Nederlandse Landmeter In Brazilië (slot) door C. Vreeke Een "seringueiro" (rubbertapper) kapt de door hem en zijn twee zoontjes verzamelde paranoten open. In deze laatste brief van C. Vreeke be schrijft hij algemene zaken en aan de hand van de foto's vertelt hij iets meer over rubbertappen en ertswassen, tevens wat meer over beide andere foto's die bij zijn eerder verschenen brieven zijn geplaatst, (zie T.T. No. 23 en 24) Brazilië is net als de Verenigde Staten van Amerika onderverdeeld in een aan tal vrij onafhankelijk van elkaar zijnde staten en de officiële naam was dan ook tot voor kort "Estados Unidos do Brasil" (Verenigde Staten van Brazilië). Een naam, die wat al te veel op die van de USA leek en daarom is veranderd in "Republics Federal do Brasil" (Fe derale Republiek Brazilië). Brazilië heeft echter ook nog in tegen stelling met de USA, een aantal fede rale territoria, die onder rechtstreeks bestuur van de hoofdstad Brasilia staan (via gouverneurs). Het zijn onbewoonde gebieden met nauwelijks enige economische beteke nis voor de rest van het land. Rondonia is er één van. Het is 243 044 km2, ofte wel bijna 7 keer Nederland. Het is ge noemd naar de beroemde "trail-blazer" en Indianenkenner, generaal (en later maarschalk) Rondon, die onder andere aan het begin van deze eeuw het tracé heeft vastgesteld van de plm. 1500 km lange telegraaflijn Cuiaba'-Porto Veiho (dat toen nog niet eens bestond) en bij een andere gelegenheid, samen met de ex-president van de USA, Theodore Roosevelt, in 1913 de naar de laatste genoemde Rio Roosevelt heeft ontdekt. Een zijrivier van de Rio Madeira van 1900 km, die wat langer is dan de Rijn. Een "seringueiro" (seering keeroe-rub- bertapper) heeft met zijn twee zoontjes (zie foto) "curigos" (koeriesoes: klem toon op middelste lettergreep) parano ten verzameld en slaat nu met zijn "ter- gado" (tersaadoe hakmes) van de keiharde schil de kop af, om er de 15 a 16 noten per "curigo" uit te kunnen ha len en in de zelfgevlochten "cesta" (sesta mand) te gooien, die gemaakt is van gespleten "ambé" (angbé een bepaalde liaansoort). Rechts liggen nog meer manden, zijn "espingarda" (es- piengkarda jachtgeweer) en nog vol le "curigos". Links liggen de reeds lege. Het jongetje achter de mand tracht de (ook al harde) schil van een noot door te bijten en het jongetje links schenkt uit een aarden kruik met lianen handvat koel drinkwater in een conservenblikje. Achter hen is een vluchtig gebouwd af dakje van vers afgehakte palhablade- ren (palje een bepaalde palmboom: eigenlijk betekent palha gewoon stro, waar dan ook van, maar, omdat men hier alleen maar stro kent van deze bladeren, is de naam eigenlijk overge gaan op deze boom, die ook wel "ba- bagu" wordt genoemd (babbassoe: de klemtoon op de laatste lettergreep; wat een Indiaans woord is) - het afdakje dient als bescherming tegen zowel de zon als de regen. De strohoeden zijn industrieprodukten, maar de schoenen van de man niet. Die zijn (waarschijn lijk) door hem zelf gemaakt, door voor zichtig over z'n voeten de vloeibare la tex, of rubbermelk te laten stromen en in de rook van de keiharde, houtachtige vruchten van diezelfde "babagu" hard te laten worden. Dan haalt hij die "oer vorm" ervan af, strooit er nog meer la tex overheen en zo krijgt hij mooie schoenen. Ik heb rubberschoenen gezien op deze manier gemaakt, die nauwelijks van le ren fabrieksschoenen waren te onder scheiden, als je er niet op attent werd gemaakt. Dat paranoten verzamelen doet men om er een soort melk van te maken, door ze te raspen: om er zoetige koek jes van te maken door middel van veel suiker, of gewoon om het per gelegen heid in de stad te verkopen, waar het zo'n 2 cruzeiros (kroezeeroes) per liter opbrengt. (1 cruzeiro is ongev. 0,50). Paranoten worden hier "castanhas" ge noemd (kastanjes, ik wil zeggen, de zachte k van het Franse gargon), en soms ook wel "castanhas de Para" (Para is één van de Braziliaanse staten, het beslaat ongeveer de westelijke helft van het Amazone-gebied). De ertswasser of garimpeiro is een vaak nogal rauw soort kerel, die op ei gen gelegenheid en risico met primitie ve middelen (zie foto) samen met een paar vrienden er een soort van privé- mijntje op na houdt. In Rondonia zijn het tinzoekers, maar ook goud- en dia mantzoekers, worden garimpeiros ge noemd. Zelfs die van de "gold-rush" van Alaska, zoals ik eens in een tijd schrift las. Als een gebied ertsrijk is, dan stromen de garimpeiros er op af als vliegen op stroop. In het gebied van de "Igarapé hêlo" (iekarrapé preetoe zwarte bak) wa ren er 3 jaar geleden zo'n 5000 man aan het werk: er was een landings- strook voor eenmotorige vliegtuigjes, tientallen winkeltjes, kroegen en bor delen, en dag in, dag uit, was er 24 uur per etmaal, bij wijze van spreken meer drukte en vertier dan "s zater- Een garimpeiro (ertswasser) aan het werk in het Braziliaanse oerwoud. 12

Tong Tong | 1973 | | pagina 12