SI NICK De paaldorpen in de Segara Anakan (Kinderzee) bij het eiland Nusa Kambangan. grote rotspartijen die de beroemde franse riviera en de spaanse kust- stranden kunnen evenaren, maar dan nog mooier en rustiger. Wij gingen er heel vaak met vrinden en/of gasten een hele dag picniccen en men kon er heerlijk zwemmen. Het is vermeldenswaard dat het eiland volstrekt verboden gevangenisterrein was en slechts bij hoge uitzondering een bezoek kon worden gebracht dat van te voren via mijn vader aan het Dept. v. Justitie te Batavia moest wor den aangevraagd. Dit was ook o.a. het geval toen uit Nederland een film-team (Albert Balink en Manus Franken) een bezoek aan het eiland wilden brengen om natuurop names te maken voor hun film "Pareh het lied van de rijst". Ik heb dit team nog mogen begeleiden en zelfs aan het manuscript meegewerkt. Na de opsomming van zes punten die als touristische attractie geen slechte beurt zouden maken, wilde ik toch nog even aanhalen waarom dit eiland mij nog steeds als de meest dierbare periode van mijn leven doet zijn. Wij vormden op dat kleine plekje onder eigenlijk toch wel lugubere om standigheden, een hechte gemeen schap, die op elkaar was aangewezen. Daar was naast de Directeursfamilie, de onderdirecteurenfamilie, de dokters familie en de administrateurs van de verschillende posten. Voor het perso neel was er steevast een feest met Koninginnedag, St. Nicolaas en Kerst mis - waar iedereen aan deelnam. De School-boot, de N.K., bracht alle kinderen dagelijks naar en van Tjilatjap en verder had dezelfde boot 2 a 3x per dag een besteldienst voor alle eiland bewoners. Ik ben zelf een kleuterklasje begonnen met de kleintjes van 4 tot 6 jr. in een leegstaande loods, terwijl er speciaal Montesori-onderwijsmateriaal uit Holland werd besteld. Ik kon mijn tijd dus nuttig besteden ten gunste van de kleine gemeenschap. Maar ook in Tjilatjap organiseerden wij met enige notabelen o.a. revue's en dansavonden in de beroemde soos (van Toontje Po land) met de nog bekende oude tafels met een gat in het midden en de krossi males op de voorgalerij! Ik herinner mij nog het verlovingsfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard, waarbij geimproviseerd moest worden en bij gebrek aan een strijkje, de hele band van het Miss Riboetgezelschap dat toevallig in Tjilatjap optrad, geenga- geerd werd! Dit is een groots feest geworden met voor mij veel romantiek omdat hieruit mijn verloving met een officier uit voort is gesproten! W. Bessem-Bodewitz "Bevinden Uw handen zich nu in een iets aangenamer houding?" vroeg Nick Carter ironisch. "Alles op zijn tijd, Nick", zei zijn neef met een kortstondige glimlach. Het gordijn ging steeds meer opzij en weldra verscheen een snor, daarna een gezicht met klassieke trekken, waarop wilskracht te lezen was en met ogen die wild in het rond keken. Maar de Voorzienigheid waakte over deze man, die een slaaf was van zijn plicht, die moed betoonde die aan het heldendom grensde, die zijn leven op het spel zette als het erom ging een dienst aan de mensheid te bewijzen. Ze was zó lieftallig en verleidelijk, zó aantrekkelijk en onweerstaanbaar, dat ze kon worden vergeleken met Venus, dat toonbeeld van tederheid en harts tocht, een mengeling van droom en werkelijkheid uitstralend, die deed denken aan de heerlijke sterrennach ten in het warme zuiden. Als Boetje zulke schone zinnen las, vergat hij totaal dat hij in de zevende klas van de bijbelschool zat, met een beduimelde Nick Carter half uit de la geschoven op zijn schoot, terwijl boven op de lessenaar keurig het boekje "Ouwe Bram" lag van de leesles Kunt U zich dat indenken? U kunt het wéér als U de opnieuw uitgegeven Nick Carter leest met hun adembene mende kleurige omslagen en hun nog steeds adembenemender verhalen. Zo als "De Fatale Eed" of "Twee Vrou wen", "De Punt van een Dólk" of "De Dwaasheid van een Vrouw". Al bent U nu minder bekoord door de intrige van de verhalen, maar zullen ettelijke zinsconstructies U van de clubfauteuil doen rollen van het lachen. Lees daarom langzaam - en denk met geluk terug aan de tijd toen U ze samen met Boetje en Ventie stiekum las op school, mét pala asin of katjang arab ernaast! Ook al kosten ze nu niet meer 20 cent, net als "toen froeher", maar 12,90, porto 2,50. Je la je kripoet, lo! 15 Ingang van de prachtige druipsteengrotten op het eiland Nusa Kambangan

Tong Tong | 1973 | | pagina 15