Opheffing van de begraafplaats Karuswisi te Ujung-Pandang "INGET MATI" 8, „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. Een houten hokje van twee-bij-twee, een stoel en een tafel. "Dit heb je zelf gewild", denk ik. In ieder geval zijn de lakens en de klam boe schoon. Mijn koffers kunnen niet alle drie in de kamer. Er brandt een peertje van 15 Watt en er zitten tot mijn grote opluchting een slot en een grendel op de deur. Deze kamer kost f 5,— per dag. Een kop koffie 's morgens en thee 's mid dags. Geen was, geen eten; daar moe ten de gasten zelf voor zorgen. Ik hoor een paar kinderen huilen en een schreeuwerige vrouwenstem. De badkamer is bezet door een vrouw, die bezig is, een kuip vol luiers te wassen. Moeheid en stof kan ik dus voorlopig nog niet afwassen. Ik ga wat liggen om vijf minuten later weer op te springen. Er wordt getimmerd, gehamerd, gebei teld, geschreeuwd, gezongen. Als ik door een klein raampje op de galerij kijk, zie ik, dat ze naast het hotel aan het bouwen zijn. Een bioscoop, vertelt een djongos me. Als ik wil, kan ik zo uit het raampje op een bamboestelling klimmen, zo vlak zit de bios tegen het hotel op. Leuk, als de film draait, dan kun je door de luchtgaten van hieruit de film volgen. Elke avond. Vast betaal je voor deze bovenkamers dan tegen die tijd 7,50. Als ik weer naar de badkamer kom kij ken, zit er een andere vrouw pyama's te wassen. Er is nergens een wastafel of fonteintje, waar ik mijn handen of gezicht kan wassen, dus ga ik maar on- opgefrist weer de straat op, op zoek naar mijn lunch. Ik ken Den Pasar niet en weet niet waar restaurantjes staan, dus stap ik in een dogcar. Of de koetsier me maar naar een "restoran" wil brengen. Na vijf minuten rijden begin ik de weg te herkennen. "Dit is toch de weg naar Sanoer?" vraag ik. De koetsier is verbaasd over mijn ken nis en als ik hem vraag, of we dan toch nog op weg zijn naar een restau rant, zegt hij: "Natuurlijk niet." Zo gauw mogelijk Balinees leren, denk ik, terwijl ik hem laat omkeren. "Breng me maar naar de pasar", zeg ik slim. Dat doet hij en mijn instinct heeft me alweer niet in de steek gelaten. Ik zie inderdaad al direct een paar Chinese eethuisjes. Mijn honger is weg door al dat stof- slikken. De bahmie, die ik bestel smaakt me niet en ik voel mijn moeheid des te erger, als ik aan de smalle trap en de kleine kamer denk. En het ge hamer. Toch lukt het me, terug in het hotel, een paar minuten rustig te liggen. Mis schien zou ik zelfs in slaap gesukkeld zijn, als ik niet op het critieke punt werd opgeklopt. Een Chinees komt zonder commentaar meteen de "kamer" in, haakt een mi niatuur blikken spiegeltje, dat ik tevo ren nauwelijks heb opgemerkt, van de gedekken wand. Ini saja poenja", grijnst hij vriendelijk. Ik kijk een beetje zielig rond, misschien Het ministerie van Buitenlandse zaken deelde ons het volgende mede: Van de gemeentelijke autoriteiten te Ujung-Pandang (Makassar) werd ver nomen dat de begraafplaats Karuwisi op 1 april 1974 zal worden opgeheven in verband met plannen tot uitbreiding van de stad. In verband hiermede werd een lijst ontvangen met namen van Nederlanders - in totaal 1.033 - die in de periode van 1922 t/m 1950 op het kerkhof zijn begraven. De familieleden van de te Ujung-Pandang begraven Nederlanders worden in de gelegen heid gesteld de graven te doen over brengen naar de Christelijke begraaf plaats Panaikang, eveneens gelegen in Ujung-Pandang, welke sedert 1950 in gebruik is. Hiertoe dienen de desbe- treffenden hun wensen vóór 1 april 1974 kenbaar te maken. De lijst met namen ligt bij het Ministe rie van Buitenlandse Zaken ter inzage aan het adres Herengracht 2, kamer 303, des namiddags tussen 14 en 17.30 uur. M.O. Reflex handels-, financ., Ass. Kantoor tophyp. 