Alléén de Plusjes! KLEIN LESJE UIT DE VERTE Ik ken abonnees van Tong Tong die dat doen. Het is dus geen theorie. Deze mensen zijn alleen hierom als een "oase" in de woestijn van de massa onzer normale medemensen, die uit gewoonte "boekhoudkundig" leven: dus plusjes tegen minnetjes weg stre pen. Door maar door maar door! Deze methode vraagt alleen: vergeet de min netjes; bemoei je alleen met plusjes. U gelooft het niet, maar het is letterlijk gezonder; Uw oude dag wordt sterker! De diepere gedachte van Christus geboorte gaat op een onbegrijpelijke wijze aan veel moderne Europeanen totaal voorbij. Het is voor de moderne, rationeel denkende Westerling nooit meer geweest dan een "sprookje" en verder begraaft men zich in theologische twisten en atheïsme. Welk een verlies! Hoe wonderlijk NIEUW is dan de geboorte van de Verlosser voor de baliér Njoman Mundik, voor wie de woestijnachtige kaalheid van Bethlehem plaats moest maken voor de iveelde van de tropische plantengroei. En die de geboorte van een Nieuw en Groots leven het best scheen te moeten symboliseren door het spel van engelen en vlinders! Van lezer F. F. Horning krijgen wij regelmatig kleinigheden toegestuurd, meestal knipsels uit tijdschriften of brochures, meestal teruggebracht tot een enkele alinea (waardoor je niet ge forceerd wordt alles te lezen, waar vaak doodgewoon geen tijd voor is). Dezer dagen kregen we een klein brok je "druks" over "The Christian Science Monitor". Het luidde (vertaald) als volgt: "Het werk van het genezen van de ziekten der mensheid verlangt van ons onder meer dat wij voortdurend zoeken (en vinden) het Goede in alles dat be staat, waar dan ook, het naar waarde schatten en op prijs stellen, en het goede erin verder opkweken. Wij horen dit constant in onze houding tot uitdrukking te brengen, als lezer én als schrijver (in Tong Tong), want daar door genezen we elkaar en onze na ties." Het lijkt weer één van die vele mooie theorieën, waar je niets mee opschiet. Maar dat is niet waar. We kunnen er namelijk zélf mee beginnen, in kleine kring, en "al trainend" voeren we onze vermogens nog verder op voor groter arbeidsvelden. Het is letterlijk stom- eenvoudig": we hoeven niets onaan genaams te doen, en bemoeien ons verder helemaal niet met datgene in onze medemensen dat wij verfoeien of verwerpen, maar we bemoeien ons uit sluitend en alleen met datgene in onze naaste, dat we wél waarderen kunnen (en dat ons dus vanzelf "goed ligt"). En dat kleine beetje "kweken wij op" zoals we een plantje in onze kamer verzor gen; dus met een béétje attentie een paar seconden per dag Er kunnen wonderen uit groeien. Tijdens mijn recent bezoek aan Jakarta, maakte ik uit nieuwsgierigheid een rondgang door het nieuwe, van beton opgetrokken, winkelcentrum "Senen". Allemaal kleine hokjes, waar je nage noeg van alles zag en naar je gading kunt kopen. Ook kleine eethuisjes, waar je van al het gebodene kunt pro beren om je maag te vullen. Met twee stokjes kun je de bami met pangsit verorberen, als je deze kunt hanteren. Tegen een pilaar zag ik een weeg schaal. Om deze te bedienen, zat ter zijde een meisje en aan de andere zijde een jonge man met een bakje, waar hij de kwartjes in verzamelde. Voor je op de weegschaal stapte, moest je eerst het kwartje hebben betaald. Na al deze plichtplegingen stapte ik op de weegschaal en ogenblikkelijk kwam er een kaartje uit een gleuf, waarop aangegeven stond: hari bulan tahun (dag) (maand (jaar) 1 9 73 berat badan anda (je gewicht) 83,5 kg. terwijl aan de achterkant van het kaar tje de "peringetan" gedrukt stond "Se- baiknja jangan terlalu percaya dengan omongan omongan manis, sebelum ada buktinya". Daarvoor mijn hartelijke dank en wel licht ook Uw aandacht ervoor, trouwe lezers van Tong Tong! Abonnee 19

Tong Tong | 1973 | | pagina 19