VAMU NEDERLAND Schrijven op school tijdens Ot en Sien PASAR MALAM AMSTERDAM Vis pedis (heet) Kip pedis (heet) Vlees pedis (heet) De eerste streepjes werden op de lei gezet. Met een erg spits geslepen grif fel, zo eentje met een bont papiertje omwikkeld. Op je eerste schooldag was je gewapend met sponzedoos en leilap. Meestal had je de sponzedoos niet erg lang; eerst bewaarde je er al lerlei rotzooi in en later raakte je hem automatisch kwijt. Het sponsje was ook geen lang leven beschoren; het viel al gauw uit mekaar en dan was een leilap veel handiger in het gebruik. De leien waren eigenlijk lamme dingen om mee te werken, vooral in de 6de of 7de klas; dan werd de lei meestal gebruikt voor het maken van koeien van vorm- sommen. Wegwissen van het geschrevene ge beurde met de blote hand, soms met spuug of wel klassikaal. Dan had juf of meneer wel gezorgd voor b.v. een afgedankte odeklonjefles met water ge vuld, en de pipet (lieveling) van de leerkracht ging dan vlug rond om over al water te tjrotten op de leien. Soms belandde "bij vergissing" zo'n tjrot wel eens naast het doel, maar dat droogde snel genoeg op. Het opbergen van de leien was ook een punt. Op zij van elke bank was een koperen knop vast geschroefd om de lei eraan op te han gen, maar ja, de touwtjes begaven het wel eens op erg ongelegen momenten. Sommige leerkrachten lieten de leien wel eens in de la bewaren en om ka baal te voorkomen, werden de leien er met een soort ceremonieel uit gehaald. Leien vast", was het eerste comman do. Even alle boeken en overige ballast in de la weg schuiven. Dan was het: "Leien op tafel, ik wil NIKS horen." Natuurlijk waren er altijd suffers, die de lei lieten glippen. Dan begon het werk. Vooral de meisjes waren experts in het mooi slijpen van de griffels. Daarvoor had bijna elke „kip" een aparte slijpsteen op de gang of op een tegel van de galerij, een vast stekkie, dat ze desnoods met veel haar- plukken tegen elkaar verdedigden, zulks tot grote vreugde van de jongens. Maar je voelde je toch altijd vereerd, als een "keet" je een prachtig geslepen griffel aanbood, hetzij op bestelling, hetzij uit adoratie, hetzij als dank voor bewezen diensten zoals voorzeggen. Elk jaar kwamen van het Departement de nieuwe leien, die dan door de schoolbediende keurig van lijntjes wer den voorzien. Je had ook de Duitse FABER-griffels, maar die werden haast nooit gebruikt, omdat ze veel te broos waren. Als je met inkt moest werken, kreeg je een van de drie soorten: Wil lem III, drie gaatjes, "schelvis" pen (in de vorm van een vis) of de kroontjes pen van nu. Inktlappen gebruikten we haast nooit: de natte pen droogden we af aan onze zwarte kousen, eigen haardos of de vlechten van het meisje vlak voor je; er waren er ook, die de pen aflikten en aan het eind van de schooldag een blauwe tong als een Chow hadden. In die tijd was een vulpen (Swan of Wa terman) een begerenswaardig object, ofschoon soms onbetrouwbaar: ze lek ten vaak. En dat op die witte pakken! Er waren ook Japanse vulpennen die nooit lekten. Omhulsel was van bam boe - echt waar - de pen was van glas - echt waar - en die had de vorm van een blimbing. De inkt ontsnapte langs de gleufjes. Het duurde wel even, voor dat zo'n glazen pen was gesleten naar je manier van schrijven. Het enige on handige was het vulmechanisme: in de houder bevond zich een beugel, die op het reservoir drukte en zo kon je het ding vullen. Laat me eindigen met de grootste grief te noemen, die ik tegen griffels had en heb. Het afgrijselijke knerpende geluid, dat ze soms maakten. Er waren er, die dat met opzet deden, soms tot afgrijzen van de juf en anderen en als ik er alleen maar aan DENK, doen m'n tanden zeer en lopen de rillingen over de rug van V. N. Moens rrterfresH b.v Ami De vierde Pasar Malam Amsterdam regis treerde duidelijk de stijgende populariteit van de hoofdstedelijke Pasar Malam omdat reeds op de 4de dag de 50.000ste bezoeker werd geregistreerd. Ook waren de standhouders méér dan tevreden over hun omzetten. Een succes van deze Pasar Malam was dé lste Indo nesische filmweek, die er werd gelanceerd met een aantal originele Indonesische films met Engelse ondertiteling) Al valt het overigens de meesten niet meer op, WIJ vinden dat het typisch Indonesische ka rakter meer en meer te loor gaat, terwijl de Gordel van Smaragd toch zo enorm veel te bieden heeft aan folklore en cultuur. Zo "assimileren" ook de gerechten in de eetstand jes meer en meer minder gurih, minder com pleet, minder pedes), maar de doorsnee be zoeker blijft toch tevreden. Een duidelijke karakterverschuiving der Pasar Malams heeft duidelijk plaats. NEUSHOORN OPERATIE Ems Zwier neemt voor de boekhandel een bestelling op en we lezen op het papiertje: "1 Neushoorn operatie voor mevr. K." Waaruit we concluderen mo gen dat Ems nog zeer onder de indruk is van wat Lenny Kuhr op het station Haarlem is overkomen (met de daaruit voortvloeiende neus-operatie). Kassian mevr. K. We hebben haar als troost toch maar het boek "Operatie neus hoorn" gestuurd! Wateringen, Telefoon 01742 -32 80 De Boogie-Woogie is onze serie diepvries kant en klaar gerechten. Wij beginnen met: Prijs f 2,50 per bakje Verkrijgbaar bij Toko Bandung, Amersfoort - Toko "Mampir", Vlissingen VRAAGT ERNAAR BIJ UW EIGEN INDISCHE WINKEL! 17

Tong Tong | 1973 | | pagina 17