INDONESIË zsCpen Statenkwartier In oktober verschijnt: ABONNEES AMERIKA ATTENTIE! Uw abonnement (luchtpost $21.-; zeepost $17.-) kunt U per check voldoen aan: (verhoogd i.v.m. de koersdaling!) Roy Steevensz, c/o Kushi House, 7357 Franklin Ave., Hollywood, California. Indien U Uw Tong Tong niet hebt ontvangen of Uw exemplaar be schadigd is, en U een ander wenst, kunt U zich ook wenden tot Roy Steevensz. Naar Den Haag schrijven duurt lang! Het was niet altijd even triest, soms lachten we met elkaar, ja, alle dames uit de Vondelstraat in Bandoeng met pendafteran Blanda Indo 3. (Echt of niet). Al was er, God weet het, weinig om te lachen, de slag in de Koraalzee was aan de gang. Het was bekend, dat de Jappen om hun eenzaamheid te verdrijven, graag huis dieren namen. Poedeltjes en apen wa ren favoriet. Op een ochtend stopte er een grote legertruck voor ons hek. He meltje alweer huiszoeking, ging het door mijn hoofd. Het alarmsein werd gegeven, de huisgenoten waren ge waarschuwd. Ik bleef gluren door een gaatje in het ruitenpapier, (gordijnen hadden we al lang niet meer.) Er stapte een jonge vliegenier uit, die alle huizen monsterde. Bij de meeste waren alle blinden opeens dicht. Ik droeg mijn dochter op de honden in de achterka mer op te sluiten, en drentelde de voortuin in. De Jap lachte vriendelijk en vroeg iets. Ik schudde automatisch neen. - Wat neen - zijn hand ging dreigend omhoog. Nu, dan ja. Dat was beter, hij lachte weer, tilde het zeil van de truck op, en haalde een grote Lampongaap te voor schijn. De hemel sta me bij, apen beten me vanaf mijn kinderjaren. Het arme dier had een kabeltouw om zijn nek, een ruk aan het touw, en daar zat aan de andere kant een klein grijs aapje, dat direct langs mijn been omhoog kroop. Beide apen knabbelden op een stuk pisang met hun afgevijlde tanden. De Jap hield een heel verhaal tegen me, maar omdat ik nog steeds geen Japans verstond, knikte ik op goed ge luk, en aaide het kleintje. Hij klom weer achter het stuur, bedacht zich, en gooi de een slordig ingepakte boengkoes op het grind. Daar stond ik dan, als__in een circus met twee apen. Binnen een woedend geblaf van de honden, dus de de straat maar op. De ramen vlogen open, en stikkende van het lachen riepen de buurvrouwen: Hé, Tante Dien! Wat een lieve apen! Bent u niet blij? Ik schuifelde de Da Costa Boulevard op, want het aapje in mijn kuit be lemmerde vlot lopen. De Lampongaap vlooide zich, en liep rustig mee. Wat te doen? Maar er kwam hulp in de vorm van een groepje Javanen, met keurige hoofddoeken om. Wat wilde Mevrouw met de apen? Me vrouw zocht een goed tehuis, ze had moeite met pisangs kopen. Dat was een redelijk motief, leek me. En zo was ik binnen vijf minuten weer in mijn tuin terug. Zonder kabeltouw. Ik raapte het pak op en vloog naar binnen, hier lagen ze ook al in een appelflauwte. O Mam, als je gezien had hoe je daar stond, net een berenleider. Ik moest naar de badkamer om me te verschonen, de honden waren wild door de gehate apenlucht. Avonds vierden we feest, want in het pak zaten een cake, een heus wit brood, en een tros pisangs. D. de Raadt-Prange In gemoderniseerd herenhuis ge heel vrije getroff. kamers en/of étage met gebr. van douche en keuken, incl. gebruik van gas, licht en water, C.V., event, met Ind. maaltijden. Inl. Tel. 070-66 53 02 en na 7u. 's avonds 070 - 25 35 20. een foto impressie van Co Rentmeester (topfotograaf van "Life" en prijswinnaar Worldpress Sportfoto '73) met tekst van Hella Haasse. 192 pagina's schitterende kleurenfoto's over de aarde, de natuur van Indonesië, zoals die zich openbaart in mensen, dieren, plantengroei. Het Indonesië dat nooit verandert, zoals wij het gekend hebben, zoals wij het ons zullen blijven herinneren en terug willen zien. Het eerste belangrijke fotoboek na "Tanah Air Kita" waarmee fotograaf Co Rentmeester en Hella Haasse met haar conscientieuse en goed geinformeerde tekst ons (en ook de niet-lndonesië kenner) een weldaad bewijst. Een boek dat vele generaties na de onze blijft boeien. U kunt nu reeds bestellen. De prijs: f 49,50 Tot en met December zonder extra portokosten! Bovendien in 3 maandelijkse termijnen van 16,50 mogelijk. Als U deze maand uw eerste termijn stort heeft U het met de laatste in huis! Boekhandel Tong-Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Tel. 070 - 54 55 01Giro 6685. 14

Tong Tong | 1973 | | pagina 14