ONZE GEZONDHEID (IV) "DE KRONTJONG - GITAAR" door ROSALIE GROOSS OOSTERS SPROOKJE Dit artikel is uiterst belangrijk voor allen die fit willen blijven tot het eind toe! Wie alle hierin gegeven adviezen op de juiste wijze opvolgt blijft tang- goeng fit tot het eind! Vergelijken wij onze gezondheid met een gebouw, dan kunnen wij die ver gelijking verder trekken a.v.: "Fundering" (ons voedsel en wat wij drinken) is dus zeer belangrijk. "5 belangrijke steunpilaren" t.w. I. on ze ademhaling, II. onze lever, III. onze stoelgang, IV. onze activiteit (lichame lijk, geestelijk), V. onze rust. Ons voedsel. De kwaliteit is belangrij ker dan de kwantiteit. Ook hier is te veel ongezond. Ofschoon veel, zelfs méér toch gezond kan zijn, want men kan afslanken door meer te eten, na melijk rauwe bladgroenten, zoals an dijvie, spinazie, rode of witte kool, maar vooral kropsla. En natuurlijk zon der veel vette saus. De planten zijn in staat om de levensenergie van de zon o.a. in hun bladeren op te nemen en vast te houden! Door die bladeren rauw te eten kunnen wij die zonne levensenergie voor onze gezondheid benutten. Bovendien moeten wij die bladeren zo vers mogelijk rauw eten. Maar dit is nu juist één van de grote ellenden van onze moderne tijd. Waar immers kan men nog écht-verse groen ten en fruit krijgen? Eerst worden deze door de groothandelaren en daarna door de detaillisten opgekocht en op geslagen onder het motto: goedkoop opkopen en duur verkopen; dus ook hier weer: Welvaart (beurs van de han delaar) gaat vóór het welzijn van de klant. Mogelijk dat men direct bij de boer nog verse groenten en fruit krij gen kan. Voor een goed adres is een extra rit zeker de moeite waard. In de praktijk komt het dus hierop neer: I. als maag en darmen in orde zijn, dan zoveel mogelijk rauw-kost gebruiken b.v. petjel, gado-gado, lotèk (West-Java) urap, lalap. Maar: 1e. De overgang van gemengde kost (wat de meesten van ons eten) naar rauw-kost moet geleidelijk gebeu ren, om onze spijsverteringsorganen de tijd te geven goed om te schakelen. 2e. Tussen een rauwkost-maaltijd en het nuttigen van rauwe vruchten, moet een tussenpauze van minstens 3 uur zijn; anders kans op gisting in de darmen met als gevolg "perut berken- tut" (winderigheid) 3e. Katjangsaus moet met mate ge bruikt worden, want katjangoiie vet en dit betekent extra-werk voor onze lever, die een zeer belangrijke bewa ker is voor onze gezondheid en dus zoveel mogelijk gespaard moet worden. Als saus is daarom beter, ketjap se- deng met zo nodig wat sambel. 4e. KAUWEN: dit moet rustig en vlijtig gebeuren, elke hap minstens 30 x, want dit bevordert de speeksélproduc- tie. En... de spijsvertering begint al in de mond. Neem als bewijs hiervan een stukje brood in de mond. Proef goed; het smaakt niet zoet. Kauw rustig en nijver, minstens 30 x. Proef opnieuw; het stukje brood smaakt nu wél zoet, omdat het zetmeel van het brood door de ptyaline van het speeksel omgezet is in maltose moutsuiker. Als maag en darmen niet in orde zijn, dan een electrische sapcentrifuge kopen en alleen het sap van rauwe groenten/vruchten drinken. Maar even eens met minstens 3 uur tussenpauze. Wat in de centrifuge achterblijft cellulose weggooien. Voor een goede spijsvertering is de aangegeven wijze van