Riviergezicht in Rondonia, op de voorgrond granietrotsen. dagsavonds in de binnenstad van Am sterdam, inclusief vecht-, schiet- en steekpartijen, want een garimpeiro, die zichzelf respecteert, heeft een wapen bij zich. Op het ogenblik is dit echter allemaal verleden tijd, want sinds 1 april 1971, is het particuliere ertswas- sen (in Rodonia althans door de fede rale regering verboden. Dat werd heel handig opgelost: de smelterijen moch ten gewoon alleen nog maar - op straffe van hoge boetes - door de regerings ambtenaren verzegelde zakken tinerts opkopen en van garimpeiros afkomsti ge zakken werden niet verzegeld, be halve die van solide mijnmaatschappij- en (nou ja, solide, twee hele grote heb ben het bijltje er al bij neergegooid, vanwege de vele technische moeilijk heden en de torenhoge investerings kosten). Op de achtergrond van de foto staat een palhahuisje, helaas niet erg duide lijk. De garimpeiro staat in een oude "cata" (katta door de garimpeiro ge graven gat), dat onder water staat. De "cata" waar z'n vrienden aan het gra ven zijn, staat niet op de foto. In z'n hand houdt hij een "bateia" (batteeja). Op het eiland Billiton werd dat een doe- lang genoemd, maar die was iets an ders van vorm. Een "bateia" loopt in een punt uit en een doelang niet. Men gooit de uitgegraven grond in de ba teia (om de stokken, stenen en ander ruw materiaal te weren, wordt een zeef gebruikt, die op de foto achter de man, rechtop staat), daarna wordt de bateia half drijvend op het water snel in het rond gedraaid, terwijl men over de rand steeds water bij laat lopen. Door de middelpuntvliedende kracht spoelt het zand en de klei met het water mee weg, terwijl het tinerts dat veel zwaarder is, wegzakt en in de punt achterblijft. Op de foto laat de man h^t achtergebleven tinerts zien aan de fotograaf. Het ziet er uit als zwart zand, maar het is veel zwaarder. Daarna legt men het erts op een zeiltje in de zon te drogen. Het soortelijk gewicht van tinerts is tussen de 6,8 en 7 kg/l, terwijl 1 kg ongeveer zo'n 8 gulden opbrengt aan de garim peiro. Het riviergezicht kan overal in Rodonia genomen zijn. Op de voorgrond graniet rotsen. De bootjes zijn van Braziliaanse makelij, want zouden ze uit Bolivië ko men, dan waren ze uit één stuk gemaakt door met vuur een boom uit te hollen. De vrouwen zijn voor zover dat te zien is, waarschijnlijk "caboclo"-vrouwen (kabokloe bewoner van het Amazo negebied met veel (of alleen maar) In diaans bloed, doch volledig Braziliaans staatsburger. Het zijn géén Indianen. Die leven diep weggescholen in de bossen. De hoofdstraat van Porto Velho, de Avenida 7 de Setembro, is in 1970 geasfalteerd. Voor die tijd was hij geplaveid met grove ongelijke keien en in het midden, waar nu de voorste auto rijdt, was een bar en kwam de "progresso" (prokressoe vooruitgang) en vort d'r mee. Nu ben je er je leven niet meer zeker, als je over wil steken, maar voor 1970 wemelde het er nog van de honden, want auto's waren er bijna nog niet. Die honden vormden een ware plaag. Tot er een circus in de stad verscheen. Vijf Cruzeiros per hond werd er geboden, want die leeuwen moesten toch ook vreten. In een paar dagen tijds was er nauwelijks nog een hond te vinden en voordat een nieuwe generatie honden na verloop van tijd weer bezit kon ne men van de 7 September avenue, kwam het asfalt Nu laten ze het wel uit hun hoofd, om daar een beetje rond te ren nen. Op een Nederlandse autosnelweg is het veiliger. Nog even de naam Porto Velho verkla ren. Toen de spoorweg van de Rio Ma deira naar de Rio Mamoré van 1907- 1912 werd aangelegd, was het werk kamp ongeveer 6 km stroomopwaarts. Op de plaats van het huidige Porto Vel ho woonde een oude visser, die z'n vis verkocht aan de arbeiders. Oud is "vel ho" in het Portugees (veljoe). Als men dus de plaats bedoelde, waar die oude visser woonde, zei men: "De haven van de ouwe" of wel: "Porto do Velho" en dat werd al vlug "Porto Velho" wat ou de haven betekent. Een maaltijd langs de weg kost meestal zo'n 10 a 15 cruzeiros en bestaat uit: rijst, bruine bonen, spaghetti, schijfjes ui en tomaat en dan nog een flinke lap vlees. Na afloop zwarte koffie in een kopje, ongeveer zo groot als een bor relglas. De volksdrank bij het eten is (althans hier) water en voor wie niet helemaal straatarm is, bier, coca-cola, lees verder pag. 21 De hoofdstraat van Porto Velho, de Avenida 7 de Setembro. 13

Tong Tong | 1973 | | pagina 13