WÊ HET GELUK VAN HET JAGEN wuX W REI NOS AN dari Singer Priet - Praet Met Oud Sumatra Jagers KIMM Indische spekkoek Er is gode zij geloofd en geprezen op Sumatra nog steeds zeer veel wild voorhanden. Dat heb ik gedurende mijn laatste reis, waarvan ik op 25 mei j.l. ben teruggekeerd, kunnen konsta teren. Het eiland is (nog steeds) dun bevolkt, de plaatsen waar de dieren zich ophouden zijn door de ontzaglijke begroeiing van het terrein en de er barmelijke staat waarin de wegen zich bevinden, vaak moeilijk bereikbaar. I- deale toestanden dus voor Wild Life! Van de 61 diersoorten die'in Indonesië worden beschermd komen er alleen op Noord-Sumatra 25 voor. De voor naamste zijn het spookdier (binatang hantu) orang hutan, badak, tapir, de Sumatraanse berggeit (bosgeit-kam- bing utan dari Sumatera) de mieren eter, de olifant, tijger (macan gembong, harimau loreng Sumatera) Macan kum- bangde beo, de burung kuau (ar gusfazant)marabu, bangau TONG TONG heb ik gefilmd in de vrije wildbaan ergens bij Bireuën in Aceh, terwijl meneer bezig was op de sawah op kikkers te jagenenzo voorts. Als duidelijk aantoonbaar is dat tijgers en olifanten de bevolking ove'rlast bezorgen, mogen zij met een speciale vergunning worden geschoten. Of dat schieten wel op de meest deskundige wijze en met adequate wapens ge beurt, meen ik te moeten betwijfelen. Leest u dit bericht eens, dat ik uit The Straits Times van 17 april j.l. knip te: "Tiger terror in village". Jakarta. Mon. Police shot dead one tiger and WOUNDED FOUR OTHERS when a group of 14 these animals rampaged through a remote village in central Sumatra. Antara News Agency said today that the rest of the tigers fled into the jungle but not before they had killed six cows in the village near Lake Ke- rinci" (Reuter). Heeft u het gelezen? Wounded four others! Dat is het resultaat van ondes kundig schieten en als deze dieren niet aan hun verwondingen zijn bezwe ken worden hetman-eaters! Dit was dus een bericht van 17 april en het drama speelde zich af in de buurt van "Lake Kerinci". Hieronder volgt het tweede bericht, nu uit de Straits Times van 22 mei 1973. "Jakarta. Mon. Forty people mainly rubber plantation workers have been killed by tigers during the past four months in the Ogan Ulu area of south ern Sumatra The Jakarta Daily Indone sia Raya reported today" (Reuter) "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk" JOSé ORTEGA Y GASSET Het is dunkt mij precies hetzelfde ver haal als het vorige in die zin, dat in Lake Kerinci de 4 tijgers, als zij hun verwondingen overleven, man-eaters worden, terwijl die van Ogan Ulu het al zijn. Ook hier: beschoten, verwond en wel dusdanig dat het normale be machtigen van prooidieren niet meer goed mogelijk is geworden. Er is nog een andere mogelijkheid en wel deze: mij werd verteld dat op vrije dagen uit Jakarta "hele karavanen" de stad uittrekken om ter jacht te gaan. Deze expedities strekken zich uit tot zuid-Sumatra. Wel? Wegschieten van alles dat voor de loop komt, herten, wilde zwijnen, kidangsgeen prooi dieren voor de roofkattenpak het vee of de mens! Hondsdolheid. Wat heeft Rabiës met jacht te maken? In Padang wel iets. Dit is een bericht uit de Sinar Pem- bangunan van 16 mei 1973: "Anjing gila mulai berjankit di Padang". Medan (SP) Sejak 2 januari '73 sempai dengan akhir april '73 yang lalu, di RSUP Pa dang ter catat sejumlah 342 orang pen- duduk yang korban digigit anjing gila. Diantara jumlah korban tersebut sSo- rang tak dapat ditolong jiwanja dan meninggal dunia Vrij vertaald komt het hierop neer: In Padang werden 342 mensen door dol le honden gebeten in de periode 2 januari tot eind april 1973 (korban slachtoffer) Een kon er niet geholpen worden en overleed. Zijn er in Padang, een overwegend Mo- hamedaans gebied, zoveel honden? Ja! Men koopt ze nl. daar van alle kanten op om erjachthonden, meer spe ciaal drijfhonden van te maken. Niet direct om gemakkelijker aan b.v. herte vlees te komen, dan wel om te kunnen pronken met zijn intelligent en wakker dier: "Adoeh, mijn ghon haweldeh ih" I De tijgerkat. Ze moesten het doden van dit bijzon der fraaie dier desnoods met geweld verbieden. In een toko op Kesawan in Medan zag ik maar liefst 8 (acht) opgezette exem plaren. Van het opzetten hebben de Indonesiërs beloen makan kedjoe! Gaat u b.v. eens naar het knekelhuis van de dierentuin in Pematang Siantar Als u daar de staaltjes van "opzetkun- de" heeft aanschouwd, nou, de haren rijzen je ten berge. Het is ontzettend zo verbluffend slecht het allemaal is gedaan. Enige weken geleden was ik op jacht in een pang-long in de buurt van Sta- bat en midden in de nacht zag ik het felle licht van een koplamp onmiddel lijk gevolgd door een "bens" uit een Springfield 30-'06. Apa? Alweer een in tweeën geschoten tijgerkat! En verder lieve mensen heb ik mij be dronken aan het machtige Sumatraan se landschap. Waar ik nooit genoeg van krijg naar te kijken. De ruige, dicht begroeide hellingen van de Bukit Bari- san, luisteren naar een ruisende sun- gai of een jubelende tjotjak rawa die ergens in een diep ravijn een ode brengt aan de zon Deze keer heb ik erg veel geschoten met een Super Acht! De ene film na de andere. Ben toch zo verrekte benieuwd naar het resultaat. Kan ik je niet zeggen! (wordt vervolgd) G. H. Bartman bij uw drogist of apotheker The Singer Import b.v. - Leusden Bekend van de Pasar Malam Stort f 11,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale verpakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020 - 72 84 61 20

Tong Tong | 1974 | | pagina 20