Kerst van de Kohoutek Het omslag van dit kerstnum mer is pauwblauw als de kerst nacht zelf. Beseffend dat zich achter deze nacht een Univer sum uitspreidt van even grote donkerheid en angstaanjagende onmeetbaarheid, drukken wij ons laag tegen onze geliefde Moeder Aarde aan: wat wij zijn, is dus alleen maar één regel lettertjes zonder hoofdletter. Onze aanwezigheid zonder op hef. Alleen TONG-TONG staat er in een barokke oosterse letter, omdat wij zelfs in onze presen tatie met gewone letters iets totaal aparts hebben dat bij ons hoort als het schild aan een schildpad. Ja, wij komen uit het Oosten. Ha! De eerste wind streek is gevonden in de pik zwarte nacht om ons heen Nergens anders ter wereld be staat deze naam in deze deter minatie: Oost. Tong is in het Chinees: Oost. Tong Tong is dus Oost Oost. Nadrukkelijker kan het niet. Maar in deze combinatie behoort de naam speciaal bij Indonesië, ons Land van Herkomst. Wat wil Tong Tong zeggen? Dit: help elkander, bescherm elkander. Wees broeders in de nood. Als watervloeden dreigen, als de aarde schuift en keert, roep of sla de c.ode van "help elkaar". Wees altijd waakzaam, altijd paraat. Houd brandende de lampen. Houd patjols en manden klaar, emmers en raken voor dreigend vuur. En wacht dan af. De elementen kunnen ons elk ogenblik over vallen, maar als mensjes samenwerken, even dicht schouder aan schouder staan als de lettertjes op het omslag, dan staan wij sterk. Kijk omhoog, zoals alle levende wezens altijd om hoog kijken als een onzichtbaar gevaar "geroken" wordt, en als er front gemaakt moet worden. Omhoog kijkend wordt de staartster ontwaard. (Dit artikel wordt geschreven op 14 november, als de staart ster nog niet zichtbaar is. Dus weten wij niet hoe zij eruit zal zien; daarom tekenen wij voorlopig het symbool dat sinds mensenheugenis elke staartster uitbeeldt. De komeet die omstreeks Kerstmis 1973 achter de zon om slingert en na een haarspeldbocht weer in het heelal verdwijnt, heet Kohoutek, of 1973-f, is ongeveer zo groot als de stad Am sterdam. Samenstelling: keistenen, gruis, zand, stof, bevroren gassen. Snelheid 400.000 km. plu. Staartlengte: miljoenen kilometers. Enz. enz. Bij het nader komen van de komeet zullen exacter waarnemingen veel meer bijzonderheden mel den.) Alhoewel onzichtbaar aan de hemel, is de komeet jaren tevo ren reeds vóór-zien, "van tevoren gezien", waarna een onge looflijk groot aantal hoedanigheden dankzij haast magisch knappe astronomische meet-instrumenten zijn vóór-rekend. Soortgelijke rekenmethoden en reken-instrumenten (waar onder de computers) stellen sinds geruime tijd wetenschap pelijke onderzoekers in staat vér vooruit te berekenen hoe lang energievoorraden (olie, steenkool, enz.) nog mee kun nen tot zij eindelijk "op" zijn, hoe erg het milieu vervuilt, hoe lang de geboorte-index kan blijven oplopen, hoe lang EEN ORIËNTERING EN EEN CONFRONTATIE In de Goede Oude Tijd placht men in het Kerstnummer een Kerstvertelling te brengen. Maar ongemerkt werden deze kerstvertellingen "litterairder" of "ontspannender", ging de essentiële kerstgedachte, het Vermogen om te Geloven, er steeds meer uit om plaats te maken voor suikergoed en marsepein. Is de kerstvertelling er overal helemaal uit? Dus maar niets? Of weer een "mooi ver zinsel" of een "stichtelijke toespraak", al zit er helemaal geen waarheid (heel vroeger waren kerstvertellingen be lijdenissen van een waar geloof!) of Geloof in? Op de een of andere manier stuit ons dat tegen de borst. Aan Farizeïsme (dat na 2000 jaar