'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. ANTWOORDEN QUIZ "TOETOEL REUS" BAKKEN VOL Grote winkelpanden, zoals het voor oorlogse Tjioda, Toko de Zon en zelfs Toko Ang SioeTjiang, zijn thans Toser- ba's (Toko Serba Ada) geworden, d.w. z. diverse zaakjes hebben er hun standjes; een mini shopping-centre zou je dat kunnen noemen. Op het Tjitarumplein staat op de plek van het Groot monument nu een le vensgrote mesigit en op het Oranje plein bij het complex van Lux Vincet een gebouw voor de padvinderij. De majestueuse regenbomen staan er ge lukkig nog. Instituut Pasteur is nu RSUP (Ruma Sakit Umum Pusat) ge worden. Behalve enkele bijbouwsels is hier alles vooroorlogs. Zo ook het Borromeus Ziekenhuis. De Jaarbeurs is na de oorlog nooit meer terug ge weest; het terrein wordt door de mili tairen geoccupeerd. Het Insulindepark is nu de Taman Lalu-lintus, waar kin deren het ABC van het verkeer wordt bijgebracht door middel van miniatuur verkeerbakens. Het schijnt dat niemand daar gebruik van maakt, want zelfs op Zondagen is het daar gewoon sepih. Vermoedelijk is de prijs van een toe gangskaartje (Rp. 50/Rp. 25) terlalu mahal voor de orang ketjil. Om nu een ouwe sapi uit de sloot te halen, weet je nog op welk een onvergetelijke ma nier wij de eerste nederlaag van de Japse vloot hebben gevierd? We waren immers bezig bij Ali Alketiri een hele stapel sate geit soldaat te maken, toen op een gegeven moment een truck voor 't hek stopte. Iemand riep (ik weet niet meer wie): "Nippon!" Later bleek dat de wagen gewoon mogok, het doodgewoon vertikte verder te rijden. Doch dat wist je toen niet. Safe is safe, dacht je en deed een formidabele sprong door het (gelukkig) openstaan de raam, sprintte het achtererf op in zeven-mijlslaarzen, nam met een sier lijke zwaai de ringmuur, om een soft landing te maken in de kampong. Je had destijds beslist ongewild een paar Olympische rekords de nek omge draaid met achterlating van je jas met die rode-bol-band op de mouw; je lah je rot! Tussen twee haakjes weet je dat Saleh en Baraq ons al zijn voor gegaan naar het Wahalla? Ook Pah Ong (gewezen drummer van het In dische Restaurant) en Tjiong (rijstpeller van Tjisarua) zijn er niet meer; mis schien zijn jij en ik de laatste van de Mohikanen. Weet je nog, hoe wij pro forma een badminton-club vormden en geregeld op Pungkur kwamen om de optimis tische berichten van Simon en Manda- gi van de Weeskamer te verifiëren? Ik zie nog voor mij je mondhoeken neer hangen als de slappe Mandarijnsnor elke keer, dat wij die kabar angin door "censuur" een tikkeltje minder "lek ker" maakten. Jij wilde destijds zo graag weten, waar ik het ongezegelde radiotoestel, dat me in staat stelde jullie van BBC be richten te voorzien, verstopte, is het CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van „groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 4,20 per kuur. Nu verkrijgbaar in handige doordruk- verpakking. (zie pagina 3) 1. Gedong Saté. 2. Kantor Palès. 3. Landvoogdelijk buitenverblijf te midden van de "bergtuin" van 's Lands Plantentuin. 4. Bandung. 5. Een leeuwtje, wel eens spottend "poedeltje" genoemd. 6. Bogor en Lawang. 7. Lampegan (W.-Java en Mrawan (O. Java). 8. Verschil in spoorwijdte. SS smal spoor en NIS breedspoor. 9. Cheribon, Solo, Soerabaia, Demak. 10. Tangerang. niet zo Buus? Now it can be told: ingebouwd achter het altaar! De Jap heeft immers zo'n respect voor voor ouderverering. Simple comme bonjour! En weet je wie het nieuws het vrouwen kamp aan de Papandajanlaan binnen smokkelde? Juffrouw Lies, het meiske from Tegal en wel opgerold in een Kooa sigaret! Misschien zou notaris L. of Mr. U. je hierover meer kunnen vertellen als ze nog in leven zijn. Zeg, jij staat feitelijk bij mij nog in het krijt, weet je dat? Waar blijven de doorlopende vrijkaarten, die je me beloofde, als de Pacific Oorlog verle den tijd was? Enfin, ik zal die maar weer, als ge woonlijk, op mijn navel schrijven, hè? Tot zover maar, ja bung? Salam hangat van je ouwe sobat The "Toetoel petis" meen ik, dat het instede van "toel" of "toetoel" moet zijn "tjot- jol", dus "tjotjol petis". Het Soendanese of Maleise woord "tjotjol" of "njotjol" betekent letterlijk "drukken". Een voorbeeld- bij het eten drukt men het klompje rijst (nasi), dat men tussen z'n vingers houdt op de petis of ook wel op de ketjap of de sambel. Onder jagers wordt de uitdrukking tjotjol pètis" figuurlijk ge-bruikt, het geen wil zeggen: het wild zo dicht na deren of laten komen, dat er niet de minste kans bestaat om mis te schie ten. Of bij het knikkeren: dat de afstand van je eigen knikker tot die van de tegenpartij zo kort is, dat je die beslist moet raken. Bij jagers wordt dit gezegde gebruikt, om de schutter te plagen. M.a.w. wil men zeggen: "Ach, het was zo ge makkelijk! Het is geen kunst meer, het is "tjotjol petis!" H. Remezond. (Een van de vele uitleggingen die wij over dit onderwerp ontvingen ("Wat be tekent "toetoel petis?") en die lichtelijk van elkaar verschillen, maar in hun bedoelingen duidelijk zijn. - Red.) Het spreekwoord "paarden die de ha ver verdienen, krijgen ze niet" is alge meen bekend. Maar weet U wel dat de tegengestelde waarheid óók bestaat, maar niet met een spreekwoord be dacht is: paarden die de haver niet verdienen, krijgen ze vaak bij bakken- vol over zich heen gegooid! 5

Tong Tong | 1973 | | pagina 5