1001 avonturen met de soetil met kruiden 10 Je kunt de kookboeken niet meer tel len, waarin men probeert de Hollandse huisvrouw tot wat meer kruidig eten over te halen. Nou dat heb ik onlangs geweten. Ik liep met Tjalie langs een kwasi Frans bistro'tje in Den Haag waarop ze luidkeels "Franse groente soep" aanprezen. Wij die besteld. Er werd ons een gezellig kommetje voor gezet met een stukje stokbrood. Dat zag er al meteen Frans uit, een snee brood bij de soep of een toastje kan er bij de meeste restaurants niet af, het is gewoon een attractie als je die krijgt. Onder in de kom lag een dikke laag groen. Groente dacht ik. Maar de eer ste hap vertelde me dat de kok zwaar aan het kruiden was geweest. Een cen timeter dikke laag thijm, marjolein, ba silicum, salie en de hele kruidenboe tiek. Ik heb een lepel groen op het bord je gelegd en het zaakje geanalyseerd en gedetermineerd. Neen, alles zat er in, niets gemist. De smaak? Net dja- moe, ik kreeg meteen een gezondheids gevoel dat echter overheerst werd door de overtuiging dat we hier voor aap zaten. Want dit was wel het toppunt van verkeerd kruidengebruik. Tuinkrui den moeten een smaak aromatischer maken, pittiger, maar ze moeten nooit een smaak op zichzelf worden! Dat koken met tuinkruiden is een kwes tie van verfijnde smaak. Je moet weten hoeveel, wat en welke en je moet bovendien geleid zijn door intuïtie dat het zó goed is en niet anders. Heel anders dan de Indische kruiden. Die zijn geen toevoegsel, maar hoofdbe standdeel en als zodanig worden ze apart bereid (fijngewreven, voorgefruit, gekookt) alvorens vlees, vis of groen ten erbij komen. Laat je Europese tijm, marjolein of basilicum weg dan hou je nog genoeg eetbaars over dat met zout en peper opgesmukt kan worden. Maar kunt U zich voorstellen wat er gebeurt als je bij opor, kemiri en ketoembar weglaat? Er is geen man overboord als U in uw stoofpot marjolein inplaats van basili cum gebruikt, maar laat niemand, ook het kookboek niet, U wijsmaken dat je inplaats van daon salam, laurier kunt gebruiken. Ik kan dan ook zwaar op de kast zitten als ik geroutineerde kooksters als Hen- riëtte Holzhausen zie fantaseren met een Indisch gerecht. Zo las ik dat ze ketoembar, laos, djahe en nog meer in de nasi goreng mikte. Ik zie haar denken: daar staan een fiks aantal potjes met leuke namen, laat me daar nu eens wat mee doen. Ziezo, nu heb ben we weer eens met kruiden ge kookt. Vindt U het niet lekker, pech gehad. Smaken verschillen, Henriette en Wina vinden het best lekker. Maar is het lekker? Laat maar gaan. Die groentesoep in dat bistro'tje hebben we ook maar wijselijk laten gaan. Ik herinner me te goed hoe een groente soep in Zuid Frankrijk smaakt. Om de hand eens in eigen boezem te steken: ik heb een kruidenrekje gekre gen (jaren geleden) met 6 potjes. Thijm, marjolein etc. etc. keurig op het etiket. Na een half jaar waren de letters ver bleekt en tenslotte helemaal wegge- stoomd. En nu weet ik - U mag me een buil slaan - niet het verschil tussen marjolein en thijm en salie. Als ik nu iets Europeesch klaarmaak, vleespas tei, stoof of gebraad dan grijp ik met ogen dicht naar een van de potjes. Het lukt altijd, heerlijk kruidig smaakje. Als je maar niet teveel gebruikt van die gedroogde snippers heb ik in de gaten. De groenteboer verkoopt wel eens verse kruiden, maar een raad van een vriendin met ervaring: als je niet iedere dag kruiden nodig hebt, koop dan lie ver de gewone potjes of pakjes met gedroogde. Het aroma is er niet min der om. Het geraffineerde gebruik van tuinkrui den is een privilége van de