EVEN TERUGKIJKEN krijg, dat Pah S. op het veld is. Waar? Daar ergens. Dus trek ik moedig de sawah in. Langs glibberige dijkjes, want de rijst staat hier net onder water. Ik krijg hem te pakken, Pah S. Hij heeft een gezicht als van een Balinees beeld je. Hij schijnt reeds gehoord te hebben, wat de bedoeling is van het papier, dat ik hem voorhoud. Kan hij zijn handtekening zetten? Jawel, maar in Balinese karakters. En met bemodderde vingers, midden in een modderige vlakte; tekent Pah S. met beverige krulletjes en haaltjes zijn handtekening. Ik geloof wel dat het een vreemd gezicht geweest moet zijn, wij zo daar in de sawah. De tweede pachter krijg ik wonder boven wonder, ook tamelijk vlug te pakken. Maar Pah T. kan helemaal niet schrijven. Dus moeten we zijn duim afdruk hebben. Natuurlijk heb ik geen stempelkussen bij me, maar een vrouw is ook wel eens vindingrijk. Ik heb een goede kiss-proof lipstick bij de hand. Een beetje op een stukje papier ge smeerd, met een natte vinger wat uit gestreken en klaar is Kees. Het geeft prachtig duidelijk af. En nu ben ik dan met de officiële papieren klaar. Dezelfde dag sjouw ik mijn koffers naar het huis; dezelfde nacht slaap ik op een balé-balé met niets er op. Zelfs geen tikar. Het is wel een beetje hard na het bed in Bali Hotel, maar dit is my very own balé-balé. Toen ik midden in de nacht wakker werd, omdat ik het gevoel had, alsof mijn ribben overlangs waren gaan zit ten, wat niet zo prettig is, heb ik maar gedacht, dat een mens aan alles went, behalve aan de ontploffing van de atoombom. En toen ben ik met over- langse ribben weer in slaap gesukkeld. Lilian Ducelle Na 31/2 dag "ongemak" te ondervinden als gekidnapte vliegtuigpassagier en daarvoor 3.000,— "schadevergoe ding" te ontvangen met bovendien je bagage compleet terug, is toch heel wat voordeliger dan 31/2 jaar Japans "krijgsgevangene" met verlies van ge boorteland, huis en familieleden, vindt U niet? Je moet wel hondsbrutaal als een Japanner zijn om een "mimaikin" te eisen. En de K.L.M. maar diep buigen voor zijn klandizie P. J. van der Horst Gokudogo Hotel, 11 Dec. 1973. Beste Tjalie. Wat een mooi land is dit, en de mensen vriendelijk. Ben nu eindelijk eens in Japan zelf. Wat waren wij dom 30 jaar geleden toen achter de kawat op Java F. H. Donner - alias Lord Jim Weet je wel hoe je staat, Tjalie, en weet je hoe je kansen staan? (Vraag uit een korte brief, die half waarschuwt, half taxeert.) Ja, ik weet hoe ik sta: als een bokser in de ring. Onder felle lampen, ledereen ziet mijn echte en vermeende fouten. Het publiek beoordeelt mij zoals zijn eigen karakter bepaalt. Tijdens het gevecht is geen ge- dachtenuitwisseling mogelijk. Mijn geschiktheid (of ongeschiktheid) bepaalt de duur en de uitslag van het gevecht. Tweede lezing: ik ben een rangrang (rode mier) in het labyrinth der witte mieren. Het Lot bracht mij daar. Ik kan niet meer terug. Dit ter mietennest is het beste nest van alle mierennesten. Er bestaan getuige nissen van vele soorten mieren in hun nesten, maar géén van mieren in "andermiersnesten". Toch zijn er in dat termietennest miljoenen lotge noten in diverse kleuren. En mieren onder zulke omstandigheden bestaan sinds God's schepping. Het is dus een soort Lot. Maar waarom is het nog steeds een onbegrepen lot? En waarom wordt het ervaren als Vloek? WAAROM Waarom geven wij eigenlijk niet het grootste deel van de Universiteitsbibliothe ken over Indonesië (en soortgelijke instellingen, zoals b.v. het Tropenmuseum), of althans het grootste deel ervan, aan Indonesië (terug)? Het aantal Nederlanders dat er actief gebruik van maakt voor de opbouw en toekomst van Nederland en Europa kan alleen uitgedrukt worden in verwaarloosbare percentages. Maar voor Indonesië zouden deze bibliotheken een cultuur-renaissance kunnen op wekken van machtige afmetingen. Het zo de hand van een Volk over vier eeuwen heen naar de hand van een ander Volk kunnen zijn. Pas als U uitgebreid over alle vóórs en ook tegens vaak zou piekeren, zou U het zelfs als experiment, zelfs als geste, toejuichen als een DAAD van allure in deze wereld van woorden, woorden, woorden. Nu zitten we alleen maar bovenop onze schatten als vette eunuchen op de kisten vol edelstenen van Duizend-en-één-Nacht. Waar wachten wij op? Tot er een bedelende hand naar ons uitgestoken wordt? Of is ons bezit rechtvaardig, nuttig en goed? HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406- 1 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 16, p.p.p.d. Half pension f 23,p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 20,— p.p.p.d. Kamer met douche en toilet, half pension 28,p.p.p.d. KAJOEPOETIH-OLIE De beste kwaliteit die we konden krijgen. Neem nu een fles (hoop dat U 'm niet nodig hebt!) want straks is het weer wachten op een nieuwe zending. 100 cc. fles f 6,50 cc. f 3,25 (porto 90ct-60 ct.) NIEUW: Het laat je niet los, Rob Nieuwenhuys Om nooit te vergeten, Rob Nieuwen huys (2 bundeltjes Indische literatuur) f 4,25 per deei, porto 90 ct. De Raadsman - H. J. Friedericy f 4,25 Bloemen voor Nippon - Augusta Lampe. Korte belevenissen uit de Japanse bezetting f 9,90 15 jaar Boven Digoel - I. F. M. Salim f 49,50 Wilde Bloemen van de wereld f 62,50 Maria Dermoüt, de vrouw en de schrijfster f 18,90 "HERINNERINGEN" uit het oude Indië 1890-1917 door W. Ch. Bastiaans Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong Verlaagd in prijs tot f 3, f 0,90 porto 19

Tong Tong | 1974 | | pagina 19