Journalistieke Herinneringen (X) r I ZIJLICHT OP EEN HISTORISCHE FIGUUR Dfsco Bolland "Mijn Iboe 6 Toen hij na de souvereiniteitsoverdracht zijn intrek nam in het voormalig paleis van de gouverneurs-generaal trof hij daar een aantal Nederlanders aan, die deel uitmaakten van de huishoudelijke dienst. Deze verkeerden in onzekerheid over hun toekomst en bovendien... ze spraken geen of onvoldoende Indone sisch. De Nederlandse groep wendde zich tot de president om zich bij voor baat te verontschuldigen, wanneer zij opdrachten in het Indonesisch wellicht verkeerd zouden uitvoeren. De presi dent zei hen: "Ik zal antwoorden in de taal, waarin ik word toegesproken Nog geruime tijd is de Nederlandse ma jor domus, de hofmeester, op het paleis gebleven. Toen hij eindelijk vertrok werd hij overladen met geschenken. Wie hem loyaal terzijde stond kon op Soekarno's vertrouwen rekenen. Voor sommige Nederlanders is hij, ook nu nog, de incarnatie van de duivel, de bron van alle leed na de bevrijding van het Japanse juk. Voor vele Indonesiërs was hij een halfgod, de Vader des Va derlands, die Indonesië zou leiden op de weg naar de negara adil dan makmur - de rechtvaardige en welvarende staat. IVat hier volgt is een serie anecdoten betrekking hebbende op een figuur, die wereldgeschiedenis heeft gemaakt. Want dat dit het geval is, daarover kunnen wij het allen eens zijn. Dat de man, die zich op 17 augustus 1945 uitriep tot president van een onaf hankelijke republiek Indonesië alleen maar Soekarno heette heeft voor Ame rikaanse journalisten grote moeilijkhe den opgeleverd. In Amerika heeft ieder een een voornaam en daar de American way of life superieur is behoort ieder die zich in deze wereld op de voor grond plaatst er ook één te hebben. Ik zal niet beweren dat de Amerikaanse journalisten ons niet geloofden wan neer wij zeiden, dat het op Java bepaald geen schande was, als een man geen voornaam had, maar hun redakties wa ren minder gemakkelijk te overtuigen en misschien had de geschiedenis^ een andere weg gekozen als het "pro bleem" niet was opgelost, zij het in strijd met de waarheid. Jan Bouwer, een Nederlands journalist die zich de gehele oorlog verborgen had weten te houden en nu optrad als vertegenwoor diger van een Amerikaans persbureau riep zijn collega's bijeen en zei: "Laten we hem Ahmed noemen, dat is een veel voorkomende naam op Java, dan zijn onze redakties tevreden". Aldus werd besloten. Ahmed Soekarno zag het le venslicht. In de Amerikaanse pers was deze Ah med een lang leven beschoren. Protes ten van Indonesische collega's tegen de "aanvulling" van de naam van hun leider hadden geen succes. Het slacht offer van deze naamsuitbreiding zelf heeft geruime tijd niet geweten hoe hij plotseling aan een voornaam was ge komen. Toen hij er achter kwam hoe de vork in de steel zat - veel later - moest hij er hartelijk om lachen. Was hij zo'n "blanda-vreter" als velen hebben vermoed? In een discussie met mij zei hij eens: "Jij weet beter dan wie ook, dat ik de Nederlanders niet haat maar wel de Nederlandse politiek". Er zijn vele voorbeelden van de goede verstandhouding van de president en individuele Nederlanders: hij was bo vendien "nederlands" opgevoed, had zeer veel nederlandse boeken gelezen en sprak onze taal uitstekend - aanvan kelijk zelfs veel beter dan de bahasa. Het meest treffend voorbeeld van zijn gevoelens voor "een" Nederlander was zijn verhouding tot Pater M., behorende tot de Missie-statie te Endeh. In Endeh was Soekarno