Fonteijn Co - v,htó DI0K,A Zo maar wat gedachten OPHEFFINGS - UITVERKOOP 10 - 20% KORTING op ALLE 22 KARAATS GOUDEN ARTIKELEN STALEN MIDO-HORLOGES 15% KORTING DE SOJABOON K1MM Indische spekkoek Vlamingstraat 5 - Den Haag - Telefoon 070-46 46 47 De sojaboon of katjang kedelee staat plotseling in het brandpunt van de be langstelling omdat het zogenaamd "ons biefstukje bedreigt". Wat klinkt dat eigenlijk belachelijk, net of de kedelee daarom alleen belangrijk is. Wij weten wel beter. In Indonesië wordt de kedelee (een peulvrucht) geplant als "tweede ge was" (na de rijstoogst) en is daarom belangrijk omdat het stikstof in de grond brengt. Na vier maanden kan er al geoogst worden. De peulen hebben een harige schil. Ik herinner me dat ik als kind zo'n bos je gekookte kedelee kreeg bij wijze van "snoepje". Uit de bruine harige schil van deze peulen aten we de boontjes en vonden ze heerlijk. De kedeleeboon komt oorspronkelijk uit China. Daar waar Chinezen (en Ja panners) zich vestigden zijn de produk- ten van de sojaboon verkrijgbaar. Ik zag ze in Brazilië en in de States. Toen ik in de States was en daar de Engelse namen van deze produkten leerde ken nen, ontdekte ik dat ook de soe-oen (Chinese vermicelli) van de sojaboon wordt gemaakt. Hierbij een lijstje van deze produkten: tahoe (tao-hoe) bean cake tao-tjo (mie-soe) bean sauce taogé bean sprouts soe-oen bean strings ketjap soy sauce Tempé heb ik echter in de winkels nooit gezien, noch in de States, noch in Bra zilië. Daarom geloof ik dat de tempé echt iets typisch Indonesisch is. In Brazilië echter heb ik wél tempé ge geten, gemaakt dooreen indisch man, Guus Ruitenbach. De kedeleebo- nen kreeg hij van een andere Indisch man, immigrant uit de landbouwkolonie Holambra, die ze verbouwde. De smaak was héérlijk! Emilie Intveld. Bloeiende flamboyant in een Indisch landschap, een stukje tropen aan de muur! Wandtegel inclusief porto f 7,50 In de winkel 6,50. (de tegel is niet hitte-bestendig, dus niet als onderzetter gebruiken) In mijn huis - al is het een flat - heerst een Indische sfeer. Inderdaad: "Kijk je uit het raam, dan zie je geen Indische straat met toekang djoewalan, geen betjaks, geen bruine voetgangers, fiet sers, etc., geen Indische bomen en planten. En op je fruitschaal geen pi sang radja (soesoe, idjo, mas), geen papaja, sawo, ramboetannoem maar op. In de keuken moet je Indische groenten vervangen door Europese, die vaak in smaak niet lijken op wat we gewoon waren te gebruiken. Maar dat is nu eenmaal het leven: je moet het nemen, zoals het je tegemoet komt en dan maar het beste ervan maken. Die regen-foto (door Rogier opgeno men, TT 1 Aug.) deed even heimwee naar een tropische regenbui opkomen. Hoe heerlijk in de regen te baden, hè Tjalie? Weet je: mijn dochter (toen 17 j.) en ik gingen met zo'n bui (badpak met daarover japon, oude schoenen aan) over Tosariweg en omgeving (Ba tavia) blootshoofds "wandelen" en ge noten ervan. Kennissen riepen ons binnen, wilden ons met de auto thuis brengen, maar we weigerden lachend, want we genoten volop!! Thuis geko men een douche nemen en dan kopi- toebroek met "wat maar" (pisang go- reng of wat anders, b.v. warmbol met boter.) Echt zalig!!! O, ik kan Tong Tong niet zomaar weg leggen als ik die ontvang, Meestal zet ik die apart en neem gauw de post, krant door, om me dan vol overgave eraan te wijden. En ik moet me echt bedwingen, om niet alles ineens uit te lezen, maar wat te "bewaren" voor straks en morgen. En ook later wordt Tong Tong nog eens en nog eens herlezen. Neen, het zou dood-jammer zijn, als Tong Tong zou verdwijnen. Gelezen, dat Lilian nu de Directie heeft overgenomen. Ik wens haar sterkte, want dat is geen sinecure. Maar ik ben ervan overtuigd, dat het in goede handen is. Menigeen is geshocked door het schrappen van het gebruikelijke af smeken van God's zegen op het eind van de Troonrede. Ik heb ook een briefkaart geschreven aan dat Uilen kabinet. Dit is niet de eerste maal, in het begin van het jaar hebben velen ook briefkaarten met protest gestuurd naar de 2e Kamer. En na een tijd kreeg ik een grote dienstenveloppe met gestencild 2 vel len aan één zijde bedrukt met een niets-zeggend antwoord (heb het nog bewaard!) Zo verknoeien ze belastinggelden! Wie weet hoeveel mensen zo'n schrijven hebben ontvangen. Ze doen toch pre cies, wat ze zelf willen en storen zich niet aan de wensen van hun kiezers, laat staan van de mensen, die niet op hen hebben gestemd. Corry Bekend van de Pasar Malam Stort 11,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 Cora Vreede-de Stuers: The Indonesian Woman, struggles and achievements Een wetenschappelijke studie o- ver de maatschappelijke ontwik keling van de vrouw in Indonesië (Engels) f 34,50, porto 1,75

Tong Tong | 1973 | | pagina 11