kauwen abso luut noodzakelijk. Dit wist men tempo dulu al, want een oud gezegde luidt: Goed gekauwd is half verdouwd! Dierlijke eiwitten d.w.z. vlees, kip, vis, ei, kaas. Voor een volwassene is per dag V2 gram (per kilo lichaamsgewicht) vlees, of kip, óf vis óf ei óf kaas ruim vol doende m.a.w. voor iemand van 54 kg. is dagelijks (dus thuis) 27 gram vlees óf kip óf vis óf ei óf kaas ruim voldoen de; voor iemand van 60 kg. 30, gram, van 70 kg. 35 gram enz. Het meerdere is absoluut ongezond. 1e. Wordt het wél opgenomen, dan ontstaat uit de purinen het gevaarlijke urinezuur, (vooral voor rheuma en jichtpatienten gevaarlijk) 2. Wordt het niet opgenomen, dan ver oorzaakt het rotting in de darmen, met als gevolg het ontstaan van toxinen (giftige stoffen) Op verjaardagen e.d. kan men gerust matig lekker smullen en denk aan het motto: Smul maar lekkerrr, doch stel perk en paal, dan blijf je vitaal en bui ten het hospitaal! (dus awas, djangan rakoes) Wit meel/witte suikerproducten zo als wit brood, beschuit, koekjes, ge bak, snoep zoals bonbons, chocolaad- jes enz. moeten geboycot worden (Zie mijn art. op blz. 24 in Tong Tong van 15 mei j.l.) want deze bevorderen ten zeerste het ontstaan van aderverkal king (dus ook hartinfarct) en kanker waar ook in het lichaam. Wat wij drinken: beslist gezond is: 3 x daags één kop warm water met 2 theelepels Bio-appelazijn (neduma) en 2 theelepels Guatamalahoning van Dr. A. Vogel. Andere dranken zoals koffie, thee, cho colade, frisdranken liefst afschaffen. Indien beslist koffie gedronken moet worden, dan liefst caffeïnevrije koffie met bruine rietsuiker of Guatamalaho ning. Zout bevordert verhoogde bloed druk en ontsteking waar ook in het lichaam, dus zo weinig mogelijk ge bruiken en liefst Herbamare (gekruid zeezout) uit de Reformwinkel. O. H. KILIAAN «inn.ni BEOOSS moesson Op zoek naar de oorsprong en geschiedenis van de krontjong. 190 pagina's (plm.) f 9,90 f 0,90 porto. Op een ochtend vond Nabi Soeleiman (koning Salomo) een kleine slang, stijf van de nachtelijke kilte, ineengerold in het gras. Vol erbarmen nam hij het diertje op en stak hem in zijn zak. Toen hij in de loop van de dag zijn hand in zijn zak stak, beet de slang, die door de lichaamswarmte van zijn weldoener was ontdooid, hem in de vinger. Nabi Soeleiman wierp hem van zich af en zei toornig: "Ondankbare! Van nu af aan zal de mens je vijand zijn en waar hij je ontmoet zal hij je doden." Toen zoog hij het gif uit en spuwde het op de grond. En zie! op de plaats waar het speeksel was gevallen groei de een plant met stevige brede bla deren: de tabaksplant. "Heer," sprak de slang, "het spijt me dat ik U gebeten heb. Als teken van mijn berouw schenk ik de mens deze plant. Het gif dat in zijn bladeren zit zal hem zowel genot als genezing geven." Toen schuifelde hij vlug weg en ver dween in het hoge gras. Merkwaardig, nu na 2000 jaar wederom de ondergang van de beschaving dreigt, worden uitspraken uit het Nieuwe Testament weer actueel. Omdat vele verschijnselen stereotype ondergangsverschijnselen zijn? Het opvallend ste: de hypocrisie die Lucas signaleerde: "Wacht Uzelve voor den zuurdeesem der Fari- zeërs, welke is geveinsdheid." Lucas, weet U, zit tjokvol ACTUELE beschouwingen 6

Tong Tong | 1973 | | pagina 6