GELUKGEWENST BURGEMEESTER! OPINIES DJOJOBOJO WIE HELPT? Technisch Bureau HENNEMAN Archibald Theodoor Bogaardt wordt 22 October 65 en zal dus zijn functie, die van burgemeester van Rijswijk, neer leggen. Dat gebeurt eind van dezelfde maand. Hij is dan 21 jaar de eerste burger van Rijswijk geweest. In die tijd is Rijswijk uitgegroeid van een gezapig voorstadje van Den Haag tot een stad met een hoogst opvallend profiel; de nieuwe uitleg van Rijswijk, rondom het naar hem vernoemde winkelcentrum, is een hoogst opvallende verschijning naast de bescheiden woninkjes van het "oude" Rijswijk. Wie het nieuwe cen trum van Den Haag uit nadert kan bo vendien constateren dat die onstuimige groei in steen niet heeft belet, de nodi ge aandacht te schenken aan het groen. Veel recreatiemogelijkheden. Maar niet in de eerste plaats zijn ver diensten als burgemeester zijn aanlei ding tot een hartelijke felicitatie, ver gezeld van de niet minder hartelijke wens, dat zijn leeftijd nog lang niet in de weg zal staan van zijn werkzaamheid op sociaal gebied. Er zijn weinig figuren die in alle stadia van hun leven zich zo overtuigend hebben gegeven voor het lot van in het bijzonder de kleine Indo. In Indië, aan het begin van zijn carriere, op bescheiden schaal: hij was er zelf geboren en getogen (in Buitenzorg) en gehuwd met een Indisch meisje. In aller lei charitatieve ondernemingen speelde hij een rol. Ook tijdens de oorlog heeft hij met grote persoonlijke offers ge daan wat hij kon om het lot van de kleine bung te verlichten. Dat was niet makkelijk want zijn activiteiten vereis ten overleg met de Japanse bezetter. Dat heeft hem bezuurd, maar gelukkig bleek spoedig het ware karakter van zijn werk en opende zich een snelle carriere voor deze sterk sociaal be wogen man, eindigend in het staatsse cretariaat voor sociale zaken in de fe derale regering te Batavia. In Nederland aangekomen, volgde vrij spoedig zijn benoeming tot burgemees ter van Rijswijk - en hij is het gebleven tot de dag van vandaag. Maar zijn oude liefde was niet geroest: ook in die functie bleef hij waar hij kon repatrian ten steunen en helpen, nam hij deel in allerlei hulpacties voor de verloren bataljons in het jonge Indonesië. Hij was het ook, die met zijn vriend Ursone zorg droeg voor overbrengen van het stoffelijk overschot van de laatste der Mohikanen, Hubertus Johannes van Mook, uit Frankrijk, waar hij gestorven was, naar Nederland. Hij ligt nu begra ven in Rijswijk, in Nederlandse grond. Een merkwaardig man, die Bogaardt. In een van diepe dankbaarheid getui gend stukje in de Kleine Bode van de Bond van Oud Steurtjes wordt hij een "eenvoudig maar groot man" genoemd, en Bogaardt zal dit beschouwen als een van de belangrijkste onderschei dingen die hij in zijn vruchtbaar leven heeft mogen ontvangen. Tjalie, of je nu niet of wel geprezen wilt wor den, dit is de waarheid, n.l. dat door jou, van de aanvang af toen we op een dood punt schenen te zijn beland om óf te vergeten óf op te bouwen, jij de aanvoerder was, de bezieling tot wederopbouw van de goede, eeuwenoude betrekkingen tussen Indië en de lndischen Hoewel nooit ontmoet, ken ik de man Tjalie. Een groot mens, een begaafd schrijver, met een liefde voor de hoogste levenswaarden, en met een innige liefde voor zijn land van herkomst, mens, dier en natuur Saja Sad ja, 1895 (Florida) Eerlijk is eerlijk: er wordt ook veel kwaad gesproken over me, en hier en daar zeker niet zonder grond. Dit is geen geheim voor lezers