ALTUD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? MIJMERINGEN OVER HET LAND VAN HERKOMST (III) Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Met onze gastheer reden wij per auto via Bogor, de Puntjak en de Wijnkoops baai naar Bandung. Onze eerste pleisterplaats was de Plan tentuin. Die was - in ieder geval toen - gesloten voor publiek, omdat een hevi ge storm veel bomen had ontworteld en men nog met de opruimingswerk zaamheden bezig was. Aangezien onze gastheer de mensen die er wat over te vertellen hadden echter goed kende, mochten wij er in. Voorzover ik mij de plantentuin herin ner, is er weinig veranderd. Hij ziet er nog keurig onderhouden uit. Het was een genot er doorheen te wandelen en mijn geliefde kenaribomen weer te zien. Ik weet niet waarom, maar ik heb een zwak voor kenaribomen, ik vind ze prachtig. In de kassen waren de mooi ste orchideeën in grote verscheiden heid te bewonderen. Daarna voerde de weg naar de Puntjak met een zijsprongetje naar het meer van Tjigombong. Daar had ik vele her inneringen aan. Hoe vaak had ik daar niet op gekano-ed! In het donkere, rim pelloze wateroppervlak zag ik mij voort peddelen om na afloop met alle vrien den een gigantische nassi goreng-maal- tijd in het "Lido"-restaurant te veror beren. Je kon er ook bungalows huren en dan gingen we met een hele groep, in die tijd nog netjes de meisjes bij mekaar en de jongens apart! Onze kookkunst stelde in die dagen nog weinig voor (thuis deed immers de kokki het of ma) en na enige mislukte maaltijden opge diend te hebben - waarvoor de (ver diende) honende opmerkingen niet uit bleven, besloten we maar in "Lido" te gaan eten, waar we met de kano vanuit de bungalow naar toe peddelden. Het leven heeft ons inmiddels geleerd ons eigen potje (niet onverdienstelijk) te koken! Na mij van het meer losgerukt te heb ben gingen we verder tot ik de eerste sawahs zag met de Salak en Gedeh op de achtergrond, onderwerp van talloze schilderijen die bij ons Indische mensen aan de muur hangen. De werkelijkheid deed mij de tranen in de ogen springen. Ik stapte de auto uit en ik heb er zeker wel een kwartier naar staan staren. Wat er ook veranderd mag zijn in Indonesië, niet de sawahs. Ze lagen nog even vre dig in de diverse kleurschakeringen, van de zachtgroene pas-geplante tot de fel-gele rijpe padi. De tani ploegde met zijn karbouw nog precies zo als vijf-en- twintig jaar geleden, geen tractor te zien! En op de tegallans de luid-snate- rende rij eenden. Verder was het dood- Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de. natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 4,20 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. stij, door de zinderende hitte waren de bergcontouren wat wazig. Aan de overkant van de weg stonden een paar kamponghuisjes, waarvoor de ganse familie nieuwsgierig naar ons stond te kijken. Toen wij naar de auto terugliepen, riepen ze luidruchtig "bikin portret", wijzend naar de camera die aan mijn hals hing. Dat is nou een van de grote verschillen met andere Mo hammedaanse landen, waar ze - als ik een foto wilde maken - begonnen te protesteren en probeerden zulks te voorkomen door weg te lopen of hun handen voor mijn lens te houden, daar bij overvloedig scheldend. Een finan ciële tegemoetkoming hielp helemaal niet altijd, ze wilden gewoon niet. Onze Indonesische vrienden vroegen er om en als ik dan - maar al te graag - aan hun wens voldeed, verdrongen ze zich, gul lachend, om maar allemaal op de foto te komen! Bij alle andere zaken is Indonesië dan ook een paradijs voor de fotograaf. We gingen lunchen in het Puntjak hotel dat die dag overstroomd was met luid ruchtige touristen van Neckermann. Wij bekeken ze met afgrijzen, al is het na tuurlijk heerlijk voor de Indonesische schatkist. We kregen een vermoeden dat ze alles hadden opgegeten, want wat wij ook op de spijskaart aanwezen, het was er niet. Toen we eindelijk, be rustend, vroegen wat er dan wel was,, stelde de ober of de pramubhakti - zo als die nu zo fraai heet - een, om met Ollie B. Bommel te spreken, eenvou dige doch voedzame nassi goreng voor, welke in dank werd aanvaard. Het hotel ziet er overigens zeer be hoorlijk uit, heeft een zwembad en biedt een schitterend uitzicht. Onderweg had den wij vele aardige bungalows opge- -merkt in het vroegere Megamendung. Het was eigenlijk weer helemaal als vroeger, behalve de Neckermannetjes, die wij in alle steden aantroffen waar wij ook heengingen. Het was de bedoeling 's avonds de Wijnkoopsbaai te bereiken en te over nachten in het Samudra Beach Hotel, te Pelabuhan Ratu. Vroeger had ik van uit Soekaboemi vaak de tocht naar de ze desa gemaakt en ik herinner me nog levendig de weg met de tientallen haar speldbochten, waar menigeen niet te gen opgewassen was. Er moest dan ook nogal eens worden gestopt om de ze ongelukkigen enig respijt te gunnen. De weg er heen was - vorig jaar - bij zonder slecht, vol kuilen en gaten, die de brave Ibrahim menige verwensing ontlokten en hem dwong kalmpjes aan te doen. We waren niet zo verbaasd in het hotel slechts enkele gasten aan te treffen. Alleen volslagen onbekendheid met de toestand van de weg brengt argeloze reizigers - zoals wij - er toe het als reisdoel te bestemmen! En dat is heel jammer want het is een mooi en uiterst comfortabel hotel, toen wat spookachtig door de leegte. Het staat op de plaats van de vroegere pa- sanggrahan, boven op een heuvel, en biedt dus een adembenemend panora ma op de baai. Die nacht sliep ik tevreden in met het geklots van de golven tegen de rots wanden. Frieda Swart.

Tong Tong | 1973 | | pagina 5