jaren lang geinterneerd. Toen een van zijn reizen hem naar Flo- res voerde was dat niet alleen een werkbezoek. Vele banden bonden hem aan de omgeving. Een daarvan was de belangstelling van de ingenieur Soe karno voor de ambachtsschool van de Missie-statie in Endeh, directeur was Pater M. Tussen deze beide mannen moet zich een grote vriendschap hebben ontwik keld. Tijdens zijn gedwongen verblijf in Endeh bezocht Soekarno de ambachts- Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Stationsweg 77 tel. 070 60 15 12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel 070 86 32 01 VOORBURG Fred. Hendrikl. 161 tel. 070 - 55 66 97 Giro 406636 DEN HAAG OP VELER VERZOEK OPNIEUW VERKRIJGBAAR Jos Ben Snijders Ft.» .NO.SCMB ICV6MSUEOKS VAM jOS BÉN SNIJDERS RCA Camden CAS 10274 - ƒ12,50 (beperkte oplage - haast u school vaak: hij had grote belangstel ling voor het onderwijs vooral voor zo ver dat op het gebied van zijn eigen studie lag. Buiten het officiële program van zijn bezoek om slipte hij dan ook op een morgen naar de oude vertrouw de omgeving, waar Pater M. ook na ve le jaren nog de leiding voerde. Des middags bij het vertrek van het presidentiële gezelschap stond op de smalle steiger in de kleine baai de ere wacht opgesteld en de plaatselijke au toriteiten gereed om afscheid te nemen van het Hoog Bezoek. Plotseling draai de de president zich om en riep met luide stem: "Waar is Pater M.?" De Pater was natuurlijk niet op de stei ger... daar waren alleen maar autoritei ten en militairen. Pater M. stond op het strand om zijn oude vriend uit te wui ven. Pater M. werd gehaald. Op de steiger, ten overstaan van alle Indonesische au toriteiten, nam de president met grote warmte afscheid van zijn Nederlandse vriend. Hij kon wel tegen een grapje, ook al was hij daar zelf het middelpunt van. De Irian-agitatie was al flink aan het opwarmen, toen de president een van zijn werkbezoeken aan Bali bracht. Het gezelschap begaf zich ook naar Nega ra, West Bali. Aan de tocht van Den Pasar westwaarts ging een korte inlei ding van de president vooraf. Wij moes ten in Negara niet veel tekenen ver wachten van de typisch Balische cul tuur waaraan Midden en Oost Bali zo rijk zijn. Eigenlijk het enige bijzondere aan Negara was, dat daar nog tijgers voorkwamen. Het bezoek aan Negara verliep zeer plesant. De gebruikelijke toespraak van het staatshoofd, een soms uren vergen de bezigheid, duurde maar kort en daarna was er een zeer genoeglijk en feestelijk middagmaal. Wij waren ver zameld bij de auto's om de terugreis te aanvaarden toen de president zich om keerde en zei: "En hoe vonden jullie Negara?" Waarop een van de drie Ne derlanders in het gezelschap antwoord de: "Erg gezellig, meneer de president, maar ik heb toch iets gemist!" "Wat dan?" "Een deputatie van tijgers die om Irian vroegen!" Luid gelach van alle aanwezigen. Trouwens, een cabaret dat de geza menlijke journalisten in het presidenti ele gezelschap organiseerden aan boord van de "witte boot" na een be zoek aan Morotai loog er ook niet om. De manier waarop de Hoge Aanwezig heid daar schertsend op de hak werd genomen zou men zelfs in het moderne hippe Nederland nauwelijks voor mo gelijk hebben gehouden. Ook als dat enige ontstemming zou hebben veroor zaakt, dat hebben de deelnemers aan het cabaret daarvan toch niets gemerkt. Soekarno informeel was een man onder vrienden, zoals ook de gebruikelijke zangavondjes, op reis maar ook ten paleize, bewezen.

Tong Tong | 1973 | | pagina 6