Brengt verlichting bij verkoud heid, griep en verstopte neus. Bestrijdt rheumatische pijnen, spit, stijve nek, spiervermoeidheid en (trainings) stijfheid in de spieren. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. KEDOENGTJOWÈH (zonder "de gang") TEMPOJA J. M. VAN EXEL's N.a.v. het artikel van een ex-Kedoeng- tjoweher in Tong Tong No. 1 dd. 15 juli '73, het volgende. Heel weinigen vóór de Jappenbezet- tingstijd die gewoond hebben in de Krokodillenstad Soerabaja hebben hoogstwaarschijnlijk van het onbedui dende Kp. Kedoengtjowèh geweten. Het was toen, in 1924 toen ik Zeemili cien was bij de Koninklijke Marine te Soerabaja een heel klein vissersdorpje, waarvan de meeste bewoners Madoe- rezen waren, 't Is gelegen in de om streken van de Oedjoeng aan het "Oostgat", de benaming van de nauwe zeestraat tussen het zuid-westelijke gedeelte van het eiland Madoera en Java (Soerabaja's noordkust). Nog minder dan de "heel weinigen" wisten, dat kp. Kedoengtjowèh een fortificatie verborg van de Koninklijke Marine (nu geen geheim meer). Onder en omgeven door schaduwrijke waroe- bomen, was op deze plaats een bat terij opgesteld van enkele 15 cm. lange afstandsgeschut. Tijdens Marine oefe ningen mocht de compagnie waar ik bij hoorde, een bezoek brengen aan dit verborgen vestinkje die in die tijd steeds onder zware bewaking stond van Mariniers. Het houten bordje met de naam Ke doengtjowèh welke Fietje uit Tong Tong gelezen had, heb ik ook nog gezien. Vanuit Kedoengtjowèh kon de Marine de hele Straat Madoera met z'n ge schut bestrijken. Helaas werd hiervan nooit gebruik gemaakt, omdat de "me dewerkers" van Dai Nippon al lang van het "geheim" wisten. Hamar-Florida. Naar aanleiding van een artikel over de durian in 't nummer van 1 augustus Nr. 2, zou ik gaarne het volgende wil len opmerken. Er staat n.l dat in Palembang de z.g. "tempoja" wordt gemaakt van de pitten van de durian. Dit is volkomen onjuist. Ikzelf heb nl. een tijd doorgebracht in streken, waar de "tempoja" gemaakt werd, o.a. aan de boven Ogan. Mijn man was daar werkzaam bij de Rubberrestrictie. Ik heb zelf gezien, hoe het werd gemaakt en vaak ge smuld van gerechten, waarin de "tem poja", of de "mentega oeloe", zoals het daar vaak genoemd werd, verwerkt werd. Vooral met vis smaakt het heer lijk. Het wordt nl. gemaakt van het vrucht vlees van de durian, dat, laag om laag, met zout ingelegd werd. Meestal in holle bamboestengels en in grote hoe veelheden in de z.g. petroleumblikken. Velen kwamen er, om de tempoja daar te kopen, want het bleef lang goed. Het kreeg een gelige kleur en werd smeuig als boter. Vandaar de naam "mentega oeloe". Het is overigens wèl een feit, dat teveel Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 De eerste nieuwe modellen Binnenkort verschijnt: "Patchwork ABC" - Alice Timmins. Creatief werken met lapjes 17,50, porto 2,25 durian niet zo best is. Mijn zoontje is nl. doodziek geworden, met hoge koorts en uitslag, omdat de vrouwen hem gul lieten eten van al die durian, die ze gingen inmaken. De bomen groeien er overvloedig in de bossen. Evenals de "kepajang". Uit de pitten werd olie geperst en veel werd verwerkt tot, wat wij "kloak" noemen. Voor de rawon. Mevr. E. A. Ph. Ziesel-Schmidhamer 18

Tong Tong | 1973 | | pagina 18