125%, pakketverzek. v.a. f 214,— p.kw. of f 17,— p.w. t.w. auto gezins. spaarverz. na 30 j. f 89000,(man 27 jr.), uitvaartverzek. 0-70 jr. 1,31 - f 13,89 p.m. Moderne ziektek.verzek. f 990,p.m. echt paar k. eigen ris. f 1000,2e kl. GRATIS GIDS AUTOVAKANTIEREIZEN. TEVENS t.k. COSTA BLANCA. Torrevieja Alicante; app. en bung. v.a. f 26.000,— Keuze uit 11 mod. alle voorz. zwembad, tennisb. en rest. aanw. 2 km. v. strand. Term. bet. 3 a 6 jr., aanbet. plm. 30%. Tevens t.h. bung. (7 pers.) v.a. f 70,— - f 345 p.w. L. en h. seizoen gepens. 40 pet. korting p.m. Inl. Obrechtstr. 223, Den Haag, telefoon 070 - 46 54 88 b.g.g. 65 40 49 of 01715 - 17 61. BON verzek. hyp., bung, t.h., t.k. vak. gids. Naam Adres Woonplaats: hangt er nog meer, dat niet in deze kamer hoort. Neen, niets, of het zou den de bamboehaken moeten zijn. Het getimmer en gehamer wordt in de middaguren pas goed hard. Om half vier probeer ik weer de badkamer. Jawel, die is leeg. Als ik mij weer aangekleed heb, weet ik het: toch maar naar het Bali-Hotel. Ik hoef maar een riks te betalen voor het gebruik van de kamer. Een riks geef ik aan de djongos, die mijn kof fers weer de trap afzeult. Ik kijk bij het naar buiten gaan eens op het zwarte bord. Mijn naam is weggeveegd uit de rij van namen. Alleen Chinese namen, drie rijen vol. Zo ben ik weer een^ervaring rijker geworden. Maar wat is een mens toch ellendig op zijn gemak en rust gesteld, daar slikt hij zelfs een paar touristen voor! (wordt vérvolgd) Logeeradressen in Indonesië JAKARTA A. Djoenaedi, gepens. Jaksa Tinggi, j. M.P.R. III/3, Cilandak/ Kebayoran Baru, Jakarta. BANDUNG Nj. Arnolts-Onong Djayanegara, jl. Riauw 79, Bandung. Mevr. C. Sijnjal, jl. Cipto 17, Bandung. fam. Nataningrat-Supil, jl. Damar 5 (weg naar Lembang) mooi uit zicht. Auto aanwezig, kan als gids behulpzaam zijn. fam. Pallenkaoe. jl. Cisitu 45B. tel. 82420, Bandung 300,— per maand, voll. verzorging echtpaar YOGYAKARTA Dr. Martohoesodo, jl. Sangadji 43, Yogyakarta. SURABAYA Bij de fam. Dr. Amir Hoesin, be kende oogarts in Surabaya aan de Panglima Sudirman (ex Pal- menlaan) 28/30 zijn kamers te huur. Eigen gemakken en toe gang. MALANG Ir. Tahir, jl. Tenaga 1, Blimbing (Malang). Drs. J. Mayor Polak, gep. ass. res. 1e kl., jl. Banten 3, Malang organiseert desgewenst ook rei zen en assisteert bij immigratie formaliteiten, teneinde oud-ln- dischgasten en anderen tegen geringe kosten bij te staan. Correspondentie aan boven staande adressen desgewenst in het Nederlands. Schrijft U ge ruime tijd van te voren om zeker te zijn van plaats. "Kaliklatak" Estate 1013 HA. Rubber, koffie, vruchten, noot muskaat, kruidnagelen, cacao. 50 km. eigen weg door de plan tage. Bergen en de straat van Bali. Eigenaar: De Hr. R. Soe- hoed Prawiroatmodjo die samen - met zijn vrouw ook het beheer heeft over units en bungalows. Westers georienteerd. Adres: "KALIKLATAK" ESTATE BANJUWANGI Telef. 323-736 Meer adressen zijn welkom! Wie wat te weten komt (en zeker is van de juistheid) over een lo geeradres, geve het ons door. Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred, Hendriklaan 7 Den Haag. Tel. 070-556427 (3 lijnen) 19

Tong Tong | 1974 | | pagina 19