Mevrouw Van Kleyntjes In haar prachtige boek "DE TIENDUIZEND DINGEN" beschrijft Maria Dermoüt in haar onnavolgbare, poëtische, verdroomde verteltrant het leven van deze boeiende vrouw. Slechts familie en ingewijden hebben geweten, wie zij was: namelijk Caroline Hendrika Overdijk, de weduwe van Johannes Hendrikus van Aart. Zij trok reeds de aandacht van Victor Ido van de Wall, toen deze in 1921 de Molukse Eilanden bezocht en zijn na vorsingen neerlegde in zijn: DE NEDERLANDSCHE OUDHEDEN IN DE MOLUKKEN Dit mooie standaardwerk kwam in 1928 uit bij Martinus Nijhoff te 's Gravenha- ge en was opgedragen aan de jonge Kroonprinses der Nederlanden Juliana. In het hoofdstuk "Landhuizen van Am- bon" schrijft V.l. van de Wall: Het voornaamste landhuis van den tegen- woordigen tijd is wel het buitenverblijf Katie-Katie aan de overzijde der stad gelegen. Met zijn fontein, verandahs en terrassen gelegen in de koele scha duw van dichte bosschen, die zich weerspiegelen in het heldere nat van de Binnenbaai, is dit landhuis inder daad van ongemeenè bekoring. Maar het is niet alleen vermaard om den mooien aanleg en de idyllische plekjes, maar ook in de eerste plaats om de fraaie collecties Oud Chineesch porselein, oude meubelen en koper werk, die het herbergt. Met zeldzaam blauw en gekleurd por selein, ebbenhouten meubels uit den Compagnie's tijd, w.o. ledikanten, zit banken, stoelen, tafels en lampen is het grootste gedeelte van dit lustver blijf gestoffeerd op een wijze, die niet alleen den kunstzin, maar ook groote liefde verraadt, waarmede al deze voorwerpen uit Ambon's verleden zijn tezamen gebracht. Het merkwaardige van deze verzameling is, dat er zich tal van kleine gebruiksvoorwerpen uit den Compagnie's tijd onder bevinden, die wellicht nergens anders meer worden aangetroffen. Welke musea in Indië zullen Mevrouw van Aart niet het bezit benijden van lijfsieraden der Hollandsche vrouwen van de Compagnie: zoals oorhangers en ringen met ruwgeslepen gekleurde steenen bezet: van kunstig versierde snuif- en tabaksdoozen, van gouden en zilveren schoengespen, van keurig ge sneden presenteerschaaltjes? Een tabaksdoos heeft op het deksel een vermakelijk opschrift; daarop is gegraveerd een manspersoon temid den van leeuwen en andere monsters, verduidelijkt door dit randschrift: Veel liever Wil lek bij Leeuwen en bij Draaken Als bij een Quade Vrou Mijn Rust en Woonplaats Maaken. Sedert jaren heeft de eigenaresse Me vrouw de Wed. C. H. van Aart-Over- dijk, de bekende collectioneuse, deze verzameling bijeen gebracht en ge completeerd met het lofwaardige doel om voor Ambon te behouden, wat er nog te behouden valt. In deze tijden voorwaar geen overbodige zaak, nu landgenoot en vreemdeling zich haas ten, bij wijze van souvenir al wat oud en mooi is uit de Molukken weg te sleepen, het op velerlei gebied toch reeds zoo geplunderde land Moge zij veel steun ondervinden bij haar zoo sympatiek streven". Mevrouw van KLEYNTJES (Njonja dari Op de foto v.l.n.r.: Maria Suzanna Albertine van Aart-Boers, Cornells van Aart, Carel Johan Hendrik van Aart, Johannes Lambertus Adrianus van Aart. Katé-Katé! In al haar boeken geeft Maria Dermoüt de Nederlandse verta ling van Maleise woorden en gezeg den, waardoor deze zo'n bijzondere bekoring krijgen) was verpersoonlijkt in de Oude Grootmoeder en in de kleindochter Felicia, die Mevrouw van Aart is in het boek van V.l. van de Wall. Had zij werkelijk vier zusjes, die "alle vijf al gauw ieder een Beau hadden? Ach, wij waren alle vijf knappe, aardige meisjes en in een wip getrouwd en weg!" Zij was de Oude Grootmoeder, die niet helemaal ingenomen was met de keuze van haar zoon. "Zij zou hun dochtertje niet eenmaal bij haar naam Felicia (dat is Geluk) noemen. Zij zei altijd-klein- dochter- en van toen af aan -zoon en schoondochter- tegen de beide oudërs; kleindochter en zoon waren vriende lijke woorden, schoondochter niet!" En bij een heftige woordenwisseling over het al of niet restaureren van het buitenhuis zei zij: "het is hier zo ook al wel mooi, maar jij bent dom, schoon dochter, oliedomgeld moet er zijn om te betalen, maar geluk kan een mens er niet mee kopen, ongeluk er niet mee afkopen." De zoon en schoondochter waren kort daarna met het kind Felicia naar Euro pa vertrokken En zij was Felicia, die terug kwam met haar zoontje Willem. Zij was Mevrouw van Kleyntjes, die in het boek haar jonge zoon verloor, toen hij op een patrouille in Ceram werd getroffen door een pijl van een Bergalfoer. Zij was Mevrouw van Aart, die de huis kamer van het buitenhuis liet uitbou wen met een open boog en trappen naar een groot plat buiten, en die haar tochten over het eiland ging maken, overal heen. Het huis op Katé-Katé raakte vol mooie dingen: grote rekken met borden aan de muren, familie verte, familie rose, gekleurde kommen en waterkannen, kristallen muurkandelaars, martafanen op de grond met draken en leeuwen koppen en met de twee konijnen; zwar te gebeeldhouwde meubels of van dat roodachtig glanzende bloemendjati- hout (djati-kembangl), ingelegd soms; koper en tin. Deze prachtige collectie heeft Victor Ido van de Wall gezien en in zijn werk beschreven. Ook Maria Dermoüt, die van 1910 tot 1913 in Ambon woonde, vertelt er van in haar boek. Mevrouw van Aart overleed op 27 mei 1929. Een jaar later had de boedelbe schrijving plaats in bijzijn van haar jon gere zonen Carel Johan Hendrik en Johannes Lambertus Adrianus. Er waren drie percelen: het Hotel Es planade of Hotel van Aart, een erf met een woning aan de Paradijsstraat en een perceel, bekend als "doesong Katti-Katti Ketjil gelegen in de afdee- ling Amboina op 't schiereiland Hitoe". 6

Tong Tong | 1974 | | pagina 6