"Klein Indonesië de 'f - JAPANSCHE ij REGEERING Poen, poen, poen! H betaaut aan toonder I Bij de eerste aanblik van dit Japanse bezettingsgeld zullen velen van ons bittere en onbehaaglijke gevoelens hebben gehad als: dit was lang tevoren prima uitgekiend, ze wisten al lang, dat we in hun handen zouden vallen, God weet, hoe lang al, was al onze moeite en inspanning voor niets geweest, afijn, volgens Djojobojo zijn we er toch na drie maanden van af. In het begin waren er slimmerikken, die Monopoly-geld lieten doorgaan als het nieuwe bezettingsgeld. Vlak na de ca pitulatie waren er optimisten, die alle Nippongeld op straat weggooiden, om dat het "toch niks meer waard" was, terwijl een paar maanden later vele ex-tawanans geregeld een toelage kre gen van 1100 Nippon om snel op te maken op Pasar Atom V. N. Moens Dezer dagen vonden we het volgend schrijven in onze bus: Van bevriende zijde kreeg ik Uw adres en Uw blad TONG TONG, ik hoop niet dat U het erg vindt dat ik U even schrijf. Ik kan Uw hulp en deskundigheid beslist niet missen en doe daarom een beroep op Uw medewerking. Wilt U nu reeds in TONG TONG een en ander mededelen, voordat ik binnenkort met U persoonlijk hoop te kun nen kennismaken? Zoals ik vernomen heb doet U veel voor de Ind. mensen, zodat ik bij U aan het goede adres ben. Mag ik op Uw hulp een beroep doen? Bij voorbaat hartelijk dank. Hoogachtend T. J. Her&er De hulp dan, werd gevraagd voor het volgende plan: "DE GORDEL VAN SMARAGD" Er bestaan plannen om te komen tot het oprichten van een MINIATUUR INDONESIË. In miniatuur - dus ook op verkleinde schaal - zal een overzicht worden gegeven hoe Indonesië werkt en leeft, benevens wordt aangegeven hoe de woningen, gebouwen, havens, bergen enz. van Indonesië er uit zien. Op het terrein zal tevens aangebracht wor den een ruimte waarin kulturele manifes taties kunnen worden uitgevoerd, terwijl er bovendien een echt indonesisch restaurant gevestigd zal worden. Aan bedrijven in Nederland, Indonesië en elders wordt gelegenheid geboden om fi nancieel en technisch behulpzaam te zijn bij de op- en uitbouw van het MINIATUUR. Het ligt in de bedoeling dat een deel van de netto-opbrengst ten goede zal komen aan; Het Reumafonds, de Hartstichting, de Nierstichting en organisaties gerepatrieer- den uit Indonesië betreffende. Van de zijde van overheid, de provinciale besturen, gemeente besturen verwacht men grote belangstelling. Het projekt geniet nu al grote belangstelling uit Indonesië, terwijl ook gerepatrieerden al veel informaties vragen. Men verwacht van de bedrijven en gerepa trieerden daadwerkelijke hulp en medewer king. Het adres luidt; De Gordel van Smaragd, Parklaan 37, Bilthoven. Zoals vooral de lezers "van het eerste uur" van Tong Tong weten, heeft het plan om een "Little Indonesia" te bou wen al sinds lang bij Tong Tong be staan en heeft b.v. een oude bekende uit Indonesië, Kees Stolk, er vele ja ren terug flink voor gepropageerd. Maar, rechtuit gesproken, door gebrek aan daadkracht en aan eensgezindheid in onze Indische groep is het plan nooit van de grond kunnen komen. Dat was nog in de beginjaren van de Indonesische onafhankelijkheid en de "vanzelfsprekende haat tegen Soe- karno" en zelfs de gedachte aan de mogelijkheid van een "Klein Indonesië veroorzaakte allerwege gramschap en knersinge der tanden! In deze periode heeft Tong Tong zich "eeuwige vijan den" op de hals gehaald en werd door boosaardige lieden succesvol de anti- Nederlander Tjalie gesignaleerd. Weet U nog? Liefde voor Indonesië was fout en verdacht. Afgelopen. De "to tale assimilatie" was de zoetste wraak die men kon uitspelen. Weet U nog? Neen, dat zijn geen prettige herinne ringen! Wat niet wegneemt dat wij voor hon derd procent achter het idee van de heer Herber staan en onze lezers op wekken hem zoveel mogelijk te steu nen, als zijn plan eindelijk vaster vor men gaat aannemen. Juist omdat wij "in eigen familie" het hele drama heb ben meegemaakt, begrijpen wij direct zo'n misverstand aan het allereerste begin van het opbouwwerk van de heer Herber, die zelf spreekt van "De Gordel van Smaragd", het ene inter viewende blad van "Miniatuur-lndië" en het andere van "een miniatuur In donesië", waarin al direct een paar fundamentele twistpunten zitten. De heer Herber heeft in elk geval één enorm ding voor: hij is nooit in Indo nesië geweest. Elke Indischman zou al direct in een dozijn sloten van ver dachtmaking gewandeld zijn. En we hoeven alleen maar te denken aan het "vanzelfsprekend anti-koloniale" Ne derlandse volk, de anti-generaalsbe- wind-apostelen en de wijze waarop in de politiek nu weer Generaal Soeharto wordt zwartgemaakt zoals destijds Soe- karno om te weten dat er nog heel wat Maaswater langs Klein-lndonesië moet vloeien vóórdat alle kleinburgelijke vooroordelen zijn opgeruimd en men met zijn volle inzet meewerkt aan dit plan, dat cultuur-historisch gewoonweg MOET gerealiseerd worden, en met een terugblik op vier eeuwen vriend schap tussen beide volken een kalme daad is van ZELFRESPECT. We hopen in elk geval van harte dat de meeste Indischgasten zo zoetjes aan door hun oude vooroordelen zijn heengegroeid en zich achter Herber's initiatief zullen zetten met ONS Poe- koel teroes!

Tong Tong | 1973 | | pagina 8