TOKO HAS INDONESIA "JA-ILLAH! ZOIETS MAAR...!" 21 heb ik veel opgestoken en wist mijn eigen gemiddelde van 45 op te vijze len naar 85 Voor de kleine boeng, met de "dompèt-kempès" was de snip- penjacht niet weggelegd; hij was al blij als hij zijn "stuivertje" kon beleggen in (herlaadbare) lege hulzen, "F"-kruit en lopers, ten behoeve van de tjèlèng (wilde zwijnen) jacht, welke hem im mers weer wat geld kon opbrengen met de verkoop van vers dan wel ge droogd vlees (dèndèng). Dat ik mij wèl heb kunnen uitleven in de snippenjacht, was te danken aan het feit, dat de Internatio voor de grote Oost de vertegenwoordiging had van de I.C.I. (International Chemical Indus tries), hoofdzakelijk meststoffen, doch die als nevenproduct ook de Eley sporting-ammunition vervaardigde. In zijn functie liet Hr. B. v. G. voor eigen voorraad (en rekening) zendingen pa tronen meekomen, die ik tegen kost prijs van hem, naar behoefte, kon be trekken. Later liet hij, speciaal voor mij, ook de goedkopere patronen van het ondermerk Windsor komen, die mij per stuk (fabric-loaded) op 0,0572 uitkwa men. Voor een volledig seizoen kwam dit toch nog uit op 110,maar ik mocht "mondjesmaat" afnemen (ngit- jil). Door deze wel uitzonderlijke om standigheden, kon ik mij voldoende "training" veroorloven en is het dan verwonderlijk, dat ik het naar Indische begrippen tot zo'n hoog percentage wist te brengen? Met "voor-de-voeten-uit" bereikte ik 90 bij het "lijntje-slepen" 65 met "overvliegers" 95 (dooréén ca. 85 natuurlijk geteld aan de lussen. Bij de drijf kreeg men meestal de buit volledig binnen, omdat men de plek waar de getroffen snip néér was ge vallen, zélf in de gaten kon houden. Dit kon niet gezegd worden bij de twee andere methoden. Menigmaal klonk namelijk uit de mond van de ra- per (katjong) het: "Botten kepanggih" (kan niet vinden), uiteraard prompt ge volgd door gefoeter van de jager, soms met succes, wanneer toch einde lijk de neergehaalde snip door de kat jong met een triomfantelijke grijns werd omhoog gehouden. Botja Semawis vervolg van: Nederlandse landmeter in Brazilië enz. De volksdrank, wat de sterke drank betreft, is "carchaga" (kasjassa), een soort jenever uit suikerrriet. Spot goedkoop, maar afschuwelijk van smaak en de vloek van de lagere klas sen. Men zegt hier: "Slechts drie din gen lopen achter de arme aan: de dui vel, de politie en de cachaga". Nou ja, wat verder nog? Ik zou nog kun nen zeggen, dat Porto Velho aan de zelfde weg ligt als die beschreven door Walsarie, alleen wat verderop. Felicidade, Met vriendelijke groeten, Kees Vreeke Dezer dagen, toen ik beneden in de to ko was, kwam er een koopster binnen vallen, die een hele poos verbaasd rondkeek en toen eindelijk uitbracht: "Ja illah! Zoiets maar!!" Ik begreep niet wat ze bedoelde, maar in het gesprek dat langzamerhand ontstond, maakte ze me wél duidelijk dat ze een grote, mo derne winkel verwacht had; zo'n V&D- geval of zoiets. Omdat ze al zo vaak had horen praten over onze toko, waar ze "letterlijk van alles" hadden, was deze kennismaking wel erg teleurstel lend. Ja, gewoonweg een affront! We begrepen het ten volle: als je uit een bijna vergeten Indonesië opeens een soort waroeng vindt in een gewoon woonhuis, is dat ronduit een schok! In batik was ze totaal niet geinteres- seerd. Mantelpakjes, moderne panta lons in één kleur, dat zou nog wel gaan. Ingrediënten voor de rijsttafel bekeek ze nauwelijks. Ach, mijn kinderen eten ook alle dagen kentang. Enz. enz. We waren toch wel geamuseerd. En dach ten aan Indische dames die nog steeds dol waren op onze winkel. En Hol lan ders die nooit in Azië waren, voor wie onze toko gewoon een schatkamertje was. Over het algemeen juist mensen van intelligentie en verfijning houden van onze toko, hoewel die (dat geven wij zonder enige restrictie toe) uiter mate bescheiden is. De koopster, waar ik het nu over heb, was een vrouw van ongeveer 40. En zoals wij elders ook vaker merkten, deze generatie heeft totaal geen begrip van wat de generatie van 60 gekend heeft (en vaak nog steeds zoekt). De moderne generaties zijn democrati scher, volkser. Ze willen graag winke len in paleizen. Ze eisen op hun wen ken bediend te worden uit grote selec ties duur geprijsde koopwaar. Net als haringboeren noemen ze zich graag haringprins, haringkoning en zelfs ha- ringkeizer. En evenals het werkmans paleis zou TongTong misschien goede zaken gedaan hebben als we ons zelf batikpaleis of trassiepaleis genoemd hadden. Maar helaas voelen we nog steeds geen lor voor humbug, zelfs al hebben we ons leven lang "Indonesi sche koelies met de zweep geregeerd", zoals Jan met de Pet nog steed? graag denkt. Ik vroeg de koopster ook waar ze HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies en ontbijt 15, Volledig pension 25,Kamer met toilet en douche f 19,Kamer met voll. pension, douche en toilet f 30, Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 Kt. (Rijksgoedgekeurd) JUWELEN 22 KR. GOUD GEZET MET BRILJANTEN (origineel Indonesisch mo del) Markies ringen met 18 en 13 briljanten. Rijringen, slagrin- gen, fantasieringen en tiffa- nyringen etc., gezet met bril janten. Markies hangers, ati, wadjik, kembang, anggur. Markies oorknoppen, bun der, satu of mata banjak. Origineel IMPORT GOUDEN SIERADEN Armbanden Srikit brede armbanden, Kendari armbanden. Gebloemde schakel armbanden 10 tot 50 gr. Armban den met Chinese letter of naga, Krontjong armbanden, schakel armbanden 45 gr. Ringen Krontjongringen, schakelringen, st'empelringen. Markiesringen met rode steen (wadjik) Fantasie- ringen, met rode, blauwe, groene steen. Ringen gezet met echte ster Saffiers, Robijnen, etc. Diversen Kalung 10 tot 30 gram, ketimun, padi, blokjes, etc. Oorknoppen, oorhangers, met of zonder steen. Flangers etc., met en zonder steen. Voor bejaarden kunnen wij thuis bezorgen bij aankoop van meer dan f 350, Albert Cuypstraat 142, Amsterdam, (vanuit Centraal Sta tion tramlijn 16, 24 of 25.) Tel. 020 - 71 87 28. Na 18.00 uur 020-42 8813. woonde en weet nu dat ze in zo'n' mo dern levenloos betonblokken-complex woont. Maar ze is "heus gelukkig en te vreden hoor, en ze wil nooit meer weg". Er kan ONTZAGLIJK veel veranderen in één generatie! En al blijven we op recht het beste wensen voor komende generaties, we zien aan den einder toch de bombastische metrostations van Moskou, waar kleurloze mensen met levenloze ogen voortschuifelen naar mijlenbrede boulevards als woestijnen zonder één stalletje of waroengkje. Omdat elk vrij initiatief al vele decennia lang zo dood is als een pier T.R.

Tong Tong | 1973 | | pagina 21