TOKO MAS INDONESIA Maasje voor maasje INDISCH-NEDERLANDSE SCHRIJVERS Welke kans geeft u de roos om te ontluiken In de Tong Tong van 15 Februari plaat sten wij "Twee Brieven" van een 80- jarige eenzame abonnee in moeilijk heden, die na één briefje naar Tong Tong en één telefoontje van ons naar een abonnee DIRECT geholpen werd. In dat bericht slaakten we de verzuch ting: kon Tong Tong maar een Net van Hulp leggen over heel Nederland! Wel, zoals Steurtjes vroeger zouden zeg gen: "Noh niet wat-wat, koh al di-wat wat ké!" Nog voor we ons konden afvragen wat we eraan konden doen, was er al hulp gestart! In de eerste week werden al 35 aanbiedingen van hulp ontvangen. NU gaan we organi seren! Maar intussen: erg veel dank, tong tongers! En als altijd: poekoel teroes! Boekbespreking In 1960 verscheen bij Querido een bloemlezing uit de Indische letterkun de van 1935 tot dat jaar, samengesteld door die onvolprezen hoeder van de indische cultuur, Rob Nieuwenhuis. Nu is in twee deeltjes een nieuwe druk verschenen van dit boekje, evenals de eerste uitgave in de Salamanderreeks. Men neme deze mededeling met een korreltje zout: de nieuwe druk wijkt in vele opzichten af van de eerste. In de veertien jaar die zijn verlopen heeft de samensteller zijn keus verfijnd. Enige auteurs zijn uit de bloemlezing verdwenen. Onder hen: Tjalie Robin son, alias Vincent Mahieu, onze lezers welbekend. Het is niet zo, dat Nieuwen- huys' waardering voor deze echt-in- dische schrijver is verminderd, maar Tjalie schreef de uitgever, dat "hij zich uit de literatuur teruggetrokken had" en voor geen enkele bloemlezing meer werk wilde afstaan. Nieuwenhuys ver meldt dit "tot zijn grote spijt", want "Tjalie hoort er vanzelfsprekend bij als een van de beste indische schrij vers". Dat ik die spijt deel behoef ik nauwelijks te zeggen. De nieuwe bloemlezing valt dus uiteen in twee deeltjes: "Het laat je niet los", ruwweg verhalen uit de periode 1935- 1942 en "Om nooit te vergeten" uit de jaren na de oorlog. Zij zijn als het ware een illustratie van het standaardwerk over de indisch-nederlandse literatuur "Oost-Indische spiegel" van Nieuwen huys, dat onlangs verscheen. De Sala mander-boekjes zijn in vergelijking tot wat tegenwoordig goede boeken kos ten spotgoedkoop: 4,25 per deeltje. Verkrijgbaar bij de boekhandel Tong Tong. y J.H.R. "Het laat je niet los" Mensen en land schappen 4,25, porto 90 ct. "Om nooit te vergeten" Bezetting en revolutie 4,25, porto 90 ct. In het maartnummer van het blad Terre des Hommes, dat eenmaal per kwartaal verschijnt, heeft o.a. een heel boeiend artikel gestaan over het werk onder de daklozen van Jakarta. Het vertelt over de overbevolking van Java, waardoor het aantal werklozen toeneemt, terwijl de kans om werk te vinden steeds kleiner wordt. Mensen uit de dessa s komen in grote getale naar de stad, (soms liggende op treinen, om geen geld aan vervoer te hoeven uitgeven) denkende hier beter aan de slag te kunnen. Maar de teleurstelling volgt al gauw, want ze merken, dat het ook in de stad haast ondoenlijk is om werk en woongelegenheid te vinden. Deze mensen groepen tezamen en le ven van wat er op straat gevonden wordt: sigarettenpeukjes, blikjes, pa pier, enz. In Jakarta zijn ruim 80.000 van deze