Speelgoed "}an }roeker" DE "DAGING BOHONG" Je staat gewoon versteld te kijken, als je tegenwoordig een speelgoedafdeling van een warenhuis bekijkt. Vanaf dood gewone knikkers tot en met fototoe stelletjes in miniatuur, real walking talking living doll, ruimteraketten, hajo, noem maar op. Alleen bikkels kun je nergens krijgen. Raar, ja? En je vraagt je af, of straks de diverse tjoetjoeks wel ECHT blij met al dat speelgoed zullen wezen, er echt intensief mee bezig zijn, of alleen maar slopen en dan in een hoekje slingeren. Deed ik vroe ger ook, hoor, maar we belééfden ons speelgoed, vooral als we het zelf had den gemaakt. Van heel eenvoudige dingetjes, die niet erg lang meegingen, maar dan maakte je toch vlug-vlug weer een nieuwe of betere? Dit propellertje had ik vaak bij me op een treinreis. Erg eenvoudig, van bam boe gesneden en de speld op een stokje geprikt. En dan een plaatsje bij het raam. Neng... nengneng, zei de stationsbei, srie-iet, deed het fluitje van de chef, toe-iet, zei de stoomfluit, djs-djs-djs, zei de trein en dan ging je. Pas buiten de overkapping kreeg de wind vat op de propeller. Leuk, leuk, je ZIET ge woon een vliegtuigje door het land schap snellen. Vervelend als je zo'n stukje kolengruis in je oog kreeg, maar er was altijd de zakdoek van Paatje en Maatje, die je mopperend toch wel hielp. Het molentje Hoe ik het volgende apparaatje moest maken, leerde ik in Soekaboemi van onze katjong Iking. Dit is nogal be werkelijk. Bamboepropellertje B zit vast aan as A. Awas; boven moet met vierkante gat, anders loepoet de pro peller. De rest van de as is natuurlijk rond. Lengte van de propeller 10 of 12 cm. Steek de as door een uitgeholde rubberpit. Het moeilijkste werk is, om een touwtje van circa 30 cm, dat te voren onwrikbaar aan de as is vast gemaakt, te wurmen door het derde gaatje in de pit, dat zich ongeveer in het midden moet bevinden. Overigens bepaalt de ruimte in de pit de lengte van het touw. Kraaltjes om de wrijving te verminderen. Vergeet niet om een oogje aan het uiteinde van het touw te maken, waar je vinger doorheen kan. Nu ben je klaar. Propeller aandraaien tot het touw helemaal erbinnen zit op gerold; trek nu aan het touw en de propeller draait net zolang door, tot het touwtje er bijna geheel is inge schoten en dan ad libitum. Molentje met aandrijving Wie mij het volgende heeft leren ma ken, weet ik niet meer. Van garenklos je A moeten de randen worden uitge- karteld. Reep autoband wordt aan spijker B vastgezet, dan door het gaat je en door het eindje kaars C. Vast maken aan een stokje D (eigenlijk dik ke biting). In de kaars hoort een keep je, waar het stokje in komt te liggen. Vanzelf sprekend moet het stuk karet span zitten en tussen kaars en klos moet het geval vrij kunnen draaien. Klaar. Aan het stokje opdraaien tot ken Klosje met aandrijving Martiaal fietsertje niet meer en dan neerzetten op een niet te gladde oppervlakte. Succes verzekerd. Dit tamelijk dure speelgoed werd aan de deur verkocht. Het mechanisme is natuurlijk erg simpel: het fietswieletje heeft pedalen, daaraan zitten de voet jes van de pop. Verder scharnieren bij enkel, knie en heup. De pop kon ge woon fietsen, leuk zeg! Verder zit alles onbeweeglijk. Het geheel deed ongelooflijk grappig en toch ernstig aan: zo'n figuur van een KNIL-soldaat met vervaarlijke knevel, het geheel zowat een 20 cm hoog, te zien karren door het stof van de toen nog ongeasfalteerde weg. Kop en romp waren van hout, voor de rest stak de pop in een wit uniformpje; vandaar zo duur. Na 1920 heb ik zulke martiale fietsertjes nooit meer gezien. V. N. Moens In het orgaan "De Indo" van het Indo Community Center "De Soos" in Cali- fornië schrijft Rita Schenkhuyzen over wat haar in een TV-uitzending getrof fen had. In die uitzending wer een ex- krijgsgevangene ten tonele gevoerd van de oorlog in Vietnam, die nu eens NIET klaagde over de slechte voeding. Hij zag er overigens gezond en wel doorvoed uit, al bestond zijn voeding "slechts" uit rijst, pumkin soup (ver moedelijk sajor labu siam, veronder stelt Rita) en een stuk "bean-cake". Uit de beschrijving daarvan door de Amerikaa trok Rita de conclusie dat hij "tempeh" bedoelde. Wat ons redelijk lijkt, wetend dat de kedelee en al zijn producten in heel Oost Azië behoren tot de standaard voeding van arm en rijk. Men kan de tempeh gerust "de verstandige Aziatische biefstuk" noe men, en zoals U weet noemen ook wij de tempeh schetsend vaak "daging bohong"(jok-vlees). Al wordt er in Europa nog veel op gesmaald en hebben wij eens een dame met weerzin die "nare stukjes spons" (tahu) van haar bord zien mikken, we weten met absolute zeker heid dat de kedelee in de toekomst zijn welgewaardeerde plaats ook in het westerse dieet zal innemen. Als de "biefstuk-beschaving" voorbij zal zijn... Overigens blijkt uit dit verhaaltje toch wel weer, hoe ook de nuttigste en be langrijkste lessen aan het grote T.V.- massa voorbij blijven gaan, maar dat één waakzaam Indisch meisje wél we ten waar het om gaat! Let maar op: de mensen die altijd zoveel aan te merken hebben op andere mensen en daden, doen zelf NIETS. Het hele door de voorzienig heid gegeven leven eten ze helemaal^ alleen op en dienen zich daarbij voortdurend schouder klopjes toe. 20

Tong Tong | 1973 | | pagina 20