T.R. Het dubbele aangezicht 21 Het feit dat fotografen helaas de „Moderne Ontdekkings-reizigers In Clubfauteuil" geworden zijn, maakt dat hun in een vredesmaatschappij ge vormde wereldblik elders in de wereld blijft voortbestaan. Wie b.v. veel tex- tiel-reclame of mode-reclame gemaakt heeft, blijft overal ter wereld "met lap pen goochelen", en zo is ook het batik als specifiek Indonesische kleding door Rentmeester uitgebeeld in op de grond uitgelegde kains, waarop vrouwsper sonen zijn gedrapeerd. Waardoor men een onecht beeld krijgt dat Hollandse familie van Indischgasten welbekend is: de Indonesische sarong aan de Hollandse burgerhuiskamermuur als decor! Alle kunst ter zijde gelaten, men moet "gewoon vrouw" zijn zoals Mevr. Selleger, die direct de "karakteristieke stille sepia en groene kleuren" mist in dit "door een Amerikaanse bril" opgenomen kleurenfotoboek! Waarbij wij alleen willen aantekenen dat er genoeg Amerikanen zijn die heel anders en veel zuiverder kunnen zien dan Co Rentmeester, zoals b.v. direct duidelijk wordt als men een ander fotoboek neemt van een ver want natuurland: "De Amazone" door Tom Sterling in de Time/Life serie (waar Rentmeester kennelijk in "ge spiekt" heeft, en waarin wérkelijk fo tografisch meesterschap en door tijd en gevoel gerijpt vakmanschap uitspre ken.) Uiteraard kan dit opstel nog verder worden uitgebreid met een groot aan tal treffers in de roos van zaken die lezers missen in dit boek - maar dan raken wij nooit uitgepraat. Hoe de man b.v. de eetstalletjes heeft kunnen mis sen, die in héél Z.-O. Azië levenska- rakteristiek Nomor Satu zijn, en het feit niet waarneemt dat natuur, mens en maatschappij delicaat zijn, is ons een raadsel. Of men moet zó doorge fourneerd westerling zijn met dure restaurants, en drukke reclame, dat men deze dingen niet meer zien kan. Als men dan in Indonesië de letterlijk miljoenen dansfiguren van fijnheid en gracie in Bali en Java niet meer ziet, maar geweldsvoorstellingen als een ketjakdans, een lijkverbranding en het tandenvijlen wél, die gaat echt erg veel "miring". Ook hebben wij al die voorkeur voor geweld en wreedheid in Azië aldoor het bij-gevoel dat men er mee zeggen wil: "Kijk eens hoe wreed het in Azië toegaat, zoiets doen wij nou nooit Het is al met al een brok stereotiepe koopmansbluf geworden zoals zo erg veel in deze westerse cultuur, waar door men alleen maar voorzichtiger en argwanender wordt tegenover al die "prachtwerken" van Kunstenaars, Auteurs en Academici, maar waarin de gewone mens van vlees en bloed meer en meer wordt weggecijferd en ten slotte geheel verdwijnt. En waarin het vinden van een stukje geluks- en waarheidsessentie een lot uit de loterij geworden is. Never mind, zo is het hele leven! Laat ons deson danks gelukkig zijn met de wetenschap dat de wérkelijk mooie wereld en het wérkelijk mooie leven toch bestaan, zij het heel klein en verborgen in ons eigen hart. desgewenst te bestellen bij boek handel Tong Tong Prijs circa 30, ROB VAN MEERTEN WON DE PRIJS Hoewel er maar zeer weinig inzendin gen waren, was het gehalte der be schouwingen over het algemeen zeer goed. En raak. Zodat het niet meeviel een prijswinnaar te kiezen. After all zijn wij echter het meest getroffen door de critiek van de JONGSTE inzender, Rob van Meerten, die zijn Indonesische geboortegrond verliet toen hij 16 jaar was en Indonesië dus lang zo uitge breid en langdurig gekend heeft als wij, oude rotten. Ook zat hij nog het groot ste deel van zijn korte Indische leven in Makassar, dat niet eens in het foto boek voorkomt. Nochtans is hij geen seconde geimpó- neerd geweest door de mooie kleuren, de indrukwekkende presentatie en de ultramoderne fotografie. Al kan hij niet veel van Indië gezien hebben om er een "gedegen" kijk op te hebben, de Waarheid heeft hij goed gezien en nooit vergeten. En zonder een moment te haperen getuigde hij dwars tegen alle "bewijsvoeringen" in. Indirect ho noreren wij hiermee ook de jongere garde die zich nooit wil laten ompraten, maar zijn zekerheden vasthoudt "als beton"! een feestelijk galmen van veel bronzen gongs en ritmisch bonzen van inheemse trommels, een zangerig ge kweel van bamboefluiten het hoog en klagend neuriën der rebab. uit: De gamelan speelt "Kraton" door Johan Fabricius f 3,90 inclusief porto Wij ontvingen gen Open brief aan mi nister Van der Stoel van de "Stichting door de eeuwen trouw". Het is verre van ons, ons te mengen in de zo uitermate gecompliceerde, verwarrende en netelige problematiek, wat er met de Zuid Molukkers, die als gevolg van de naoorlogse toestand in ons land verzeild raakten - net als tal loze Indische Nederlanders, maar met voor de slachtoffers nog veel pijnlijker gevolgen. Maar het dubbele aange zicht van de nederlandse regering jegens haar "gasten" en haar buiten landse "vrienden" interesseert ons. Er gaan miljoenen naar "bevrijdings be wegingen" maar het KNIL heeft zijn gage nog niet. Formele bezwaren brengen in bepaalde gevallen de indische gescheiden vrouw in een positie die aanmerkelijk van die van haar nederlandse sexegenote verschilt - ten nadele van eerstgenoemde. Daarom een citaat uit de Open Brief aan minister Van der Stoel in verband met diens uitlatingen na een kort be zoek aan Indonesië. Welnu, het vol gende merkt de Stichting o.a. op: "Na zijn terugkomst uit Indonesië ver klaarde de minister dat de regering een ambtelijke delegatie naar dat land zal sturen, die een oplossing voor het probleem van de Zuidmolukkers nader moet uitwerken en ook "dat hun ver blijf in Nederland in eerste instantie als een sociaal probleem moet worden beschouwd, dat door de Nederlandse regering dient te worden opgelost". In Avro's radiojournaal op 27/1 gaf de minister als zijn mening te kennen, dat "de zaak -uit de politieke hoek moet worden gehaald en gedepolariseerd". De Stichting verbaast zich over deze uitlatingen, omdat zij komen van een regering die niet nalaat te wijzen op het zelfbeschikkingsrecht van volkeren elders in de wereld, ja die zelfs aan dit streven naar zelfbeschikking open lijk steun heeft toegezegd. Met recRt had van zulk een regering mogen worden verwacht, dat zij zeker ook het oor te luisteren had gelegd bij hen die al bijna 24 jaar strijden voor het nota bene door Nederland mede-gegarandeerde zelfbeschikkings recht der Zuidmolukkers." TE HUUR in Recreatie-Centrum "la Terra del Sole" gelegen aan de Italiaanse Rivièra te CERIALE (tussen Alassio en Loano): luxe Bungalows en Appartementen met elk eigen douche, toilet en keu ken en volledige inventaris. Faciliteiten: eigen zwembad, super markt, bar, parkeerplaats. Huurprijzen: Bung, vanaf 160, Appart. vanaf 60,p.w. afhanke lijk van seizoen. Inlichtingen boekingen: dagelijks tussen 19-21 u. Tel. 023-28 57 85.

Tong Tong | 1974 | | pagina 21