grote Fran se koks en het appreciëren van die exquise aroma's het privilége van de fijnproev(st)er. Zijn wij die? Weest U eens eerlijk! We weten gewoon wat lekker is en wat "raar" smaakt. En daarom is het verzamelen van kruiden en kruidenkookboeken een ietwat loos tijdverdrijf. Met een gezonde smaak en gezond verstand is het goed eten, maar onwetendheid geleid door snob isme brengt de maag van streek. Na al dit gepraat in de kruidenruimte eens wat positieve praktische tips waar ikzelf goede ervaring mee heb en waar ik me maar aan houd. Dit zijn dan de kruiden die U gegarandeerd goed kunt aanwenden voor een betere smaak. Alles uit potjes, dus vergissen kan niet. Kokskruiden (Mc Cormick) voor bief stuk, karbonade en alle soorten braad- vlees. Met peper en zout, het vlees even braden, daarna met een mes puntje kokskruiden insmeren en verder af braden. Geeft een heerlijk pittig smaakje! Viskruiden (Fischgewürz van Ostman) Zit van alles in: gesnipperde uien, kruidnagel, laurier, thijm, vlierbessen (of jeneverbessen?). Erg lekker bij ge kookte vis. Filet (kabeljauw, schol, tarbot) licht inzouten, wat citroen sap, flinke kluiten boter tussen de stuk ken en onder in de vuurvaste schotel of pan. Dan royaal bestrooien met de viskruiden. Deksel op de pan en op een zacht vuurtje of in de oven laten gaar- sudderen. Eventueel van het vocht een wit sausje maken (binden met maizena), dit weer over de vis gieten. Heerlijk en makkelijk! Keukenkruiden (Mc. Cormick) Alle krui den door elkaar, te gebruiken bij vlees pastei, ragout, soep. Maar heel weinig, Nasi goreng (uit: "Kruiden in de keuken" - Mellie Uyldert) Men stoomt 2 kopjes goed gewassen rijst in de stoompan gaar. 10 Verse zil veruitjes en 2 teentjes knoflook worden fijngesnipperd en met bijna een lepel gemalen koriander (ketoembar) en een theelepel gestampte komijn (djinten) in olie gefruit tot de uien bruin zijn. Daarna voegt men de rijst er aan toe en laat deze zachtjes meebraden tot ze geel ziet. Intussen maakt men een saus van ge raspte co.cosnoot, een laurierblad en wat tamarindepulp (asem), hete olie en zo mogelijk een tikje sereh (citroengras), een theelepel Javaanse suiker en een citroenblaadje (djeroek poeroet?). Dan doet men de rijst met de saus be dekt, op een langwerpige schotel en versiert ze met stukjes hardgekookt ei en schijfjes komkommer. Als typisch voorbeeld van vreem de manipulatie met kruiden 'dit recept van Mellie Uyldert die wel alles afweet van Europese krui den maar klaarblijkelijk met onze boemboe's geen weg weet en zich toch geroepen voelt iets met nasi goreng te doen. Ik heb een grote bewondering voor mevr. Uyldert en haar biologische ken nis, maar dit brouwsel kon ik niet door mijn keel krijgen. Hoe je trouwens een saus kunt maken van klapper, laurierblad, asem, olie, sereh en goela djawa blijft me een raadsel. Waar ik alleen mee wil zeggen: kook alleen met de kruiden die U kent, anders kunt U er net zo goed buskruit bij doen! L.D. want er zit ook oregano bij en dat geeft een penetrante djamoe-smaak. Goede raad: koop nooit oregano apart, het is een kruid dat Mexicanen veel gebruiken en dat je alleen associeert met uitgesproken Zuid Amerikaanse gerechten. Oregano kan een hele scho tel verknoeien! Bouquet Garni. In diverse merken te krijgen. Ideaal kruidenmengsel (heel licht) voor soepen, sausen en groenten. Nieuw en lekker: het Kruidenbuiltje van Honig dat je kant en klaar kunt laten meekoken in de bouillon, net een thee zakje. Werkelijk aan te bevelen. Elke groenteboer of kruidenier heeft het. Lilian Ducelle

Tong Tong | 1973 | | pagina 10