Ï.E.V. -= "OUD EN NIEUW" OP EEN SCHOOL - Fofo van 1928 KWEEKSCHOOL Toen ik in 1927 de I.E.V. Kweekschool in Bandoeng bezocht, kwam ik op de "nieuwe" cursus, die drie jaar duurde. Er was ook nog de oude, vierjarige cursus en wij nieuwelingen waren dus verre in de minderheid. Op de eerste schooldag kwamen veel "oudjes" ons door de ramen van onze klas bekijken, alsof we, ik weet niet wat voor won derdieren waren. Ik wil niemand per soonlijk kwetsen, maar over het alge meen waren wij gedurende ons eerste leerjaar bij de meeste "oudjes" weinig in tel. Natuurlijk waren er wel, die ons heel gewoon tegemoet traden. Het was zelfs zo, dat we niet mochten meedoen aan het afscheidsfeest van de oudjes van dat jaar. Onze Natuur- en Scheikundelerares, gebieds- of bosdelen, bevolkingscen tra, thans vervallen tot gehuchtjes met niet meer dan een tiental hutjes, etc. Niet te vergeten die mythische volkjes van Koeboes, Orang Laoet, Badoeis, Tengerezen, Blambangers. f Rest mij nog een vraag. Wie weet mij te vertellen, welk verband er ligt tus sen de komst van wolken terriks (een zwaluwachtige pluvier) op Java, op trek-vlucht van naar men vaststelde de Mansjoerijse steppen, als de winter op het noordelijk halfrond nadert, naar het zuiden, èn de sterke aanwas van de kepala timah 12) en de wader (12 (een stekelbaarsachtig witvisje) in de (november en december) ondergelopen sawahs, grotere en kleinere, tijdelijke plasjes en moerasjes. Het, overigens aardig gevonden, verhaaltje, dat de grote toename van bovengenoemde visjes te wijten zou zijn aan de uit- Mej. van Schouwenburg, vond ons zó zielig, dat ze ons aanspoorde om een eigen club op te richten, de geboorte van "Voor Ons Is Clubleven Een dracht". Met behulp van de zangle raar W. van Swers hebben wij inder daad in het I.E.V. Clubgebouw een (bescheiden) avondje gegeven. Uit die tijd dateren ook de VOICE- mutsen, naar een idee van Ben Briët en mij. Het was een zwart fluwelen bivakmuts. Eerste klassers hadden al leen een groen lint erom en voor elke volgende klas kwam er een zilveren band bij. Ook de "oudjes" deden er aan mee, zodat je er op de foto ver schillende van ziet, ook meisjes, die met zo'n muts prijkten. Terwille van het clicheren is de foto aan beide werpselen van die terriks, waar zij uit voort zouden komen, is natuurlijk een heerlijk praatje voor de vaak. F. R. Schultz petoea, mansaro ouwe heer, oudere 2) kernet corned beef pilchard haringachtige vis 8 stuks in een blik 3) pawon (jav.) keuken 4) bediang open vuurtje 5) m'grip avond schemering, de zon is juist achter de kim, tijd voor het avond gebed 6) ilmoe bovennatuurlijk vermogen 7) terwèloe (jav.) konijn, haas 8) sebel onzegen, er rust een vloek op dermah gift, bijdrage 10) oedik (soend.) platte land, achter land. en 12) steller is geen vogel-, noch viskundige, de latijnse namen zijn hem zijden wat ingekort, zodat verschillen de leerlingen er niet meer op staan en ook de wiskundeleraar Van Melle. In het midden v.l.n.r. Mevr. Hasenstab (Aardr.), Mej. Hoppenstedt tekenlera res, directeur H. M. C. van der Riet, Mej. C. Otto. De verstandhouding tussen "oud" en "nieuw" werd beter, naarmate de ou dere jaargangen de school verlieten en op het laatst waren de "oudjes" zelfs de geëerde gasten op onze VOlCE-feesten. Met de plaatsing van deze foto hopen wij veel ex-leerlingen een genoegen te doen. Wie is nog in het bezit van de originele foto? V. N. Moens ontschoten. Toch is het niet raadzaam om alle onbegrepen vormen van bescherming en behoeding af te doen als hocus pocus. Ikzelf heb twee gevallen mee gemaakt van bezwering zoals in "Di gebjak" beschreven. Ik beschouw ze als een soort hypnose of associatie- hypnose. In het laatste geval wordt in associatie met een bepaald schrik-ef- fect a.h.w. een dosis hypnotische cor rectie ontladen, die op zijn minst "be hoedt voor erger". Wie Van Hien be studeert leert met diverse bezweringen kennis maken. Van de mogelijkheid van het trainen en toepassen van ge dachtekracht.zijn trouwens ook vele moderne docenten in de parapsycholo gie overtuigd. Misschien weet R.F.D. zich nog een paar gevallen te herinne ren - waarmee studenten in het Wes ten hun voordeel kunnen doen. - T.R. 7

Tong Tong | 1974 | | pagina 7