Een nieuw Tebet verrijst De naam van gouverneur Ali Sadikin van Jakarta zal voor sommige mensen verbonden blijven aan de instelling van de casino's (speelhuizen voor NIET- Indonesiërs), maar aan vele anderen weer aan het grote nut dat hij op velerlei terrein heeft gedaan voor de burgerij (en het verfraaide uiterlijk van Indonesië's hoofdstad), dat betaald werd uit de belastinggelden die bin nenkwamen uit de exploitatie van die casino's (die intussen weer opgeheven zijn, zoals men weet). Eén van de terreinen waarop Gouver neur Sadikin zich bij voorkeur bewoog was de kampongverbetering. Rogier maakte hiervan een serie foto's, waar van we hier een viertal reproduceren uit Kampong Tebet (toonloze e's) onge veer achter het voormalige zwembad Manggarai. Het is een alleraardigste, schone en levenslustige kampong ge worden, waar het net als vroeger ook voor kieskeurige Europeanen "goed toeven is." We kunnen rustig bevestigen dat dit alleen geldt voor de verbeterde kam pongs - en dat zijn er niet veel, "sebab uangnja habis". Maar wie door Jakarta dwalend gretig zou willen noteren dat op vele kampongs nog steeds veel aan te merken valt, willen wij wel zeggen dat elke Indonesiër fundamenteel een zindelijk en ordelievend mens is, die er graag ook naar leven wil, als men hem er de kans maar voor geeft door gel den beschikbaar te stellen voor aan- vangsprojekten. Want als men hem maar een klein eind je op weg helpt door uit de grootste chaos te geraken onderhoudt en ont wikkelt hij de kampong uit zichzelf wel prachtig! Tong Tong zou best willen dat een aantal in weelde levende In- dischgasten in Holland maar één keer goodwill, arbeid en geld bij eenbracht om voor één kampong in Jakarta "sponsor" te zijn. Wat een mooi gebaar om dankbaarheid te betonen voor wat men zelf tientallen jaren genoten heeft in dat wonderlijke land. En echt, het kan! Zoals we met ons Fonds 60.000 bewezen hebben. Ai-ai-ai, maar hoe slecht komen we op gang Over het algemeen: in plaats van la menteren over allerlei fouten en ge breken bij volken in ontwikkelingslan den zou enorm veel DIRECT kunnen veranderen als elke kleine stad of dorp één dorpje in Azië of Afrika zou spon soren, één maar, en we zouden zien "hoe enorm veel er uit eigen kracht weer zou opbloeien. Als een mangga- plantje dat je alleen maar in de grond hoeft te zetten en korte tijd beschutten en water geven - en dan worstelt hij zichzelf wel naar boven. Als wij HIER maar WILLEN! Het droevige is verder dat ook bij In- dischgasten in Nederland of elders in de wereld opvattingen van minderwaar digheid overheersen over de kampong. Men vindt b.v. een Nederlandse ach terbuurt of achterlijk gehucht superieur aan de Indonesische kampong. Wat b.v. blijkt uit het feit dat ook NU NOG als in Tong Tong critiek wordt uitgeoe fend op verkeerde toestanden in Euro pa (wat overigens -ook Europeanen "steen en been" doen!), wij vaak de "critiek" horen: "Ga dan terug naar je kampong!", een typische denigrerende opmerking met de bedoeling om te vernederen, die stamt uit het oude ('ko loniale') Indië toen Europees leven vanzelfsprekend superieur werd ge acht aan Indonesisch (Aziatisch) leven. Maar goede hemel; dat is beslist de goede mentaliteit niet om als welvaarts land hulp te organiseren aan ontwikke lingslanden. Want daar schieten we net zo weinig mee op als vroeger toen we met een braaf gezicht af en toe een benggol toewierpen aan de bedelaar en verder de kampong als minderwaar dig minachtten en verwierpen. Onze wereld wordt NIET wijzer, ook al wordt zij rijker Noot: zie ook het artikel elders in dit nummer (pag. 19) over de "Clochards van Jakarta", alsmede het artikel in het vorige nummer (van 15 Juli, pag. 9) over "Casino's". Onder deze "opper vlakteverschijnselen" zit een diepzee van levensdrama's, waar wij (de "have's") niets van weten. Hier en daar een rustiek plekje met veel groen Overal boompjes en heesters (en brommers!) Plaats voor spel en vrolijkheid is overal! Keurige gemetselde weggetjes met nette slokans

Tong Tong | 1973 | | pagina 9