galandangans: daklozen en zwervers. Ze slapen op de trottoirs, onder viaducten en bruggen, en bou wen hun eigen beschutte plekjes met gevonden materiaal, bijv. van bamboe stokken, karton en plastic. Door deze werkloosheid, waardoor weer honger op de ergste manier ont staat, is ook de medische nood in deze zwerverskampen heel groot. Een stich ting "Rosa Vernans" (Ontluikende Roos), probeert zoveel mogelijk te helpen. In dit team werkt de Nederlandse ver pleegster Rina Ruigrok met een team Indonesische studenten. Zij zijn idea listen en kennen de stad door en door. Met hun rijdende poli-kliniek (van de Memisa gekregen) bezoeken zij de kampen van toekomstige transmigran ten. Het duurt soms jaren voor de zwervers zich melden bij het gouver nement om te transmigreren. Na 5 of 6 maanden kamp vertrekken ze naar transmigratieprojecten op Sumatra, Ka- limanten of Sulawesi. De tijd die over is wordt besteed aan de daklozen op trottoirs en onder de bruggen en naar die plaatsen waar de meeste zieken zijn. Die niet ter plaatse geholpen kunnen worden gaan naar het algemene ziekenhuis, de sterven den naar Tjengkareng. Natuurlijk hoopt men een centrum te kunnen maken waar de mensen onder gebracht en geholpen kunnen worden. Er is grote behoefte aan KLEDING. Gedragen kleding in alle maten en soorten zijn welkom. Van Church World Service wordt maandelijks wat bulgur en sojameel verstrekt, maar U begrijpt dat dit niet genoeg is om de grote nood te lenigen. "Ik zou het geweldig vinden," zei zus ter Ruigrok als er misschien groepen zouden zijn die door adoptie of op een andere manier onze daklozen zouden kunnen helpen." Specialiteit Indonesische gouden sieraden 22, 23 en 24 Kt. (Rijksgoedgekeurd) JUWELEN 22 KR. GOUD GEZET MET BRILJANTEN (origineel Indonesisch mo del) Markies ringen met 18 en 13 briljanten. Rijringen, slagrin- gen, fantasieringen en tiffa- nyringen etc., gezet met bril janten. Markies hangers, ati, wadjik, kembang, anggur. Markies oorknoppen, bun der, satu of mata banjak. Origineel IMPORT GOUDEN SIERADEN Armbanden Srikit brede armbanden, Kendari armbanden. Gebloemde schakel armbanden 10 tot 50 gr. Armban den met Chinese letter of naga, Krontjong armbanden, schakel armbanden 45 gr. Ringen Krontjongringen, schakelringen, stempelringen. Markiesringen met rode steen (wadjik) Fantasie- ringen, met rode, blauwe, groene steen. Ringen gezet met echte ster Saffiers, Robijnen, etc. Diversen Kalung 10 tot 30 gram, ketimun, padi, blokjes, etc. Oorknoppen, oorhangers, met of zonder steen Hangers etc., met en zonder steen Voor bejaarden kunnen wij thuis bezorgen bij aankoop van meer dan f 350, Albert Cuypstraat 142, Amsterdam, (vanuit Centraal Sta tion tramlijn 16, 24 of 25.) Tel. 020 - 71 87 28. Na 18.00 uur 020-44 17 94. Natuurlijk is geld het allernoodzake lijkste. Mocht U wat overhebben voor het werk van Rosa Vernans, niet al leen het geld, maar ook de moeite om het via de Bank over te maken, hier is het adres en bankrekening nummer: Sr. Rina Ruigrok, Yayasan Rosa Ver nans, Alg. Bank Nederland nr. 21441, jl. Ir. H. Juanda 23, Jakarta. Het adres voor kleren en andere goe deren: Kramat VII-34, Jakarta, Indone sia. Alvast dank namens velen! Mieke den Ouden-Hille 11

Tong Tong | 1974 | | pagina 11