wonderlijk teruggekomen is!) hebben we NU niet de minste behoefte. Veel meer hebben we behoefte aan een kalme en eerlijke positiebepaling en oriëntering. Om een beetje voetvast- heid te krijgen in deze Godvergeten wereldof zijn we NIET Godvergeten? De nuchtere feiten opschrijvend, merken we dat vanzelf een kerstvertelling ontstaat van een eigen, haast sprook jesachtige, ontroering. En waarin wij beseffen dat er wérkelijk verband bestaat (zoals alle eeuwen vóór ons) tussen wat met de mensheid gebeurt en wat in het Uni versum gebeurt. En herinneren ons het woord dat al twintig eeuwen lang in de Openbaringen staat (13, vers 13): "En het doet grote tekenen, zodat het ook vuur uit de hemel doet afkomen op aarde vóór de mensen." productie-processen voortgezet kunnen worden, enz. enz., en tot schrik van de wetenschap pelijke wereld is aan het licht gekomen dat een groot aantal maatschappelijke ontwikkelin gen reeds zeer snel hun einde genaderd zijn en binnen hon derd jaar tot fatale explosies (of instortingen) zullen leiden. Wie in staat is geweest deze metingen (van wat nog steeds samenvattend de Club van Ro me wordt genoemd) op ver schillend gebied te volgen, kan soms vervuld zijn van een de keel toenijpend catastrofe-com plex: de ondergang schijnt on ontkoombaar en zal ons van verschillende kanten tegelijk kunnen bespringen. Het exacte vooruit zien of voor uitrekenen (ja, ook voorgevoe lens en voorspellingen zijn EX ACT) is een gave van mens en dier om rampzalige gebeurte nissen (zoals aardbevingen, wa tervloeden, rampen van het universum, enz.) tijdig waar te nemen om zodoende een "escape" mogelijk te maken voor enkelingen, als kudden en horden vergaan. Dit heeft in ons in de loop van ontelbare eeuwen het besef doen ontstaan dat het Leven of althans God eeuwig is en "voorbij de ver schrikkelijkste ondergangen" leiden zal. Het is een boven natuurlijk besef. Waarin wij in ons diepste wezen geloven. Ook nu de Komeet Kohoutek en de keurige computer-be rekeningen van de Club van Rome ons leren, dat rampzalige ontwikkelingen-sturen naar een climax rondom het jaar 2000. Dit zijn berekeningen, uitgevoerd met even grote precisie als de astronomische berekeningen, die zoveel kunnen ver tellen van de Kohoutek, hoewel het "ding" nog in geen velden of wegen te zien is, en met enorme telescopen alleen als een kleine komma ontwaard is tussen dc myriaden sterren en nevelvlekken. Maar met spectraal-analyse en radio- en andere peilingen nochtans "gelezen als een boek". Als U niets ziet of "nooit wat gehoord hebt" dan IS het er nochtans. En dichterbij dan U denkt. In de komende jaren zult U er tegen wil en dank steeds meer inzicht in krijgen, en dan pas begrijpt U misschien, hoe het komt "dat Tjalie al zo lang pessimistisch is" en "geen grapjes meer maakt". Ook al lacht U straks even weinig als ik, treur daar niet om. Alleen diepe ernst zal ons de kracht kunnen geven, waarmee wij catastrophes tegemoet zullen gaan. En als Tong Tong langzamerhand steeds ernstiger is gaan worden, zult U het straks beter appreciëren, omdat al Uw vrienden die schrijven voor Tong Tong mede "rijp" worden met de tijd, en dingen zullen zeggen, die U méér van dit blad zullen doen houden dan vroeger, toen het blad nog zo lollig wasWant alles weten en tóch aandringen op lachen is béte, onnozel, absurd. Zonet is het getal 2000 genoemd als het jaar waarin "de wereld zou vergaan". Dat getal is al eeuwen tevoren door voorspellers gemeld. Altijd door mensen die op geen stukken 3

Tong Tong | 1973 | | pagina 3