Regeringsjubileum WIJ WAREN FOUT ATTENTIE Wij maken onze lezers erop at tent dat per 1 september a.s. de briefporti weer verhoogd worden en wel tot f 0,40. Wilt U s.v.p. bij het frankeren van Uw brieven rekening houden met het nieuwe tarief? Strafporti tengevolge van aan ons gerichte, te laag gefran keerde brieven brengen voor ons op den duur grote extra kosten mee Bij het Regeringsjubileum van onze Koningin gaan de gedachten van zeer vele Indischgasten ongetwijfeld veel verder terug. Naar de tijd van uliaantje met lang haar"zoals zij op Haar beurt op het witte doek verscheen bij het vertonen van de portretten van de Koninklijke Familie vóórdat de film begon. Terwijl dan een artistieke Njoo of een gewillige Jan van de blanda- kompie het Wilhelmus speelde op de ouwe gammele piano in de "Bi", verschenen dan plecht statig op het doek de beeltenissen van H.M. de Koningin Wilhelmina, Z.K.H. Prins Hendrik, H.K.H. Koningin Emma en tot slot "Juliaantje"Het Wilhelmus werd door de heren in de zaal altijd stram in de houding aangehoord. Wat een wonderlijke, ver-affe tijd! Toen het begrip "hormat" nog bestond in vele vormen. Toen het nog bestond IN ONS - en af en toe nog terugklinkt als een echo als we het woord Koningin horen uitspreken. Hebben we het écht beleefd?Soms is het leven alleen maar een soort droom. Wanneer dit nummer van Tong Tong verschijnt, staat de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van onze Koningin voor de deur. Dit is een zinvol gebeuren, zoals de viering van zulk een jubileum in het leven van doodgewone burgers passend en juist is. Zou dan een kwart eeuw werkzaamheid in een zo hoge functie als die van staatshoofd niet een zaak zijn, waarin het gehele volk zich verheugt? En zeker, wanneer de jubilaresse zich mag koesteren in de reputatie van onkreukbaarheid, wijs heid en beminnelijkheid, die onze vor stin geniet. Wij voegen onze eerbiedige gelukwensen bij de vele, die de ko ninklijke jubilaresse in deze dagen zal ontvangen. Eben Haëzer - tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen, zoals menig oude gevelsteen nog getuigt. Ook wie zich vrij weet van elke reli gieuze overtuiging zal de diepe zin van dit woord proeven. Natuurlijk 25 jaar "iets" zijn is op zichzelf geen verdienste - evenmin als oud worden - maar het feit biedt een goede gelegenheid, hetgeen achter ons ligt te overzien: onze grotere of kleine re verdiensten, onze fouten en tekort komingen, de zegeningen van het lot en de slagen die het ons toebracht. Van dit standpunt uit gezien is er alle grond tot dankbare herdenking van hetgeen in de afgelopen kwart eeuw geschiedde. Vanuit een dieptepunt in de geschiedenis zijn wij, Nederlanders, opgeklommen tot hetgeen 25 jaar ge leden een haast onvoorstelbaar hoog tepunt leek. Wat vanuit dit standpunt gezien een viering zou kunnen zijn, waaraan alle Nederlanders eendrachtig zouden kun nen deelnemen, in optocht of ceremo nieel of in de rust van de binnenkamer dreigt intussen een demonstratie te worden van de traditionele verdeeld heid die onze grootste nationale on deugd schijnt te zijn. Als deze regels geschreven worden is het tumult in volle hevigheid losgebarsten. De oude controverse: monarchie of republiek als de staatsvorm die de beste waar borgen tot ontplooiing van de nationale krachten biedt is - gelukkig - al jaren op de achtergrond gedrongen. Hoe men zich principieel ook opstelt, ieder schijnt zich neergelegd te hebben bij het feit, dat Nederland een koningshuis telt en vele Oranjes zich de hoogste titel waardig hebben getoond. Zeker geldt dit voor de twee vrouwen, die nu driekwart eeuw de kroon hebben Door een onbegrijpelijke en betreurens waardige verwarring in berichtgevingen hebben wij in ons nummer van 15 Au gustus op pagina 5 melding gemaakt van het overlijden van de heer Ringro- se, wat NIET het geval blijkt te zijn. Het blijkt achteraf zelfs niet eens meer te reconstrueren hoe zo'n ellendige vergissing gemaakt kon zijn, al heeft de extra drukte door de vele vacanties van personeel en een ongewoon groot aantal schokkende overlijdensgevallen er zeker mee te maken gehad. Overi gens helpen we graag geloven dat zulk een bericht juist een voorteken voor een lang leven moet zijn. We hebben de heer Ringrose in elk geval oprecht "Sindhabad!" (leef lang!) toegewenst, ook uit naam van de vele goede vrien den van onze sobat van Jogja gedragen. Hun optreden is boven critiek verhe ven: Wilhelmina is met recht de Moe der des Vaderlands genoemd; haar dochter zijn de zware beproevingen van de eerste helft dezer eeuw goed deels bespaard gebleven maar ook Juliana, opgetreden in de jaren van de crisis, die tot Indonesië's onafhankelijk heid zouden leiden heeft zich haar bijzondere plaats in de samenleving waardig getoond. Haar reis naar het voormalig Nederlands bezit aan de evenaar heeft bij hen, die eens haar onderdanen waren, de toenadering vol tooid tussen twee volken, die voor eeuwig van elkaar gescheiden leken. Tegen de achtergrond van hetgeen zich in 25 jaar afspeelde lijkt al het gekibbel, dat zich thans voordoet over de wijze en de omvang van het eer betoon, dat men de jubilaresse wil brengen, belachelijk en minderwaardig. Het is ver beneden de waardigheid van ons volk. Het is niet in de eerste plaats een hoge vrouwe die men gaat huldigen, het is het symbool van vrij heid en onafhankelijkheid, van bloei en opgang van de Nederlanden in een kwart eeuw, dat men in deze dagen mag herdenken. Het gekrakeel over hetgeen men nu precies zou moeten doen of laten werpt een schril licht op hetgeen Nederland meent aan zich zelf verplicht te zijn op een nationale gedenkdag. Geen taak is moeilijker, dan waardig te bedanken. J.H.R. 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3