ONZE GEZONDHEID (V) RUEB Hieronder plaatsen wij weer een afle vering van de serie "Onze Gezondheid" van de hand van Dr. O. H. Kiliaan met nuttige wenken voor Uw gezondheid, waarvan het vierde deel in het nummer van T.T. van 1 september jl. verscheen. Steunpilaar I: Onze ademhaling; deze is zeer belangrijk, want hierdoor kun nen wij ons lichaam voorzien van vol doende zuurstof, en dit is zeer be langrijk voor onze gezondheid. Ver geet niet: wij kunnen slechts enkele minuten zonder zuurstof en meer dan een maand zonder eten. Maar ook de manier van ademhalen is belangrijk. Eerst rustig, zo volledig mogelijk, uit ademen met ingetrokken buik, daarna rustig, zo diep mogelijk, inademen met uitgezette buik. (In het begin een beet je "kikoek", maar na wat oefening gaat het best). Dagelijks wandelen (niet slenteren) in zo zuiver mogelijke lucht (Bos, heide, duinen of diep-achter in groot stadspark zonder uitlaatgassen) Stop bij tussenpozen voor 50x diep in- en-uitademen, en dat 4 (liefst nog meerdere) malen. Door ons lichaam vol te pompen met zuurstof, wordt het vormen van slakken schadelijke afvalproducten) in onze weefsels tegen gegaan en de verwij dering daarvan bevorderd; ophoping daarvan bevordert het ontstaan van z.g. ouderdomskwalen. Bovendien is de aanwezigheid van voldoende zuurstof goed voor de gezondheid van: Steunpilaar II: Onze lever. Zonder een gezonde lever geen goede gezondheid, want behalve het produceren van gal moet de lever ook het bloed ontdoen van zoveel mogelijk schadelijke stoffen, die het uit de darmen toegevoerd krijgt, Daarom moeten wij onze lever zo ge zond mogelijk houden door: a.) vol doende zuurstof b) voldoende lichaams beweging d.w.z. wandelen (minstens 4 x 1/4 uur of 2 x 1/2 uur in zo zuiver mogelijke lucht (zie boven). Liefst nog meer, maar zonder te forceren natuurlijk, c.) Spaarzaam zijn met vetten en met zoetigheid. Dus ook niet te veel gegorèngde spijzen (liefst bereid met plantaardig vet). Steunpilaar III: Onze stoelgang; deze dient om ons te reinigen van onbruik bare voedselresten, die giftig zijn; deze moeten wij dus zo snel mogelijk kwijt raken. Eén ontlasting per dag is abso luut noodzakelijk, beter 2 x, één 's mor gens en 1 x 's avonds. Een werelbe- roemde Engelse chirurg heeft zelfs de volgende mening: Wij hebben dagelijks 3 hoofdmaaltijden en nog wat "tussen- tijdjes", daarom moeten wij ook min stens 3 stoelgangen per dag hebben. Deze ideale stoelgang lijkt mij helaas niet haalbaar. Rauwkost, veel wande len plus ademhalingsoefeningen in zui vere lucht, ook lijnzaad van Reform winkel of drogist bevorderen de stoel gang. Dagelijkse voldoende ontlasting is dus zeer belangrijk en bevordert ten zeerste gezondheid en fitheid tot het eind. Onvoldoende stoelgang daarentegen bevordert ziekten zoals, rheuma, ader verkalking, hartinfarct, nier-maag-darm leverziekten en kanker. Wie deze ziek ten wil vermijden moet minstens zorgen voor een prima stoelgang. Steunpilaar IV: Activiteit. Lichamelijke activiteit in zo zuiver mogelijke atmos feer d.w.z. zoveel mogelijk wandelen in zo zuiver mogelijke lucht plus adem halingsoefeningen (zie boven). Denk aan het oude gezegde: RUST ROEST. Dit geldt vooral voor onze "A.O.W." organen. Ook noodzakelijk is om onze gewrich ten door gymnastiek soepel te houden. Voor a'le bewegingen die mogelijk zijn in die gewrichten b.v. de onderarm niet alleen buigen en strekken in het elle booggewricht, maar ook om de lengte as draaien, door met de ene hand de andere te draaien enz. Als AO.W.-er (ster) niet denken, nu moet ik veel rusten, want dit is nega tieve (dus ongezonde) auto-suggestie. Zie mijn GEZONDHEID III. De juiste instelling is de positieve autosuggestie en iedere dag, telkens opnieuw zeggen: Al heb ik nu mijn A.O.W.toch kan ik zelf best mijn eigen boontjes doppen. Hoe méér men dit doet, hoe langer men dat zal kunnen blijven doen! Indien men nog geen angina pectoris of hartinfarct heeft gehad, dan zoveel mogelijk de trap nemen en de lift al léén, als er veel boodschappen te sjouwen zijn. Niemand dwingt ons de trappen óp of af te rennen. Dus rustig klimmen naar 1e etage, op het bordes stoppen, ademhalingsoefening, dan door naar 2e etage, (idem dito), dan "sabar naik terus" naar 3e, 4e, etage. Alles kan, oefening baart kunst, echter zonder forceren. Ik, als 68-jarige, links- zijdig verlamde invalide, doe iedere dag het volgende: van 2e etage helemaal naar de keldergang (staat gelijk aan 3e etage naar parterre). Wandel circa een uur, zo mogelijk buiten, anders in flatkelder-gang (net zo lang als het flatgebouw breed is) heen en weer, met open kelderluik, dan pas terug "pulang kandang", dus weer 3 etages. Eén uur "wandelen" van mij, vergeet dat niet, staat gelijk aan minstens 3 uur van iemand met ess 0*1 oefs'p soewoharcljo \*-«i "OERIP SOEMOHARDJO" door Rohmah Soemohardjo- Soebroto Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, uitgave Moesson-reeks. Prijs nu slechts f 5,incl. porto Een boek, waarvan J.H.R. in Tong Tong zegt: "het geeft een boeiend beeld van het leven van een Javaanse familie, sterk georienteerd op Nederland, maar nochtans Indo nesisch 3000000000000000000000000000 O O O O O O O O O O O O O O O Fred. Hendriklaan 141 Den Haag, Tel. 070-55 99 19 Postrekening 1369940 Toshiba Elektrische Rijstkookpan. 1,8 liter 77,50 Bestellingen onder Rembours of giro vooruit 6 maanden garantie. Verzendkosten f 4.50 DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO normale ledematen. Geestelijke activiteit. Dat wij ook onze geest (hersenen) door oefening soe pel moeten houden spreekt van zelf. Hierbij kan ons goed helpen, de appel, een zeer gezonde vrucht, die o.a. veel fosfaten bevat, hetgeen prima is ter versterking van onze hersenen. De si naasappel is nog gezonder en bevat o.a. ook meer fosfaten. Steunpilaar V. RUST. Slaap is geen verloren tijd, integendeel, want tijdens de slaap moet: 1e onze "levensaccu weer opgeladen worden om de volgen de dag opnieuw voldoende energie te kunnen leveren. 2e. Denk eraan dat één uur slaap vóór 24. u (middernacht) gelijk staat aan twéé uur na 24 u. Een goede slaaptijd is van 21. u tot 5 u. 3e. Wij verbruiken ongeveer 1/2 m3 lucht per uur, en dus moet liefst het venster, althans minstens het luikje open zijn. Nogmaals: Wie alle hierin gegeven adviezen op de juiste wijze opvolgt, blijft TANGGOENG FIT TOT HET EIND TOE! O. H. Kiliaan 10

Tong Tong | 1973 | | pagina 10