juwelier an eigen import Vertellingen bij de Lampoe Tèmplèk EXOTISCHE SIERADEN VAN 22 krt. INDISCH GOUD Kies een flonkerend Kerstgeschenk! ABONNEE'S DE LEGENDE VAN DE CAMBODJA Heel lang geleden leefde er op Java een machtig vorst, die een beeldschone dochter bezat. Toen zij de huwbare leeftijd had bereikt, wilde haar vader haar uithuwelijken aan de zoon van de naburige vorst, die een aanzoek naar haar hand had gedaan. Maar toen de vorst zijn dochter dat besluit mede deelde en zei, dat hij daarop reeds een gunstig antwoord had gegeven, viel de prinses wanhopig voor haar vader op de knieën en bad hem om haar niet te dwingen een man te huwen, die zij niet kende en dus ook niet kon liefhebben. Verwonderd hoorde de vorst de sme kingen van zijn dochter aan. Bedacht zij dan niet, dat zij later een der machtigste en rijkste vorstinnen op Java zou worden? En de prins zou een der felste vijanden van zijn rijk worden Eindelijk bekende zijn dochter hem, dat zij een ander liefhad: een eenvoudige jongeman uit een dessa, die zij op haar dagelijkse ochtendwandelingen had ontmoet. Verblind door eerzucht ontstak de voor te hebben, omdat we het zó erg druk hebben met ons eigen heil, be seffen we pas goed hoe schrikbarend egoistisch ons beschaafde leven nog steeds is. Als we denken aan ons eigen zelfmee- lij en ons huilerig zondebokjesgevoel i.v.m. de olieschaarste, zijn we ge woonweg stomverbaasd dat we ons inderdaad eeuwen lang geen lor heb ben aangetrokken van de armoede waarmee de woestijnvolken van gene ratie op generatie in gebrek hebben moeten leven zonder enige vorm van hulp of bijstand van het rijke westen, maar nu bovendien hevig in ons wiek geschoten zijn om de miljarden die die arme volken eindelijk in de schoot ge vallen zijn. Maar bovendien nu gepi- queerd met de wijsvinger zó komme: hier met de helft van die hap, "ter wille van de rechtvaardigheid!" En smalend schelden op de sheiks met d'r lui eeuwige harem en verdrukking van de armen. Ik geloof zonder één aarze ling dat het waar is, wat de heren Yamani en Rabbani zeggen: dat uit de olierijkdommen ook volksgezondheid en onderwijs, enz. op hoger plan ge bracht zullen worden. God's molens Fahrenheitstraat 608, Den Haag, Tel. 070 - 65 76 65 (voorheen Surabaya) Grote keuze halskettingen, ringen, armbanden, broches, oorclips en -hangers. Onze specialiteit is: Briljanten Ook uitvoering van eigen ontwerpen - reparaties Van 15 November tot eind December 1973 10 korting op alle artikelen. vorst in hevige toorn en hij gelastte haar, zich naar haar vertrekken te be geven. Daar stortte zij snikkend haar hart uit bij haar oude getrouwe lijfmeid, die haar door tedere liefdevolle ver zorging het gemis aan een moeder niet had doen gevoelen. De lijfmeid trachtte de prinses te troosten, maar het meisje riep, dat zij liever zou sterven, dan de vreemde koningszoon te huwen. En als zij dan toch zou moeten sterven, dan ging zij liever de dood in met haar minnaar. Daarom moest de oude meid de jongeman zoeken en hem zeggen, dat hij de prinses tegen midder nacht moest opwachten bij het graf van haar moeder. Eerst weigerde de oude meid mede te werken, maar ten slotte moest zij zwichten. Zij begaf zich naar de dessa en bij terugkomst trof zij de prinses slapende aan. Maar te gen middernacht ontwaakte zij, en ont vluchtte samen met de oude meid de kraton. Op enige afstand van het graf van haar moeder gelastte zij de meid om te wachten en spoedde zich naar het graf, waar de jongeman reeds wachtte. Eerbiedig viel hij voor haar op de knie ën, maar zij richtte hem op en deelde hem mede, welk lot haar wachtte. Toen besloten de beide gelieven de dood in te gaan. De prinses haalde een kris uit de plooien van haar kleed. Na af scheid te hebben genomen, ontving zij glimlachend de dodelijke steek, waarna de jongeman zichzelf kriste. De volgende dag ontbood de vorst zijn dochter, doch de dienaressen meldden, dat zij verdwenen was, evenals de ou de lijfmeid. Toornig beval de vorst haar te zoeken en zelf begaf hij zich ook op pad; eerst naar het graf van zijn gemalin om er te offeren en de goden af te smeken, hem behulpzaam te zijn bij het tot rede brengen van zijn weerspannige dochter. Dicht bij het graf gekomen, zag hij de oude lijfmeid tegen een boom aan geleund liggen, schijnbaar in slaap, maar toen hij naderbij was gekomen, merkte de vorst dat de oude vrouw gestorven was. Bezorgd over zo'n slecht voorteken, ging de vorst verder en aan het graf gekomen zag hij beide gelieven in de dood verenigd, daar zij er in het leven geen kans toe zagen. En waar hun bloed zich met de aarde had vermengd, was een boom gegroeid, knoestig, met slechts enkele bladeren, maar overladen met witte, sterk geu rende bloemen met een geel hartje, die maar steeds door naar beneden vielen en een wit, geurend lijkkleed vormden over de beide dode gelieven. Aldoor kwamen de bloemen aan de knoestige takken en aldoor bleven de bloemen neerdwarrelen, tot er van de dode lichamen niets meer te zien viel. Diep getroffen sprak de vorst: "Wat de dood verenigd heeft, mogen wij niet scheiden. De prinses en haar gemaal zullen hier blijven liggen, de bloemen zullen hun lijkwade en hun graf zijn." En na die tijd plantte men de knoes tige kambodja met zijn sterkgeurende witte bloemen op elk graf. Teken in op: "VAARWEL TOT BETERE TIJDEN!" door J. G. Bijkerk. Verschijnt voorjaar 1974. Voorintekenprijs f 24,50. TEKEN NU IN WERFT ABONNEES I I 29

Tong Tong | 1973 | | pagina 29