DE VOLGENDE GENERATIE OP WEG SLANGEN EN JAKHALZEN HET GENOT VAN HET JAGEN Nico en zijn vrouw Amy van Eek heb ben de gewoonte ons (en de familie leden en kennissen) aan het eind van elk jaar een soort beknopt jaarverslag van de familie toe te zenden. Nico is een zoon van mijn vroegere collega bij het Bataviaasch Nieuwsblad en we kenden elkaar door het leeftijdsver schil destijds nauwelijks. Hoewel een echte toeroenan totok en gauw na Indië naar Australië vertrokken, waar hij intussen best geboerd heeft, heeft hij noch zijn geboortestad (Betawie) noch Tong Tong, noch mij vergeten en is een trouwe correspondent gebleven. Dit jaaroverzichtje geeft dus een ty pisch levensjaar van een gezin dat betoel-betoel van Java af gegroeid is, maar overal zie je dat het Indisch bloed blijft kruipen waar het niet gaan kan! Zelfs in het motorrijden van Ni- co's zonen vinden we een typisch In dische hartstocht terug, waaraan veel Indischgasten met liefde terugdenken (nietwaar, Jaap Kossen? en waarvan dus ook de schrijver Vincent Mahieu getuigt in de short-story "Wharr-wharr- wharr" in de bundel "Tjies".) We vragen ons wel eens af of in an dere gezinnen soortgelijke ontwikke lingen ook hebben plaats gevonden. We zouden er veel van leren betref fende ons nageslacht. 1973- ook al is het nog niet ten einde - is voor ons geen jaar van droefenis geweest zoals het voorgaande. Ook hebben we geen stortvloed van ver keersongelukken te verwerken gehad. Voor al dit zijn we dan ook zeer dank baar. Er zijn uiteraard wat "downs" geweest, maar die wogen niet op tegen de "ups". En we hopen van harte dat iedereen die dit leest het zelfde kan zeggen. Ons allerbelangrijkste bericht is wel dat onze oudste zoon Sjoerd en zijn vrouw Mariene een dochtertje hebben gekregen op 9 juli. Casandra. Gebo ren in Melbourne waar Sjoerd werkte. Maar doordat Sjoerd overgeplaatst werd naar Port Moresby in Papua and New Guinea was het mogelijk dat kort na de geboorte Mariene met haar vader en dochtertje een weekje bij ons logeerde op doorreis naar Port Moresby. Zodoende hebben we onze kleindochter kunnen ontmoeten, be wonderen en knuffelen. De hele fami lie, inclusief "ooms" Chris en Wim, was "weg" van haar. Jammer genoeg kon Sjoerd niet even over wippen, maar die afstanden zijn ook zo groot, zelfs in deze eeuw van Jumbo jets en straalvliegtuigen. Stranger, Sjoerd's hond, is van ouder dom en hartworm overleden. Snoopy Wim's hond, werd door een auto aan gereden en practisch op slag gedood, tewijl Boof, Chris' hond, uit een rij dende auto sprong en een achterpoot brak, die inmiddels alweer aardig ge heeld is. Chris, onze tweede zoon, heeft dit jaar geen motor ongelukken gehad, hoewel hij nog dagelijks op de motorfiets zit en 's zaterdag-avonds met een "outfit" - een motorfiets met zijspan met scheefstaand wiel - racet op een ellips vormige baan. Hij maakt het goed en is nog steeds een lange magere sla dood. Wim, onze jongste zoon, fungeert 's zaterdags-avonds als Chris "swinger". Hij zit dan nl. op het zijspan en als ze de bochten omgaan moet hij als een zeiler overboord hangen om de motor fiets op koers te houden en te voor komen dat hij over de kop gaat. Uiter aard zijn beiden dan goed ingepakt in een soort van lederen "space suits" met grote helmen, maar geheel zon der gevaar is deze sport natuurlijk niet. Vaak davert het 's zaterdag-middags van de motoren hier bij ons thuis, vooral omdat onze rechter buurman dan de motor van zijn speedboat proef draait en de overbuurman van wan hoop maar een electrische zaag of boormachine aandoet. Geloof het of niet, maar Nico