Een "Tanda Hati" voor Tante Pim B.V.C. REÜNIE OVER "VERLAKKERIJ" PET1S Dank aan de zeer velen die Pim Eisin- ger gekend hebben en haar waarde begrepen. En die zich gehaast hebben ons een bijdrage te sturen om haar te laten voelen dat wij haar niet vergeten zullen. Er is méér dan 2500 in totaal binnengekomen (inzameling thans ge sloten!), en voor dat geld hebben wij een prachtige rolstoel voor haar kun nen kopen, de modernste, en dan is er nog genoeg geld overgebleven om al lerlei inkoopjes te doen, die Pim voor zichzelf zou willen doen op allerlei gebied. De overhandiging van het geschenk heeft plaats gehad in een eenvoudige feestelijke avond met muziek en zang, voor een volle zaal met mede-patien- ten. En namens Pim brengen wij alle milde gevers en geefsters op deze plaats Pirn's "noehoen pisan" (harte lijke dank). Op zaterdag 22 september 1973 zal in het gebouw "De Ontmoeting" aan de Narcissenlaan in Sassenheim een reü nie plaatsvinden van de B.V.C., ter her denking van het feit dat deze vereni ging 70 jaar geleden werd opgericht. De naam B.V.C. zal bij ieder oud-Bata- viaan tal van herinneringen oproepen en de organisatoren hopen dat vele oud-B.V.C-ers zich voor deze reünie zullen aanmelden. Het adres van de secretaris van de Reünisten-Vereniging B.V.C. is: M. J. de Graaf, Jos. Jittastraat 62, A'dam-1016 Het programma ziet er als volgt uit: 13.30 Aankomst der reünisten 14.30 Opening der reünie 15.30 Gezellig samenzijn opgeluisterd door pianospel van de ons overbekende Charlie Overbeek Bloem 17.30 Het nuttigen van de avondmaal tijd 18.30 Voortzetting gezellig samenzijn waarbij de muziek vanaf 19.00 uur wordt verzorgd door de band "The new boomerang" 22.00 Sluiting der reünie. Wij wensen de initiatiefnemers een succesvolle reünie toe! In de vorige Tong Tong (No. 1) had de layout-man van de drukkerij een vignet gekozen van een heel oud legerge weer compleet met bajonet op. Een beetje "salah wesel", zullen we maar zeggen, maar het spreekt vanzelf dat mensen die niet weten wat jacht is, élk geweer kunnen "promoveren" tot jachtgeweer. In feite bestaan er zo ontelbare "kleine onbedoelde vergissingen" t.a.v. veel Indonesische en Indische realiteiten. Daar zijn wij zo zoetjes aan wel aan gewend. Wat ons nog steeds verbaast is dat zoveel schrijvers en academici zulk soort fouten maken. Maar ook dat moet men begrijpen: men kan in zijn leven niet tegelijkertijd achter de schrijftafel zitten en middenin het le ven! Wie dat leven niet kent, móet wel na-bouwen of verzinnen. In feite zit dus onze veelgeprezen literatuur tjokvol verzinsels en verdraaisels. Ik heb het persoonlijk meegemaakt dat scribenten mij toestemming verzochten om een verhaal te maken van iets dat ik had meegemaakt, en natuurlijk zei ik: "Ga je gang. Denkend: dat kan-ie toch niet!" Maar verdals het niet waar is: een tijdje later kwam een prachtverhaal uit de verf dat ook in de pers bejubeld werd, maar dat "in alle standen" onwaar, verdraaid en levenloos was. Maar wie beseft dat die zelf niet geleefd heeft? Als de Indische (door ons vaak geminachte) kleine man zo erg veel Indische literatuur "ver lakkerij" noemt, het is treurig, maar het is WAAR! Sommige uitspraken en uitlatingen zijn wat ik zou willen noemen: honderd pro cent Indisch. Zo'n uitdrukking b.v. als "toel tis", die in jagerskringen ont staan is en dus niet eens Indonesisch is of algemeen Indisch, maar die stamt uit het vocabulaire van wat wél uitge sproken Indisch is: de Indische Jager! Toel tis betekent zó dicht ergens bij ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Uw abonnement (luchtpost $21.-; zeepost $17.-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang! staan (b.v. bij wild) dat men het met uitgestoken wijsvinger kan aanraken. Wonderlijk genoeg heeft niemand ons ooit kunnen vertellen, waar dat "toel tis" vandaan komt. Men zegt o.m van: toetoel petis, maar wat een panter met petis te maken heeft, werd niet duide lijk. Of het moest zijn dat je zó dicht bij een toetoel stond dat je hem voor zichtig en heel licht kon aanraken zo als men petis aanraakt. Maar wie wéét het? Maar goed, weet U dat ik een Indisch man ken, die de Franse artisjokken adoreertmaar dan met sambal pe tis? Nu U weer! En laat mij U vertellen dat die combinatie inderdaad super de luxe is! En zo hoorde ik dezer dagen een dame de kleur van een dames-regenjas be schrijven op een wijze, waar ik gewoon van ondersteboven was, zó precies raak was hij: die regenjas beschreef ze als petis-kleurig! Dat heb ik nooit eerder gehoord! U wel? Eens'waren de B.V.C. sportgroepjes (op velerlei gebied) de leukste en sportiefste rivalen van Batavia. Hoevelen van deze foto (van de Hokey- Afdeling van B.V.C.) zullen op de reünie nog aanwezig zijn? 4

Tong Tong | 1973 | | pagina 4