die weten dat de goede dingen die ik geschreven heb, gegroeid moeten zijn uit een leven van opstaan en vallen. Wie toeschouwt ma ke zijn eigen balans - en oordele zoals zijn inborst hem voorschrijft. Veel zal - hoop ik - na enige tijd in eën beter licht bekeken en begrepen worden. Deze hele tijd is verziekt door wantrou wen, onzekerheid en angst waardoor men zélf (met intuitie en God) een weg moet banen. Overigens is deze "twijfelachtige faam de hele Indische gemeenschap niet vreemd, die er in dit land toch maar bar slecht op staat. Hoofdzakelijk om dat de beoordelaars zelf te kort schie ten in allureHet (eeuwige) raadsel van het kolonialisme kan door bekrom penen nóóit naar waarde beoordeeld worden. Voor ons geldt slechts één ding: dat ondanks de pijn, de onrechtvaardig heden en desillusies, ja zelfs de ON- mogelijkheden, de kapodang van ons Indische leven nog éénmaal heeft mo gen zingen in Tong Tong. Waarvoor weten wij niet. Maar dankbaar zijn we. T.R. Een doorzetter, deze "Indische jongen" die een frisse wind deed waaien in een oude gemeenschap maar intussen zijn verleden niet vergat. Hij had weinig van de klassieke burgemeesters-figuur en aan zijn interpretatie van de "waar dige magistraat" is wel eens getwijfeld. Zijn dadendrang en zijn hulpvaardig heid heeft niet geleden onder het feit, dat hij vaak critiek heeft moeten incas seren. Het heeft hem, gelukkig, niet weerhouden voort te gaan. De Indische gemeenschap in Nederland en in Indo nesië zal hem in het hart blijven dragen en bidden, dat hij nog lang voor haar qespaard moge blijven. J.H.R. De laatste drie weken een ENORME toe vloed van copy en correspondentie gehad. Voor eventuele late behandeling: "maaf!" Maar het is hartverwarmend, hoe alert en actief onze lezers zijn na een leven met veel bitterheden en een donkere toekomstl mBok Randa kelangan Kisa isine Gula Klapa. De Weduwe (Indonesia) heeft (gedurende 350 jaar) haar mand je met rode suiker en witte klap per verloren. Srengenge madep Ngidul, djaran Kepang ngubengi pasar. De zon staat in het Zuiden; het vlechtwerk paard draaft om de markt. Ana dajoh mongsa, pada Petruk dadi Ratu. Er kwam een gast die alles op maakte, gedurende de tijd dat Petruk Koning was. Wat vertellen deze geheimzinnige uitspraken en van wie zijn zij afkomstig? De uitspraken zijn toegeschreven aan Djojobojo. Het zijn toekomst voorspellingen, gedaan ongeveer 700 jaar geleden. Zeer binnen kort komt Tong Tong uitvoeriger op deze figuur terug in een aan tal artikelen. Ik heb een deel van mijn jeugd in Magelang door gebracht en van deze plaats heb ik nog de beste herinnerin gen overgehouden. Ik heb daar op de Lagere School met de Bijbel gezeten. In 1939 werd van de 7de klas, waar ik toen zat, een officiële klasse foto ge nomen, waarschijnlijk ten behoeve van het schoolarchief. Ik zou heel graag een copie van deze foto willen laten maken als iemand deze foto nog in zijn of haar bezit heeft. Wie kan mij helpen? Ter precisering van de foto enkele namen van personen die op deze foto moeten staan, t.w.: hoofd onderwijzer: Heer Reeders; en kele leerlingen: Bert Bakker, Hieke Hyl- kema, Leendert Goedhart, Gerry Kuy- pers, Dora Nora en George Teunissen, Boy Buskens. H. C. de Lannoy Jan Vethlaan 19 Maassluis N.V. Azië Zwitserland Handel Mij. Sinds 1916 ELECT RIS CUE-, CENTRALE VERW' ARMINGS- F.N SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68 - 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen)

Tong Tong | 1973 | | pagina 3