is tegenwoordig lang niet meer de grootste lawaaischopper in onze straat. Amy maakt het goed, ook al heeft ze soms nog wel veel last van pijnen. Diverse onderzoekingen en röntgen foto's hebben uitgewezen dat er geen zorgwekkende afwijkingen in enige organen of zo zijn en dat is uiteraard geruststellend nieuws. Ze zorgt nog steeds voor de Rode Kruis kiosk in het ziekenhuis en heeft ons thuis alle maal volkomen onder controle. Nico heeft net bericht gehad dat hij een Winston Churchill Fellowship heeft aangeboden gekregen om hem in staat te stellen een paar maanden de moder ne ontwikkelingen in de Bahasa Indo nesia te gaan bestuderen in Indonesia. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar hij is zeer met dit eer volle aanbod ingenomen. Hij geeft nog steeds les in Maleis aan de Darwin Adult Education Centre, dat volgend jaar opgenomen wordt in de Darwin Community College, als voorloper van de Darwin Universiteit. Amy en Nico zijn van plan volgend jaar voor een korte poos naar Holland te komen, maar verdere plannen hangen nog af van Nico's reis naar Indonesia, waarvan de datum nog niet bekend is. Amy en Nico. Sinds de moderne wereld demonstra tief met de Oorlog heeft afgedaan als onmenselijk en onwaardig, sinds bloed vergieten als barbaars verworpen is en men de conferentietafel heeft ver kozen boven het slagveld, zijn er lang zamerhand steeds duidelijker drie fe- nomena naar voren gekomen: 1. veel voorheen vredeminnende vol ken, rassen en filosofen hebben zich nadat diverse bordjes verhangen zijn, ontpopt als zeer oorlogszuchtige en onbarmhartige partijen, maar hangen schaamteloos nog steeds de vredes apostel uit, 2. de z.g. koude oorlog heeft de plaats ingenomen van de openlijke oorlog. Koude oorlog is oorlog met woorden. Onder "woorden" diene men te ver staan: huichelachtigheid, laster, ver dachtmaking, diefstal, guichelarij (oud bijbels woord: (zins)begoocheling, be drog). Ze zijn even dodelijk als vuur wapens en gifgassen. 3. uit de heraldiek van de strijd zijn de leeuw en de adelaar verdwenen. Twee nieuwe dieren hebben hun plaats in genomen: de slang en de jakhals. Kijk goed rond; denk lang na; doorzie. Met genoegen, vermengd met nostal gie, las ik Uw diverse stukken over de snippenjacht op Java. Ik heb er ook jaren van genoten, zowel in de omtrek van Soerabaja, vooral ook op Madoera tussen Kamal en Bangkalan, en de sa- wahs bij Semarang. Het meest sprak mij deze jacht aan, protesterend tegen de wind. Katjongs met kleine witte vlaggetjes de galang- ans aflopend, daarbij met de vlaggetjes een ritselend geluid maakend.wat de snippen uit de padi dreef en mooie ho ge schoten opleverde. Op Madoera (geen sawahs maar dras sig grasland) verzorgde ik eens een jachtpartij voor jagers van een Engels eskader, (Hermes, Daring, Dover, Dor chester etc.) dat Soerabaia bezocht. De buit was enorm en nergens ter wereld hadden deze Engelsen ooit een der gelijke hoeveelheid snippen gescho ten. Natuurlijk kende ik ook Broese v. Groe- nau, toewan Seplin (Schaftlein) door de Javanen genoemd, een crack-shot. Ik heb het nooit verder dan ca. 40% gebracht, wat ik al mooi vond. De Bir ma road maakte ook voor mij een eind aan de Indische jacht. Thans, op mijn 77ste, jaag ik nog ge regeld op eenden, hazen en snippen. De bertjets hier zijn volkomen identiek aan die op Java, ook het geluid bij het opvliegen is hetzelfde. Alleen zijn ze hier erg ril, op 50 ad. 60 meter vliegen ze al op. Maar mijn zoon en kleinzoon weten ze (beter dan ik) nog wel aar dig uit de lucht te pikken. H. van Raayen 10

Tong Tong | 1974 | | pagina 10