HET GELUK VAN HET JAGEN Priet-Praet Met Oud Sumatra Jagers (II) DIERKUNDE "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk". JOSé ORTEGA Y GASSET Je moet tegenwoordig op Sumatra al vorens de vergunning tot jagen uitge reikt te krijgen eerst met goed gevolg een jachtexamen hebben afgelegd. Ik neem aan dat deze regeling voor ge heel Indonesië geldt. Dit examen be staat uit een practisch- en een theo retisch gedeelte. De practijk. De roos waarvan de middellijn redelijk groot is, moet door de buksschutter op een afstand van 50 meter, staande vrije hand, met drie patronen drie maal worden getroffen en op een afstand van 25 meter eveneens drie maal door de jager met het z.g. gladloop geweer, (kogel of lopers). Geen al te zware op gaven dus, maar je kunt op zo'n exa men wel vermakelijke dingen beleven. Een zeer bekend jagersman, de heer H. zakte als de overbekende baksteen, omdat hij geen kans zag met z'n 8 x 57 Mauser het doel drie maal te raken. Maar je moet 'm op jacht het gedreven hert of zwijn zien schieten. Het wild kan niet zó hard wegrennen of het slaat met een kogel in het blad over de kop! De heer de S. gepensioneerd douane man doet alles heel bedaard (motto: kallem peh!) Hij opent rustig het slot van de oude dubbele 16, gluurt door de lopen of alles daar binnen wel okay is, schuift een Bougnet kogelpatroon in de rechter kamer, epauleert, mikt se cuur en drukt langzaam door bengs! Raak! Drie maal bengs en drie maal midden in het doel. Hetgeen de examinator verbaasd doet uitroepen: "Adoeh, orang toea ini bisa nembak ja"! Cum laude! Waarom geen lopers gebruikt meneer de S? Is toch makke lijker?" "Mijn lopers nog maar weinig. Ik moet zuinig zijn. Met de Bougnet- tang ik giet zelf Daarom ik beuk met kogels". Het theoretische gedeelte is eigenlijk niet zo eenvoudig, maar de vragen zijn steeds dezelfde en aan ieder bekend. Zij kunnen dus van te voren worden geprepareerd. Hier volgen ze. De ver taling uit het Indonesisch werd ver zorgd door mijn vriend Wim Joseph in Medan: SCHRIFTELIJKE EXAMENOPGAVEN d.d. 18-4-1973 (toegestane tijd: 2V2 uur) 1. Verklaar de voornaamste punten van de Wet Tot Bescherming Van Wilde Dieren 1931 no. 134. 2. Hoeveel soorten wilde dieren wor den beschermd door de Regerings Ordonnantie in Indonesia? 3. Hoeveel soorten wilde dieren wor den beschermd in het gebied Noord-Sumatra? 4. Olifanten en tijgers zijn ingedeeld bij de wilde dieren die beschermd worden doch vaak schade veroor zaken aan het volk. Mag een olifant gedood worden indien hij duidelijk de bevolkingstuinen of onderne mingen vernield? Verklaar de procedure. 5. Artikel 3 punt 3 Beschermingswet voor Wilde Dieren 1931 no. 134 geeft de bevoegdheid aan het hoofd van de Politie om een jacht vergunning te verstrekken aan hen die zowel voor het practische als het theoretische deel van het exa men zijn geslaagd. Kan het Hoofd van de Politie een jachtvergunning verstrekken t.a.v. neushoorn - siamang - orang-utang en olifanten? 6. Wat verstaat men onder jagen? 7. Indien u een lang- of licht vuur wapen bezit voorzien van een be zitsvergunning - mag u gaan jagen? 8. Waarom moet iemand die op vo gels schiet ook over een jachtacte beschikken? Verklaar Uw mening hierover. 9. In welke gebiedsdelen is het ver boden te jagen alhoewel men over een jachtacte beschikt? 10. Behalve lichamelijk en geestelijk gezond aan welke andere voor-^ waarden dient de jager nog meer te voldoen? 11. Een jager moet zowel een bewe gend- als stilstaand doel kunnen raken. Langs welke weg kunt u deze eigenschappen onderhouden? 12. De geweerlopen worden in twee soorten verdeeld t.w. de glad- en de getrokken lopen. Verklaar van elke soort het nut. 13. De vizierinstelling bepaalt bij het schieten het trefpunt. Indien de kogel links van het mikpunt treft, wat doet u dan aan de vizierkorrel? 14. Wat is de juiste manier van het afdrukken? 15. Wat dient u zeker te weten t.a.v. de patroon die u gebruikt? 16. Wat is het gevolg van een patroon met een overmatige lading kruit? 17. Wat dient u zich in de eerste plaats te realiseren, alvorens u op het mikpunt schiet? 18. Welke straffen gelden voor jacht- overtredingen? 19. Indien u over een speciale jacht vergunning beschikt voor rusa- kidangs napu's mag u dan het gehele jaar door jagen? En mag u schieten zoveel u wilt? 20. In het belang en veiligheid van de jagers zelf bestaan er tien geboden die u volgen moet. Welke zijn die? Medan, 7 April 1973 Kepala Daerah Kepoli- sian ll/S.U. dto Drs. U. E. Medellu Ik wens u veel succes met uw examen en een goede jacht. G. H. Bartman Het gelukkigste dier is de kat, want hoe ze ook wordt gegooid, zij komt altijd weer op haar pootjes terecht. Het ongelukkigste dier is de spin, haar leven hangt voortdurend aan een zij den draadje. Het luiste dier is het schaap, dat altijd onder de wol blijft. Het vlugste dier daarentegen is de slak, die altijd ventre a terre gaat. Het levenslustigste dier is de paling. Al snijdt je hem in twintig stukken, elk stuk blijft nog lustig leven. Het muzikaalste dier is het paard; aan geen enkele strijkstok ontbreekt paar- dehaar. Het rijkste dier is de hermelijn, die altijd het duurste bont draagt. Het ijdelste dier is de haan, omdat hij altijd een kam bij zich draagt. Het vervelendste dier is de schelvis, die voortdurend met schelvisogen zit te kijken zonder één stom woord te zeggen. Het domste dier is en blijft de ezel, want het beest kent alleen twee letters van het alphabet, de a en de i, en dan nog in verkeerde volgorde. Het langste dier is de leeuw, die is een el langer dan een eeuw. Het zwaarste dier is de koe, want er zijn vier koevoeten nodig om haar in beweging te krijgen. Het gezelligste dier is de vlo, want hij zoekt altijd de mensen op. Het bontste dier is de papegaai, met haar lappendeken om. Het trotste en parmantigste dier is de pauw, maar hij moet zijn bekje niet roeren. 10

Tong Tong | 1974 | | pagina 10