SINTERKLAASFEEST NA DE OORLOG 9 Sl. Nicolaas bij de blinden van het Blindeninstituut in Bandoeng5 december 1946 nodig om zoveel vee te weiden dat daar aan vlees evenveel voedselwaarde van afkomt als van die 750 m2 aan soja. Tegen de 30 keer zoveel ruimte neem je dus in beslag als je bij biefstuk wilt blijven! En dat terwijl ruimtegebrek wereldprobleem nummer 1 aan het worden is. Voorzover het wereldvoed selprobleem dat al niet is Dat met kedelé, met soja in plaats van biefstuk, een heel eind op weg naar z'n oplossing zou zijn. Dénk er eens aanals u weer eens een tempeh-koekje knabbelt bij de nasi Tong Tong is maar een klein blaadje tussen de dinosaurussen van de Ne derlandse pers. En "weer of geen weer" is maar een grazend kantjiltje tussen de vele belangrijke uitzendin gen van de Nederlandse radio. Als die twee elkaar dus in hartelijkheid vinden over een onbelangrijke zaak als de kedelee, dan lijkt het echt niet de moeite waard om er nóg eens op terug te komen. Maar wie dat meent, vergist zicht zeer, want dit is het terrein der waakzaamheid en der onderzoekings- lust, dat gelukkig nog vele "rare zwer vers" telt, zoals mij in vele brieven in de loop van vele jaren duidelijk ge worden is. Vooral in tijden van beschavingsmoe heid en geloof aan beschavingsonder gang zijn er de hemel zij dank altijd mensen, die blijven speuren naar "New possibilities of survival". Hierbij onder vinden ze intussen onnoemelijk veel scepsis, twijfel, ongeloof en zelfs min achting. Wie eenmaal bij de dagelijkse biefstuk zweert, is vaak onmachtig om te geloven in de kedelee. Alle toeval lige of ingebeelde "bewijzen" van ge lijkwaardigheid van de kedelee worden zonder meer afgewezen. Terwijl elk conflict in het Oosten voor de waakzame toeschouwer leert dat de nieuwe ontwakende Falanxen in het Oosten taaier, harder, potiger zijn dan de steeds gemaklievender en veel eisender legioenen van het Westen. Zo werden 2000 jaar geleden ook de onoverwinnelijke Romeinse legioenen week in een leven van rijkdom, en vielen voor de "barbaren" uit het Oos ten en het Noorden. Ook toen waren het voedingskwesties, die krijgers maakten en braken T.R. BRIEFKAARTJE UIT DE OOST Zeer Geachte Heer Robinson, Zo maar een kaartje van een totok abonnee van Uw heerlijke blad. Wat een gezegend land is dit wal natuurschoon betreft! En wat een vriendelijke mensen! Geen wonder dat zovelen verlangen naar hun zonnige land van herkomst. Hartelijke groeten. G. van der Zee Ook namens onze abonnees; dank voor die vriendelijke en begrijpende groet. Nu in deze welvaartstaat de winkels weer uitpuilen van het meest luxueuse en dure speelgoed, gaan mijn ge dachten terug naar Bandoeng na de oorlog en ik vraag me af: zouden de kinderen van nu met hun vele en vaak dure speelgoed wel even blij zijn als al die kinderen toen waren met hun een voudige speelgoedjes? Nog steeds ben ik dankbaar dat ik na de oorlog bij het Ned. Ind. Rode Kruis heb mogen werken. Het R.Kr. had toezicht op o.a. het Blin deninstituut en het Doofstommeninsti- tuut. Enkele maanden voor Sinterklaas werd begonnen met bij alle scholen een kist te plaatsen, waar de kinderen hun af gedankte speelgoed in konden leggen. Het was meestal niet het mooiste, maar handige vingers maakten er toch altijd nog iets goeds van. Van de genoemde instituten en van de weeshuizen werden de leeftijd van de kinderen opgevraagd. En zo werd voor 2000 kinderen de middag van 5 decem ber een dag, die ze niet gauw zouden vergeten. Ons aller bekende Tante Truus zorgde voor grote hoeveelheden stroop en snoep. Wat te kort was aan speelgoed werd bijgekocht. En zo ston den er in de grote zaal van Concordia lange tafels met pakjes te wachten op al die niet door het leven verwende kinderen. Sinterklaas kwam heel modern per vliegtuig op het vliegveld Andir aan, vergezeld van zijn secretaris en zeven zwarte Pieten. Vandaar ging het per auto naar Con cordia. Onderweg werd telkens gestopt en strooiden de Pieten voor de Indo nesische jeugd. Intussen hadden alle kinderen _een plaatsje in de zaal gevonden. De Blin den zaten in een aparte hoek op ban ken, die zo geplaatst warén dat de goede Sint er tussendoor kon lopen en ze hem konden aanraken. Sinterklaas werd naar een prachtige zetel op het podium geleid, omringd door z'n secretaris en z'n Pieten. Er werd een heel programma afge werkt. Blinde kinderen dansten zonder één foutje een weversdansje. Wees kinderen zongen onder leiding van een pater een liedje. De muziek speelde daar tussendoor Sinterklaasliedjes, die volop werden meegezongen. Na de stroop en de snoep traden een goochelaar en een imitator op. En ten slotte kwam het grote moment, waarop ze allemaal met spanning hadden ge wacht. leder kind kreeg een pakje en een zakje snoep. En toen reden de bussen weer voor en gingen allen vro lijk en voldaan weer naar huis. Alle medewerkers konden op een ge slaagde middag terugzien, omdat dank zij het Rode Kruis aan zoveel kinderen een beetje vreugde gegeven kon wor den. M. Fischer-Schellenberg

Tong Tong | 1973 | | pagina 9