De mysterieuze kip van Dora D'Ancona-Mathéron Een-en-negentig jaar geleden in Batavia ge boren, is ze één van onze oudste T.T.-abon- nees: Dora d'Ancona-Mathéron. Haar stem, haar taalgebruik, haar fragiele beweeglijke handen roepen de sfeer op uit de boeken over het oude lndië van Louis Couperus en Maria Dermoüt Het verleden is voor haar een enorme grabbel ton van herinneringen. Telkens doet ze, ogen schijnlijk achteloos, een greep in de ton waarin het verleden tastbaar aanwezig is. Als ze ver telt, trekt een bonte stoet van herinneringen - haar herinneringen - aan je voorbij: cholera- en pestepidemieën; het intiem-feodale leven in een groot oud-Indisch huis; Europees verlof tijdens de Eerste Wereldoorlog; Djatiroto en Wlingi, maar ook Keulen, San Francisco, Men ton en Guadeloupe. Te veel om er nu overal bij stil te staan. "Ophir" Met een zweem van opwinding vertelt ze over de reis met de "Ophir" naar Europa in december 1916! "Eigenlijk was een collega van mijn man aan de beurt voor verlof, maar hij bleef liever thuis, want in Europa was het volop oorlog en hij had twee jonge kinderen. Dus vroeg de baas of mijn man niet wilde. "Dat zal ik mijn vrouw eerst moeten vragen", zei mijn man. Nou, ik was niet bang, hoor. En zo gingen we dan december 1916 met de "Ophir". Sinterklaas, Kerstmis en Oud Nieuw vierden we aan boord. Twee maanden duurde de reis. Daar was het mijnengevaar en de Duitse controle op contrabande. Een Noors contraban de-schip werd door de Duitsers inge pikt, de bemanning en een hond wer den bij ons aan boord gebracht, waar na het Noorse schip werd opgeblazen. Eén klap en 't was gebeurd." Haar armen roepen het beeld op van een geweldige rookkolom en een ster ke golfslag die de "Ophir" doet schom melen. Dan met een duidelijke toon van zelf verwijt: "Maar wie zich wèl al die tijd ongerust hebben gemaakt, dat waren mijn ouders op Java". Amerika De terugkeer naar lndië in 1918 ging over Amerika. "Het was moeilijk passage te krijgen op een boot naar lndië, omdat ambte naren voor gingen. Maar er was een boot die naar Amerika ging en daar zijn we toen maar op gestapt om al vast dichter bij huis te zijn. In San Francisco moesten we vijf maanden wachten voordat we via Honolulu en Yokohama naar Batavia konden. Er wa ren ook andere families die vanuit Holland samen met ons reisden. Erg gezellig". Dora d'Ancona noemt moeiteloos een aantal families alsof ze die reis vijf Mevrouw Dora D'Ancona-Mathéron weken in plaats van 55 jaar geleden heeft gemaakt. Afscheid van lndië In 1924 moest haar man wegens een ernstige leveraandoening in het zie kenhuis op Ngemplak in Soerabaja worden opgenomen. Omdat er in Euro pa meer kans was op genezing werd het besluit genomen derwaarts te gaan. Voor het echtpaar d'Ancona werd het voor goed een afscheid van lndië. Dora d'Ancona's handen rusten even op de armleuningen van haar kleine rotanstoel. De draad weer opvattend, zegt ze: "Mijn man vertrok in mei 1924 en ik drie maanden later in augustus, 't Leu ke was dat de kapitein van mijn boot dezelfde was als die van de "Ophir" in 1916. En zijn zuster heb ik een jaar of wat geleden ontmoet. De wereld is klein, ja! Tijdens de reis heeft een allerliefst Engels echtpaar zich over mij ontfermd. Al wat oudere mensen, die jaren in lndië hadden gewoond en voor goed naar Engeland terugkeerden". Zuid-Frankrijk De d'Ancona's blijven niet lang in Holland. "Toen we bij mijn schoonzuster in Keulen logeerden, werd mijn man weer zo ziek dat de Duitse dokter zei: "Ik zou U willen verbieden naar lndië terug te gaan". Maar mijn man, geboren in Salatiga, kon het wisselvallige Holland se klimaat slecht verdragen. Daarom vertrokken we al in 1925 naar Zuid- Frankrijk. We woonden er in Menton, Nice en Cros de Cagnes. Mijn man knapte er helemaal op. 't Zijn de ge lukkigste jaren van mijn leven gewor den. Helemaal vreemd was die om geving mij niet. Mijn familie van Va ders zijde komt uit Avignon. Tot 1958 heb ik in Zuid-Frankrijk gewoond, 33 jaar dus". Flip Pleegzoontje Flip uit Modjokerto (hij is vier jaar als de d'Ancona's hem naar Europa meenemen) krijgt een geheel Franse schoolopleiding. Dora d'Ancona lacht vertederd bij de gedachte aan "kleine Flip", die nu 53 jaar is en leraar aan het Lycée Techni que in Pointe-a-Pitre op Guadeloupe, Franse Antillen. "Verbeeld je, bij ons in de buurt waren ze eens bezig met filmopnamen. Toen ze Flippie zagen, wilden ze hem graag voor de film hebben. Ja, en tegen ons zei hij: "Laat mij nou voor de film wer ken, dan kan ik veel verdienen en een vliegtuig kopen om al die lekkere vruchten uit lndië voor Mamma te ha len". "Kip belazer" Indisch koken is haar grote hobby. Nu nog kookt ze dikwijls haar eigen potje rijst waarvoor ze de verschillende boemboes met een kritische neus keurt. Het huis van de d'Ancona's in Zuid- Frankrijk is een geliefde pleisterplaats geweest voor talloze Indische verlof gangers. "Ik maakte graag konijn klaar zonder te zeggen wat het was. En de mensen maar denken dat ze kip aten. Mijn "kip belazer" was bekend. Ga naar Dora d'Ancona, dan krijg je kip belazer, zeiden ze". Guadeloupe Mijn man is in 1953 in Cros de Cagnes overleden. Daar is hij ook begraven. In 1958 ben ik naar Flip op Guadeloupe gegaan" daar heb ik een halfjaar ge woond, maar het was er te warm voor mij". Sedert 1958 woont Dora d'Ancona in Den Haag. De eerste jaren bij een zus ter van haar man en vanaf 1961 in Huize Oldeslo, waar ze niet de enige is uit het oude lndië. Pleegzoon Flip, die nu Philippe heet en sinds 1950 op Guadeloupe woont, is met een Frans-Indiaas meisje ge trouwd. Zijn twee kinderen, Gustave en Dora-Lise, spreken geen Neder lands, maar dat hoeft ook niet, wanneer ze zoals afgelopen zomer bij Oma in Den Haag op bezoek zijn. Indonesië Ter gelegenheid van het recente be zoek van president Soeharto aan Frankrijk, vertoonde de tv op de Fran se Antillen een uitgebreide documen taire over Indonesië. De schoonheid van het land riep bij Philippe en zijn vrouw Josée het verlangen op een lees verder volgende pag., onderaan, le kolom 10

Tong Tong | 1973 | | pagina 10