€r waó eenó ik hè?" ik TAWANGMANGOE Tja, dat was de tijd dat men nog "keurig feesten" kon zonder dat het wat bijzonders was. Omdat men zijn beste kleding correct en tóch met nonchalance dragen kon. En damast, tafelzilver en kristal op tafel konden zijn zon der dat het "bourgeois" genoemd kon worden, omdat het gewoon „in stijl" was. Niet chique of "upper-ten"maar normale feestkleding. Toen b.v. ook de jazz-bands in correcte smo king gestoken waren en het dragen van dinner jacket en gabardine variaties waren van gelijk waardigheid. Dit was het diner van het IEV-Semarang in 1936. Wie staat nog op dit plaatje? Zo beginnen de sprookjes, die wij vroe ger lazen en die onze kinderen nu nog lezen. En altijd eindigen die dan, vaak na veel moeilijkheden of verdriet, nog heel goed voor de betrokkenen. Ik hoop dat, na mijn verhaal, het ook zo zal gaan aflopen voor mijn meisje in dit verhaal. Er iseen Soendanees meisje geheten, Agatha Rosyati. Zij wordt 19 jaar oud en studeert. Verder heeft zij ook nog voor een zusje van 16 jaar te zorgen die, op de middelbare school gaat. Tot nu toe verdiende zij met vertaal werk en als hulp in de bibliotheek van Corrie Saptodewo net genoeg om het hoofd boven water te houden, en vol gens onze begrippen nog uiterst ar moedig. Door veranderde werktijden van de bibliotheek is Agatha nu die betrekking kwijt en zit nu zwaar in de zorgen omdat, dit haar voornaamste inkomen was. Incidenteel, heb ik haar enige malen geld gestuurd maar, ik kan dit niet volhouden omdat ik, reeds enige per sonen in Indonesië heb geadopteerd. Agatha en haar zusje zouden met een bedrag van 50,'s maands uit de brand zijn geholpen. De meisjes zijn Rooms Katholiek. Wie wil(len) deze meisjes adopteren? Agatha kent naast het Indonesisch ook nog wat Engels. Alhoewel ik in principe bereid ben de geldzendingen te verzorgen zie ik lie ver, dat de gever(s) dit zelf doen omdat ik, nu al handen tekort kom met het voldoen aan de vraag naar kleding. Het geld kan via de P.T.T. middels een internationale postwissel naar Indone sië worden gestuurd. Het adres is: Agatha Rosyati - Jln. Ir. H. Juanda 271, Bandung, Indonesia. Wanrïeer nu 4 of 5 gezinnen deze meis jes adopteren is dat niet zo zwaar. Het kost dan 12,50 p. mnd. Praat eens met elkaar hierover, als jullie gezellig een kopje koffie toebroek drinkt, en ik hoop van ganser harte dat, voor deze Soendanese meisjes, een sprookje waarheid mag worden. Chris Alles gaat zijn cirkelgang 6 jaar"Papa, Mama, hoe moet dat?" 16 jaar"Oh, wat zijn jullie toch ouderwets met dat zó te doen!" 26 jaar"Hoe doen jullie dat nou, 36 jaar"Hoe moet dat? Hoe zou den jullie dat doen?" 46 jaar"Hebben we dat nou wel zo goed gedaan als jullie?" 56 jaar"Oh Grote God, waren jullie er toch nog maar. Hoe in Hemelsnaam moe ten we dit doen??" M.M. Een man nam een foto van het zwem bad in TawangmangoeEcht, ik Moet hier even over schrijven. Op de achtergrond staat een kleine pondok. ONZE pondok, waar wij jaar in- jaar uit logeerden. Met deze kiek schoot de fotograaf recht in mijn hart, hij krikte er ontzettend veel herinne ringen mee open. Staat de uitkijktoren er nog? Daar verloor ik op een haar na twee wijsvingers tussen een ijzeren klapstoel. En hoe is het met de speeltuin gesteld? Met name de draaimolen? Bij het val len van de avond verzamelde de jeugd van Tawangmangoe - uit de jaren '35- 40- zich rond die befaamde draaimolen. Ze kwam van alle kanten toegestroomd. Ik herinner mij Anna Bella. Zij was anders dan wij. Misschien alleen al door haar zwoele naam. De zussen Ans en Frans Brand van "onder aan het voetbalveld". Onze sproetige Hans van Nieuwenhuyzen, mijn eerste vlam, waar ik uren mee piano speelde in het café van Paulsen. Walsen van Strauss, vier handig, hij melodie, ik pedaal en bege leiding. Vooral dat pedaal werk over trof alles, 't was pompen of verzuipen. En dan waren daar de onvolprezen broer en zus - Jan en Lies? - Visser. Als het hele stel compleet was zette Jan in met galmende stem: "De kat zat op het plat en hij miauwde wat......"; koor: "Miauw, MIAUW etc." De kat kwam o.m. onder een dieseltrein. Ein deloos, eindeloos en als het lied uit was begonnen we weer op nieuw. Wie kent de woorden nog? Fotograaf, dank voor uw geste! HUM. 19

Tong Tong | 1973 | | pagina 19