singapore, maar is zeker niet overal in Singapore te zien. Dat slangen, leguanen en andere ongewone dieren slachten gebeurt namelijk in Smith Street (vlak bij Temple Street en Pagoda Street op het eind van de South Bridge Road). Hier is een jongeman met villen bezig, maar ik heb ook een vrouw een ware Kenau ove rigens) bezig gezien met het slachten van pythons. Meer naar achter een geslachte le guaan. Hier heb ik ook een geslachte mieren eter gezien en heb gehoord dat hier ook apen worden geslacht. Zie je, zal menig lezer voldaan zeggen: dat is nou typisch het Oosten, want dat doen we in het Westen niet. Hier wordt "humaan" ge slacht, heet dat. Helaas zitten we al lang genoeg in Europa en hebben we TV-repor- tages gezien en b.v. artikelen gelezen in Pano rama, die heel andere en veel gruwelijker ver halen vertellen hoe of varkens, kalveren en b.v. kippen "en masse" worden opgekweekt en afgeslacht. Terwijl er periodiek toch wel nieuwtjes in de krant staan over ellendig aan hun eind gekomen zeldzame dieren, die als troeteldier werden aangeschaft. Dit stukje is PER SE NIET geschreven om een wedstrijd te organiseren tussen Oost en West, wie het braafst of het wreedst is, maar vertelt in alle eenvoud dat Alle mensen in vraatzucht en wreedheid voor dieren helaas gelijk zijn. 14

Tong Tong | 1973 | | pagina 14