ALTIJD FIT ZIJN EXTRA LEVENSKRACHT? jr Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. TWEE VRIENDEN DOOD VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW MAPPA, de betrouwbare moordenaar Twee mensen die mij zeer na stonden, gingen op dezelfde dag heen: de jager Karei Greeven die me telkens weer wilde aanklampen voor een lekkere rustige omongan - en dan zag hij dat ik het druk had en wilde me niet sto ren; "tot een andere keer maar." Die keer kwam nooit. Ik ben zeer droevig. De ander: "Vic" (Frederik Willem) Macaré, die ik al ken sinds 1930, toen wij jong en stormachtig het Jong Indo Verbond oprichtten als een vernieu wing van het Indische bewustzijn. De jonge beweging leefde nog geen jaar tot het kansloos uiteen spatte door wat wij pas veel later berustend inzagen als verouderde en domme, maar opper machtige burgerlijke instellingen. Zo wel in de maatschappelijke structuur als in de achterlijke burger zelf. Alles moet zijn zoals het is. Vic, die met zijn ongeneeslijke asthma met werkelijk onbeschrijflijke moed en volharding de ergste beproevingen van het leven doorstond, werd tegen aller verwachting in 78 jaren oud, tot zijn laatste levensdag alert en strijdbaar. Karei Greeven was een heel andere natuur: sterk, rustig, bezonken, was hij een heel zeldzaam mens volgens euro- pese inzicht, dat de "Eeuwige Jager" niet kent (alleen de zondagsjager met z'n groene hoedje, en de gewone sla ger), die de natuur liefhad en bescher men kon. Zulke mensen worden al lang niet meer geboren. Ik ben gelukkig dat ik beide gekend heb. T.R. vervolg van: "van vliegen etende adelaars" Wie op het gebied van literatuur en publiciteit niet goed thuis is, kan een neven-graadmeter vinden in de kook boeken en kookkunst. Elke échte huis moeder met aangeboren kook-talent WEET (discussiëren is heus nutteloos) dat de kookboeken steeds VALSER worden, zodat niet alleen onze vol gende generatie maar verder ook elke kooklustige Hollander meer en meer misleid wordt. Vooral sinds z.g. "cultu- relen" (jang memang djempol!) ook mee kokenen ALTIJD de snobs de pisang zijn, natuurlijk. Want Tante Koos laat zich nog steeds in de keuken door niemand van de dingklik praten; vaak juist door de imposantste njonja- besars niet. En vette kookboeken met zoveel duizend recepten zeggen haar helemaal niets, zo lang haar eigen be duimelde schoolschrift er nog is met recepten van Maatje en haar beste vriendinnen. Net als elk echt en levend mens moet ze van "omong kosong" niets hebben,(met excuses aan Hein!). Gek eigenlijk; ook de cultuur is totaal besmet met de mercenaire bluf: veel en dik en duur en zwaar omkranst, terwijl "jang tulen" is ALTIJD: zeldzaam en weinig. - T.R. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- Zoals verteld in mijn dongengan over Noesa Kambangan (T.T. 15/9) was Mappa één van mijn vier kamerwach ten (betrouwbare, goed oppassende gevangenen), die bij mij als wasbaas werkte. Na zijn straf uitgezeten te hebben, mocht hij naar huis, ergens in Zuid-Ce- lebes. Hij kreeg de centjes, die we voor hem gespaard hadden als reisgeld en tevens gaf ik hem een ivoren cigaret- tenpijpje als tanda mata. Mappa keek teleurgesteld en na mijn aansporing dorst hij een potrek van ons te vragen. Na veel gezoek vonden we onze ver lovingsfoto en gaven die als tanda mata aan de van blijdschap stralende Mappa. twee maanden later, werd ik van Noesa Kambangan overgeplaatst naar Bonthain aan de Zuidkust van de Zuid- West poot (Makassar) van Celebes. Met behulp van de Commies van 't A.R. (Assistent-Residents) kantoor kwam ik snel te weten, dat Mappa in de buurt van Tanette woont. Met de hulp van de Kraëng (hoogste Indonesische B B. ambtenaar van een bepaald ressort) van Tanette en onze verlovingsfoto kon ik Mappa al gauw weer als wasbaas in dienst nemen. Toen ik eens op tournee was en een stamboel in Bonthain voorstellingen gaf vroegen de andere bedienden ver lof om te nontonnen. Tegen mijn vrouw zei Mappa: "Laat ze maar gaan me vrouw, ik zal wel djaga". Hij rolde zijn slaapmat uit in de binnen- galerij vlak voor onze slaapkamerdeur. Met zijn badik (steekwapen met het handvat haaks op het lemmet) in zijn gordel ging hij toen kalm als een trou- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 4,20 voor een kuur. Nu ook ver krijgbaar in handige doordrukverpakking. wé djaga op zijn matje slapen. Ook mijn vrouw sliep rustig. Tijdens zijn straftijd was zijn vrouw ge noodzaakt om al zijn sawahs te verko pen. Bij zijn thuiskomst had Mappa nog alleen huis erfje. Gelukkig stond zijn huis vlak bij de grote (auto) weg en bovendien zo gunstig, dat Mappa ge regeld met mij op tournee kon gaan. Op de heenweg zette ik hem af om hem op de terugweg weer op te.pikken. Mappa had bij ons een eigen kamer in de bijgebouwen, zijn eten, tabak, koffie djadjanan. Met tahun baru natuurlijk nieuw stel kleren, en 1 rijksdaalder per week, 52 x 2V2 26 x 5 f 130,—. Toen ik na 31/2 jaar naar Soerabaia werd overgeplaatst had Mappa lang zaam maar zeker al zijn sawahs terug gekocht, dus voor totaal 3'/2 x 130 455,maar djangan lupa: harde koloniale guldens. In het Zuidelijk deel van de Makassar- post heerste toen de volgende adat: Als een vrouw geschaakt werd moest één van haar mannelijke familieleden de eer van de familie herstellen, door de schaker neer steken. Een eerlijk tweegevecht was niet vereist. Het aan gewezen mannelijke familielid wachtte dus de schaker ergens op, stak hem neer, ging naar de politie, vertelde zijn daad en werd dan in verzekerde bewa ring genomen, d.w.z. in een cel opge sloten en zodoende beschermd tegen eventuele wraaknemers. Mappa was zo'n adat-moordenaar. Hij moest 't wel doen, anders zou hij als lafaard ge brandmerkt zijn geworden. O. H. Kiliaan 5

Tong Tong | 1973 | | pagina 5