I SIMPELE ZAKEN Pauweveren - Sial! voor hem was het reeds te laat. Met zijn kopje hing hij aan het uiteinde van een dunne bamboetwijg. Ja, waarachtig, zoals een vis bij een hengelaar aan de haak hangt, precies zo hing de ongelukkige vogel, veel te hoog boven de grond, dan dat er ook maar aan te denken viel, erbij te komen om hem eraf te helpen. De Bentet had het 'm dus tóch gele verd, en dat nog wel met een tegen stander die ongeveer zo groot was als hijzelf. Blijft alleen het raadsel hoe hij die bamboetwijg door dat kopje van zijn prooi heeft weten te rijgen. Waarschijnlijk via de neusgaten of de oogholten. Maar laten we niet verder bij dit lugubere voorval blijven stilstaan. Wellicht was de arme Tjelutjuk beter af geweest, als ik niet tussen beiden was gekomen, en de kleine rover zijn moordenaarswerk verder had laten doen, achteraf Laat ik er nog bij vertellen, dat de Bentet een knap imitator is. Meerdere malen zag ik hem bezig, achter elkaar een reeks geluiden van andere vogels na te doen. Wist u overigens, dat ons bekende Hollandse Koolmeestje in Indonesië een dubbelganger heeft? Ik zag er een paar in Poenten, waar ze een bamboe- paal in en uitvlogen, die langs de af rastering van ons achtererf stond. Ken nelijk hadden zij daar hun nestje. Ik was niet weinig verwonderd, daar vo geltjes aan te treffen, die ik mij nog van ons eerste verblijf in Holland herinner de. Zowel in uiterlijk als in hun ge dragingen leken ze er als twee druppels water op. Het is de Glatik-batu (Parus major cinereus), niet te verwarren met de algemeen bekende Glatik, want hij behoort tot een geheel andere familie dan deze. Volgens Delsman is alleen het geel aan de onderzijde van onze Europese Koolmees bij zijn Indische soortgenoot meer grijs. Hans van Laar. Sta a'tijd vroeg op en doe niets, in de ochtend zijn Uw gedachten het zuiverst. Dus: denk! "Zorg dat je niet te kort komt", is een van de ergste onrustzaai ers. Kom gerust telkens wat te kort; het is gezond. Welke simpele dingen, welke simpele daden van vroeger en van nu vindt U dat er méér moeten zijn tot heil van de samenleving? Wat vindt U hoopgevend in deze tijd, hoe eenvoudig het ook is? Heeft U om U heen mensen iets zien doen dat niemand opvalt en dat U toch treft als mooi, sterk of zuiver? Teken op, stuur op. U kunt er een medemens misschien een grote dienst mee bewijzen. DONGÈNGAN VAN SI KLAAS Mèmang zeg, (werkelijk zeg) pauwe veren in huis brengt niet slechts in huis, doch ook op het werk pech. In 1927 werkte ik als etablisement-op- zichter in de rubber in Zuid Malang op de onderneming Pengoeloeran-Wono- redjo. Het was de eind-onderneming van de Smeroelanden, grenzend aan het z.g. Tjilatjapbos. De onderadmini strateur F. M. (één dag voor de ca pitulatie van de Jap in kamp Ambarawa overleden) was een sportieve man en hield ook veel van de jacht. In de besaran (administrateurswoning) waren vele goede geweren en kregen wij em ployés toestemming met die spuiten op jacht te gaan. Wij employé's wisten niet dat F. M. geen toestemming gaf om op pauwen te schieten. F.M., als Indisch man wist ook heel goed wat SIAL betekende. Zo gebeurde het in de maand maart 1927, dat ik door een afdelings-opzich- ter gewaarschuwd werd, dat er aan de grens van het perceel vele pauwen de rubbertuinen ingingen; het was de paartijd dier vogels en er waren pracht mannetjesexemplaren bij. Waar F. M. niet op het perceeel aan wezig was (hij was voor zaken in Soe- rabaia) nam ik uit de geweerkast de Winchester 32 Special en liep naar de plek, waar gezegd werd, dat die vo gels aan het spelen waren. Inderdaad vond ik ze, het was een schitterend gezicht hoe de mannetjes met de waaierachtige staartveren pronkten om de wijfjes te bekoren. Niet lang ge treuzeld een schot en daar lag één van de prachtigste vogels tegen de vlakte. Trots bracht ik dat beest in mijn armen naar huis; de staart had een lengte van circa IV2 vaam, en was prachtig ge tekend. Mijn (V)echtgenote - Letta, si zoen tje- plok - was er niet minder trots op en ogenblikkelijk werd de vogel ontdaan van al het vlees en been en met for maline binnenwerks ingewreven. Dat was ook een werkje wel. Geen vijf dagen daarna was de vogel opgezet en prijkte deze met de schit terende staart waaiervormig uitgespreid in de voorgalerij. In één woord het was wonderful, een ieder die ons huisje passeerde bleef staan om het beest te bekijken. Het geweer, waarmede het beest de dood vond, was weer geheel schoon opgeborgen in de geweerkast van F.M. Bij terugkomst van de onderadministra teur kwam hij bij ons aan huis en zag die vogel geheel opgezet tegen de muur staan en vroeg hij mij met welke spuit ik geschoten had. Wel de Winchester special. Het enige wat de baas deed was zijn hoofd schudden, waarna hij naar huis ging. Ik hoor de later van de huisjongen van de baas dat hij dat geweer uit de kast haalde en die spuit tegen de vloer smakte met de woorden: "SIAL." Van de mandorbesar (hoofdmandoer) Rooslan mocht ik de woorden verne men: "Sial ndóró, sampèjan inggoe mötö seitan." (Pech meneer, U onder houdt santansogen.) De tekening van de staart was inderdaad als starende ogen. Zo ook was het tot werkelijkheid ge komen met de SIAL (pech). In 2V2 jaar dat ik op die onderneming werkte had ik nimmer incidenten gehad en nadat die mata seitan (satansogen) in huis gekomen waren, had ik bijzonder veel pech op het werk. Het was op het laatst, dat de hoofd administrateur van da hoofdafdeling mij een hint gaf om maar naar een andere job om te kijken. Twee maanden na die gebeurtenis met die pauw, verliet ik mijn werkkring en gaf dat opgezette dier aan een neef van mij, die op een nabijgelegen koffie- en rubberonderneming werkte (Telogo- redjo). Deze zat reeds zeventien jaar aldaar. Ik zelve kreeg later een job in de stad Malang. Geen vier maanden later ontmoette ik die neef van Telo- goredjo en zat deze zonder werk, ook hem bracht die pauw pech aan. Die neef vertelde mij, dat hij dat beest aan zijn onderadministrateur wegge schonken had en was deze - de onder administrateur - nadat hij dat beest in huis haalde door de directie ongeschikt verklaard. Lezers, men mag discussieren, debat teren en sceptisch denken, mij en mijn neef is het steeds bijgebleven nimmer meer zulke "MATA SEITAN" in huis te halen. Er valt niet te spotten met dergelijke gebeurtenissen, niet slechts met die "MATA SEITAN", doch de vrouw kan ook vaak SIAL brengen aan de man en omgekeerd. Niet slechts in Indië komen mystieke verschijnselen voor, doch ook overal elders komt de "SIALHEID" voor. Zelfs in Europa; men is hier beschaamd om dergelijke ondervindingen te berde te brengen. SI KLAAS 19

Tong Tong | 1973 | | pagina 19