BETJIK KETITIK De Nieuwste "Tjoek" KLEIDE QUIZ MODERNE SLAVEN Inkoop Verkoop Bodes en Bode Deze brief schrijf ik je, omdat ik van de N.V. Boekhandel Antiqua riaat en Uitgeverij C. P. J. van der Peet, Nwe Spiegelstr. 33-35 te Amsterdam, een Catalogus heb ontvangen, waarin oude jaargan gen van T.T. te koop worden aan geboden voor de prijs van f 95,- p. jaargang. Ik weet niet of het bovenvermel de je reeds bekend is, maar toen ik het las kreeg ik een schok van blijheid, omdat dit geestes kind van jou door ervaren boe kenkenners naar waarde wordt geschat en prijkt naast andere wetenschappelijke boeken en tijdschriften. Hierbij denk ik aan het Javaanse spreekwoord: "Oio Oio kentoro; betjik ketitik" Wat rot is zal blijken en wat goed is komt te voorschijn. W. F. W. Schardijn 1. De catalogus heb ik niet gelezen, maar de heer van der Peet kennen wij al zeer lang en zéér tot ons genoegen. Hij heeft ons menig buitenkansje toe gespeeld voor onze eigen verkoop van oude boeken, en op onze beurt sturen wij hem ook telkens wat toe als we kunnen. Van der Peet kent Indonesië ook uit eigen ervaring en houdt nog steeds erg veel van dit land, ook al heeft hij er de krijgsgevangenschap doorgemaakt. Hij is een man met een hoofd en een hart. We wensen hem voortdurend toe: selamat djalan, Noo! Als V. d. Peet de prijs van oude T.T.'s vaststelt op 95,per jaargang, dan kunt U die taxering rustig geloven. Hij weet als oude antiquair wat geschrif ten waard zijn en hoeveel ze alsnog kunnen stijgen in prijs. Dat oude jaar gangen bij Tong Tong zelf zo goed koop zijn, komt a. omdat wij geen zakenmensen zijn, b. omdat we het niet over ons hart verkrijgen veel geld te vragen aan mensen die ons blad graag willen kopen (en onze "adiks" zijn). Maar één ding weten wij zeker (en hebben wij meer dan eens in Tong Tong gezegd): dit blad zal steeds meer stijgen in prijs, méér dan honderd an dere Indische publicaties die nu nog erg zwaar opgehemeid en hooggeprijsd zijn. Betjik ketitik 2. Ook van onze sobat keras Hamar in Florida kregen wij dit spreekwoord toegestuurd - en trouwens wel vaker van andere lezers. Het is een MOOI EN LEERRIJK spreekwoord: oordeel niet te vlug over Uw medemens en zeker niet naar ijverige getuigenissen. Ontwikkel eigen mensenkennis. Laat de Tijd mee helpen Uw oordeel te vor men, want wat waarlijk goed is, zal zeker blijken (betjik-ketitik), en ook zal wat slecht is zeker aan het licht komen (Oio kentoro). Waarom zoveel lezers ons dit oude Javaanse spreekwoord toesturen? Om dat er erg veel praatjes rondgaan over Tong Tong, waarvan men werkelijk niet weet wat waar is of niet. Maar kalme, zelfverzekerde mensen denken: wacht rustig af; langzaam wordt alles dui delijk. Of: als U goed handelt (dit tot de redactie van Tong Tong), redetwist niet met anderen, maar ga rustig ver der, poekoel teroes! Dat doen wij. Redactie VINCENT MAHIEU Door de EIGEN uitgeverij uitgebracht Wederom voorzien van een prachtige band door Rogier Boon Verkrijgbaar bij Boekhandel "Tong Tong" 9,90 plus 0,90 porto Weet U het (nog)? De vorige keer alle vragen goed? Heeft U ze soms met anderen doorgenomen? Des te beter, want dit lijkt ons nuttiger stof tot gesprek dan zo maar wat klet sen. Dit keer gaat het over dieren en eterijen, nee, geen recepten. We heb ben zo'n idee, dat dit keer meer rode herinneringslampjes gaan branden. Quiz over dieren en eterijen 1. Welk zoogdier gebruikt overdag bomen als slaapplaats? 2. Welk dier droeg de Nederlandse naam: mierenleeuw? 3. Welke hagedis legt twee eitjes te gelijk? 4. Welk dier is giftig: een duizendpoot of een miljoenpoot? 5. Welk dier leeft van bladeren van de moerbeiboom? 6. Kodok bankong is de Ind. naam voor de Hollandse 7. Sajur gudek is een typisch gerecht van 8. Bij het woord SCHUIMPJES denk je direct aan 9. Van die kota kwam trouwens ook de keiharde 10. Dit laatste lekkers wordt gemaakt van meel Zie de antwoorden op pag. 5, le kolom Vele suggesties uit de lezerskring om administratieve of publiciteits accomo- daties of ideeën (Waarom doet U niet zoalsvolgt de naam van een blad) zijn helaas niet "overneembaar" door een zo klein blad als Tong Tong. U weet niet half hoe simpele, tijd en arbeidsbesparende vermenigvuldi gingsmethoden al sinds lang worden uitgevoerd door ingewikkelde, zeer du re machines, die alleen heel grote drukbedrijven kunnen kopen. Hoe sim pele administratieve mutaties dankzij computers worden uitgevoerd die hon derdduizenden guldens kosten. En die enorm veel werk doen, waarvoor wij mensen zouden moeten tewerkstellen, die wij niet eens betalen kunnen! Maar weet U, dit beeld is veel algeme ner dan U denkt en heeft schrikbaren de opruiming gehouden onder zelf standige ondernemertjesen tege lijkertijd ons méér en méér slaaf ge maakt van de grote industriëelen en handelmaatschappijen. We weten het niet, maar we zijn sinds een eeuw hul- pelozer en zelfs hulpbehoeftiger ge worden dan ooit tevoren. Na loonslaven zijn we automatiseringsslaven gewor den. En nogmaals: wij weten het niet. Wij geven hoge prijzen voor oude Ind. sieraden en kunstvoorwerpen. grote collectie edel- en sierstenen Dennen weg 50 Den Haag Telefoon 070 - 64 99 50 Nieuwe Spiegelstr. 30 Amsterdam Telefoon 020-23 13 10 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3